Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség a legális és a...

Mi a különbség a legális és a "nem büntetendő" között?

Figyelt kérdés
A kérdés adott!
2011. dec. 7. 20:30
 1/6 anonim ***** válasza:

Legális: törvényes,törvényszerű

Nem büntetendő: az a cselekedet,ami a hatályos törvények,jogszabályok szerint nem bűncselekmény.

De pl. nem büntetendő az,ha valaki a törvény joghézagait kihasználva,megkeresve a kiskapukat követ el.

2011. dec. 7. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Nem büntetendő: az a cselekedet,ami a hatályos törvények,jogszabályok szerint nem bűncselekmény."


Büntetik a szabálysértéseket is legfeljebb enyhébben.


"De pl. nem büntetendő az,ha valaki a törvény joghézagait kihasználva,megkeresve a kiskapukat követ el."


Ez viszont legális.


Tehát legális az amikor a törvények betartásával jász el. Nem büntethető pedig az mikor elkövetted ugyan a cselekményt, de a jog valamely okból (pl kiskorúság) felmentést ad a büntetés alól.

2011. dec. 7. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem arra gondolsz, hogy vannak büntethetőséget kizáró okok (pl. kiskorúság, kóros elmeállapot...), és büntethetőséget megszüntető okok (pl. elévülés, kegyelem...), ezek fennállása esetén a bűncselekmény bár meg valósult, a büntetőeljárás lefolytatása vagy a büntetés végrehajtása mégsem lehetséges.

Ettől még a bűncselekmény megvalósult (pl. kiskorú lopott), tehát nem legális a cselekmény maga.

2011. dec. 7. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A Ptk. is rengeteg dolgot tilt, a Munka törvénykönyve is. Ezek tehát nem legálisak. Ugyanakkor büntetés nem jár értük, senki sem megy börtönbe, nem kell az állam felé pénzbüntetést fizetni legfeljebb az, hogy például egy szerződés semmis, vagy egy felmondás érvénytelen.
2011. dec. 7. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Na, most látom, hogy tegnap kicsit fáradtam írtam. :) Persze "megvalósult" és nem "meg valósult". :)


És igen, végül is ide vehetjük azokat az eseteket is, amik bár nem legálisak "értsd: törvényi előírás ellen mennek", de ettől még nem bűncselekmények.

Ugyanakkor kérdés, hogy a "nem büntetendőt" Kérdező úgy gondolta-e, hogy bűncselekményként nem büntetendő, vagy pedig, hogy van-e egyáltalán bármi szankciója.

Ha szankciót nézünk, akkor mondhatjuk, hogy a szerződés érvénytelensége vagy kártérítésre kötelezés is egyfajta szankció.

2011. dec. 8. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Pontosabban arra voltam kíváncsi hogy pl. néhány országban a marihuána birtoklása illegális, de "nem büntetendő."
2011. dec. 8. 15:17

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!