Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Magyarországon élő magyar...

Fibula7 kérdése:

Magyarországon élő magyar állampolgárként vezetői engedélyem honosítását szeretném kezdeményezni, az eljáráshoz kell-e hiteles magyar nyelvű fordítás?

Figyelt kérdés

Az engedély szerbiai, szerbia tagja az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez, mégis nekem az okmányiroda követeli a forditást, miért?


Jogszabályok

1990. évi XCIII. törvény az illetékről

35/2000. (XI. 30.) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról

29/2004. (VI. 16.) BM rendelet a közúti közlekedési igazgatási hatósági eljárások díjairól

13/1992. (VI. 26.) NM rendelet a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról


5. § (1) Az 1. alkalmassági csoportba tartozó közúti járművezetők közül az, aki a

a) 40. életévét még nem töltötte be, 10 évenként;

b) 40. életévét betöltötte, de a 60. életévét még nem töltötte be, 5 évenként;

c) a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem töltötte be, 3 évenként;

d) a 70. életévét betöltötte, 2 évenként


g) Vezetői engedély cseréje: egy már korábban magyar, vagy egy másik EGT-állam hatósága által kiadott vezetői engedély helyett e rendelet szabályai szerint új vezetői engedély kiadása;

h) Vezetői engedély honosítása: egy harmadik ország hatósága által kiadott vezetői engedély helyett e rendelet szabályai szerinti magyar vezetői engedély kiadására irányuló eljárás

7. § Ha a gépjárművezető külföldi vezetői engedélyét két évnél nem régebben szerezte

19. § (1) Az a magyar állampolgár, aki külföldi hatóság által kiállított vezetői engedéllyel rendelkezik, a hazatérés bejelentését követő hat hónapon belül köteles magyar vezetői engedélyt kiváltani.

a) az engedély jogosítottjának azonosítására alkalmas adatokat,

b) a jogosított fényképét,

c) az engedély kiállításának időpontját,

d) az engedély számát,

e) az e rendelet 3. §-ában a járművezetésre szóló engedély érvényességének időpontját,

f) a „permis de conduire” címfeliratot, az engedélyt kiadó ország nevét és/vagy államjelzését,

(2) A külföldi hatóság által kiállított vezetői engedélyt megfelelőnek kell tekinteni, ha

a) az az ország, amelyben a vezetői engedélyt kiadták csatlakozott az 1968. évi Bécsi Közúti Közlekedési Egyezményhez, vagy

b) az engedélyt más EGT-államban adták ki,


2011. dec. 4. 12:01
 1/1 SuperMito1 válasza:
Látom te is hasonló cipőben jársz mint én. Szerbiai vagyok, magyarországon dolgozom 5hónapja, nemrég meglett a kettős állampolgárság, megjött a lakcímkártya, azzal elmentem az okmányirodába, csináltak másikat úgy hogy azt írja rajta, lakóhely külföld, tartózkodási hely a magyar címem. Személyigazolványt addig nem csináltathatok amíg a honosításból meg nem kapom a magyar születési kivonatot, amit elméletileg hónapok múlva lesz meg. Ha meg lesz, akkor tudok személy igazolványt csináltatni, és akkor a státuszom áttudom váltani magyarországon élő magyar állampolgárra, de ezt nem akarom, azért mert ekkortól kezdve 6hónapon belül kell magyar jogsit csinálni ami tanfolyammentes vizsgát jelent (tehát vizsgázni kell...). Ha megmaradok így ahogy most vagyok, külföldön élő magyar állampolgár akkor a szerb jogsit lehet használni, de a kérdés az hogy az autó átíratásánál csak a lakcímkártyával áttudom e íratni az autót? (Mert ugye csak tartózkodási címem van magyarországon) Az okmányirodában rávágták hogy nem, mert nincs magyarországi lakóhelyem, csak tartózkodási helyem, aztán telefonált és azt mondta lehet így is. Aztán elküldtek egy másik irodába, ott nagyon tanácskoztak, de arra jutottak ha így maradok hogy a státuszom nem változtatom meg akkor vegyek autót és hajtsam a szerb jogsival. (okmányirodában 4 irodában voltam 5 emberrel beszéltem, mind mást mond.... mondják kérdezzem meg a budapesti szerb konzulátuson, megkérdeztem azt írták vissza, lehet hajtani a szerb engedéllyel, de hosszabb tartózkodás után cserélni kell magyar jogsira, további kérdéssel forduljak az okmányirodáshoz....) Akkor a kérdés hogy csak a lakcímkátyával csak tartózkodási hellyel áttudom e íratni a kocsit(biztosítás stb)? Adószámom, taj, tb mindenem van. Sokan szerbiában is magyar rendszámú kocsit hajtanak, és nem is dolgozik magyarországon, csak gondolom van egy ismerős,rokon ahova bejelenti magát, csinál lakcímkártyát, és úgy átírassa a nevére.
2012. jan. 6. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!