Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ez most azt jelenti hogy...

Ez most azt jelenti hogy nincs lehetőség a Cozma- per másodfokú ítéletének megváltoztatására?

Figyelt kérdés

"Darák Péter, a Kúria elnöke tegnap reagált Navracsics Tibornak a Cozma-ügy ítéletét kifogásoló, az ítélkezési gyakorlat felülvizsgálatát kérő miniszteri megkeresésére. Azt mondta, a Kúria mindent megtesz az egységes ítélkezési gyakorlat biztosítása érdekében, ám a konkrét esetben jelenleg nincs tennivalója."


A Navracsics - féle kommentekre nem vagyok kíváncsi, kizárólag az érdekel, hogy mit ért a " nincs tennivalónk" alatt a fent idézett.



2012. máj. 20. 19:02
 1/3 anonim ***** válasza:

De van lehetőség megváltoztatni a másodfokú, jogerős ítéletet, csak ez nem a Kúriától függ.


Jogerős, másodfokú ítélet ellen lehet kérni: felülvizsgálatot, ha, leegyszerűsítve, jogszabálysértő ítéletet hoztak. Pl. rosszul minősítették a cselekményt (a terhelt cselekményére más büntetőjogi tényállást kellett volna alkalmazni, vagy éppen nem kellett volna)vagy bizonyos meghatározott eljárási szabálytalanság történt.


Lehet kérni perújítást, ennek a legalapvetőbb, legegyszerűbb esete, ha valamilyen olyan új tény merült fel egy új bizonyíték alapján, melynek következtében fel kellene menteni a terheltet vagy lényegesen alacsonyabb büntetést kellene kiszabni.


De mindkettő kétirányú, azaz lehet kérni felülvizsgálatot vagy perújítást a terhelt javára vagy terhére is.


Itt jön a lényeg, hogy kérni, indítványozni kell. Arre gondolt Darák Péter, hogy a Kúria azt nem teheti meg, hogy hopp, gondol egyet és valamit tesznek, mert nincs ilyen lehetőség, mert a bíróság már megtette amit meg kellett tennie, innentől, hogy lesz-e valami, az azoktól függ, akik jogosultak indítványozni felülvizsgálatot vagy perújítást, de a Kúria nem tartozik ezek közé. Itt mondjuk kérhetné az ügyész vagy a terhelt vagy annak a védője.


Perújítást igazából csak írtam, hogy ilyen is van, de ebben az ügyben nem hinném, hogy releváns út lenne.


Felülvizsgálatra a büntetőeljárási tv. következő szakasza az, ami a büntetéssel kapcsolatos:


416. § (1) b) a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki (...) pl. túl nagy büntetést vagy túl kicsit szabtak ki


Lényeg a lényeg, hogy maga az ítélet valószínűleg jogszerű, az más kérdés, hogy ki mit gondol.

ugye a btk-ban tól-ig vannak a büntetések, emberölés minősített esetei 10-20 év vagy életfogytiglan. na hát erre nézve a bizonyítási eljárás alapján a bíróság kiszabja azt, amit jónak lát.

azért szerintem csak sikerült egy másodfokú bíróságnak helyesen minősíteni a cselekményt... akkor meg ugye adott a tól-ig kategória, a bíróság független, bírót utasítani nem lehet, hogy milyen ítéletet hozzon, meghozta azt, amit hozott.


szóval darák ezért mondta, hogy nem tőlük függ ebben a konkrét ügyben, hogy mi lesz

2012. máj. 21. 02:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Az első mondatban úgy gondoltam, hogy nem a Kúriától függ, hogy nem tőle függ, hogy aki jogosult az indítványozni fogja-e. Ha indítványozzák, akkor természetesen már tőle függ, hogy dönt, na de gondolom összességében azért érthető, hogy erre gondoltam abból, amit írtam
2012. máj. 21. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

416. § (1) b) a bűncselekmény törvénysértő minősítése, a büntetőjog más szabályának megsértése miatt törvénysértő büntetést szabtak ki (...) pl. túl nagy büntetést vagy túl kicsit szabtak ki


na ezt meg úgy gondoltam, hogy túl nagyot v túl kicsit úgy, hogy szarul minősítettek. mert ha jó a minősítés (pl különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésnek minősítik), csak annak a büntetési tételei közül a tól-ig ből egy kisebbett választottak vmi miatt, hát akkor ez van

2012. máj. 21. 02:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!