Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki a házassága előtt...

Ha valaki a házassága előtt vesz egy ingatlant és utána összeházasodik valakivel, akkor a lakás közös tulajdonnak számít-e?

Figyelt kérdés
Van egy ismerősöm, aki 20 éve külön él a férjétől, de még nem vált el. A lakás az ismerősömé. Attól fél, hogy amíg ő külföldön tartózkodik,a volt párja beköltözik a lakásba. Ha igen, ki tudná-e tenni a lakásból. Ennél jóval bonyolultabb a történet, de nagyjából ez a lényege.
2012. máj. 31. 14:32
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
Amit a házasságkötés előtt vettél, az a tied. Probléma akkor van, ha a házasságkötés után a lakás felét ráíratod a házastársadra. Amennyiben az ismerősöd a lakás egyetlen tulajdonosa, addig nincs gond.
2012. máj. 31. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Szép kis házasság az ilyen.
2012. máj. 31. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Nem véleményt kértem. Tanácsot. Ne ítélkezz. Egyébként a férfi lépett le. Beleszeretett egy másik nőbe. Hogy miért nem váltak el el eddig?(mert a férj nem akar(t) válni.
2012. máj. 31. 18:22
 4/11 anonim ***** válasza:
Ne beszélj butaságokat,hogy azért nem váltak el,mert a férj nem akart válni.Nem a középkorban élünk.A válópert bármelyik fél elindíthatja,és a másiknak ha tetszik ha nem elválasztják.De a kérdésedre rátérve,igen beköltözhet a törvényes házastárs, a közös tulajdonukba.Azt tudni kell,hogy a házasságban eltelt öt év után minden vagyon közös.Ez vonatkozik az ingóságokra,és az ingatlanra is.Ha volt házassági szerződés,akkor nem.De ez a szerződés pár éve lépett törvénybe,tehát valószínüleg ez itt nem játszik.
2012. jún. 1. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:

"Azt tudni kell,hogy a házasságban eltelt öt év után minden vagyon közös.Ez vonatkozik az ingóságokra,és az ingatlanra is.Ha volt házassági szerződés,akkor nem.De ez a szerződés pár éve lépett törvénybe,tehát valószínüleg ez itt nem játszik."

közös a lószart


házasság előtt szerzett vagyon különvagyon, semmi köze hozzá a házastársnak, sem 5, sem 10 év múlva...

2012. jún. 8. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Igen,ha van róla szerződés.De ha nincs, akkor közös vagyon,ami akár a házasság alatt is keletkezhetett.A nővéremet így kopasztotta le a volt férje,és sikeresen.A házasságuk elött vett ingatlant ugyanúgy belevették az osztásba a válóper folytán.Mert nem volt házassági szerződés.
2012. jún. 9. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
ne beszélj már hülyeségeket, különvagyonból a büdös életben nem lesz közös vagyon - ez nem az USA, hogy házassági szerződés kelljen ennek megakadályozására...a nővéred ingatlana nyilván hitelből volt fizetve, ugye?
2012. jún. 9. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

7-es

Akkor megpróbálom érthetőbben leírni.Amikor a testvérem férjhez ment,már volt a nevén egy Szigethalmi ingatlan,aminek az 1/1-es tulajdonosa volt.Szó nincs hitelről.Nem egészen hét év után beadták a válókeresetet,és a sógorom,egyben igényt tartott a ház 50 %-ra,a vagyonmegosztásnál.Két évig ment a pereskedés,végül a testvérem vesztett.Az ingatlan felét a volt férj kapta meg.A bíró a tárgyalás végén azt mondta,hogy elöbb kellett volna gondolkodni,és HÁZASSÁGI SZERZŐDÉST KÉSZÍTTETNI,mert a házasságban eltöltött éveik alatt egy házaspár egyenlő részben finanszíroz egy ingatlan kötelező kiadásait/felújításait/telekadót,és a többi.Nem látta bizonyítottnak,hogy ezt csak a nővérem fedezte volna egyedül.

Szóval te ne beszélj hülyeségeket.

2012. jún. 9. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

kizárt, amit mondasz, ha így ítélt a bíró, akkor ott más is volt a hátérben, a családjogi törvény elleni lenne az ítélet, ha valóban nem hiteles volt az ingatlan



2. A házassági vagyonjog28


27. §29 (1) A házasság megkötésével a házastársak között a házassági életközösség idejére házastársi vagyonközösség keletkezik. Ennek megfelelően a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik. Közös vagyon a különvagyonnak az a haszna is, amely a házassági életközösség fennállása alatt keletkezett, levonva ebből a vagyonkezelés és fenntartás költségeit. Közös vagyon továbbá a feltalálót, újítót, a szerzőt és más szellemi alkotást létrehozó személyt a házassági életközösség fennállása alatt megillető esedékes díj.

(2) A házasulók a házasságkötés előtt, valamint a házastársak az egymás közötti vagyoni viszonyaikat - a házassági életközösség tartamára - szerződéssel rendezhetik. A szerződésben e törvény rendelkezéseitől eltérően határozhatják meg, hogy mely vagyon kerül a közös-, illetőleg a különvagyonba.

(3) A szerződés érvényességéhez annak közokiratba vagy jogi képviselő által ellenjegyzett magánokiratba foglalása szükséges. Ez a rendelkezés nem vonatkozik ingó dolgok ajándékozására, ha az ajándék átadása megtörtént, valamint az életközösség megszakadása után a házastársi közös vagyon megosztása tárgyában létrejött megállapodásra.

(4) A házastársak a harmadik személlyel kötött ügyleteik során kötelesek tájékoztatást adni arról, ha a szerződéssel érintett vagyontárgy valamelyikük különvagyonába tartozik.

28. § (1) A házastárs különvagyonához tartozik:

a) a házasságkötéskor megvolt vagyontárgy,

b) a házasság fennállása alatt öröklés jogcímén szerzett vagy ajándékba kapott vagyontárgy,

c) a személyes használatra szolgáló és szokásos mértékű, illetőleg mennyiségű vagyontárgy,

d) a különvagyon értékén szerzett vagyontárgy.

(2) Az a különvagyonhoz tartozó tárgy, amely a mindennapi közös életvitelt szolgáló, valamint a szokásos mértékű berendezési és felszerelési tárgy helyébe lép, tizenötévi házassági együttélés után közös vagyonná válik.

(3)30

29. § (1) A vagyonközösséghez tartozó tárgyakat rendeltetésük szerint mindegyik házastárs használhatja.

(2) A vagyonközösséghez tartozó tárgyakat a házastársak közösen jogosultak kezelni. Mindegyik házastárs kívánhatja, hogy a másik járuljon hozzá azokhoz az intézkedésekhez, amelyek a vagyonközösséghez tartozó tárgy fenntartása vagy értékcsökkenésének elkerülése végett szükségesek.

(3) A vagyonközösséghez tartozó tárgyak fenntartásával és kezelésével járó költségeket elsősorban a közös vagyonból kell fedezni, ha pedig az erre nem elegendő, a házastársak kötelesek a költséghez különvagyonukból arányosan hozzájárulni.

30. § (1) A vagyonközösség fennállása alatt, továbbá a házassági életközösség megszűnésétől a közös vagyon megosztásáig terjedő időben csak a házastársak közös egyetértésével lehet a vagyonközösséghez tartozó tárgyakat elidegeníteni vagy általában olyan vagyonjogi rendelkezést tenni, amely nem a házastársak különvagyonára vonatkozik.

(2) Bármelyik házastársnak a vagyonközösség fennállása alatt kötött, az előbbi rendelkezés alá tartozó visszterhes ügyletét a másik házastárs hozzájárulásával kötött ügyletnek kell tekinteni, kivéve, ha az ügyletkötő harmadik tudott, vagy a körülményekből tudnia kellett arról, hogy a másik házastárs az ügylethez nem járult hozzá. Ha azonban a házastárs az ügyletet a mindennapi élet szükségleteinek fedezése körében kötötte, a másik házastárs csak akkor hivatkozhat hozzájárulásának hiányára, ha az ügylet megkötése ellen az ügyletkötő harmadik személynél előzőleg kifejezetten tiltakozott.

(3) Az előbbi rendelkezések alapján a másik házastárs felelőssége a házastársa által kötött ügyletért harmadik személlyel szemben a közös vagyonból reá eső rész erejéig áll fenn.

(4) A házastárs olyan tartozásáért, amely az előbbi rendelkezések szerint nem mindkét házastársat terheli, mind különvagyonával, mind a közös vagyonból reá eső résszel felel.

(5)31 Az egyik házastárs által a vagyonközösség fennállása alatt kötött ügylethez a másik házastárs részéről megkívánt hozzájárulás nincs alakszerűséghez kötve.

31. § (1) A vagyonközösséget a házassági életközösség fennállása alatt a bíróság fontos okból bármelyik házastárs kérelmére megszüntetheti.

(2) A házassági életközösség megszűnésekor a vagyonközösség véget ér, és bármelyik házastárs követelheti a közös vagyon megosztását. Ennek során igényelni lehet a közös vagyonból a különvagyonba, illetőleg a különvagyonból a közös vagyonba történt beruházások, továbbá a kezelési és a fenntartási költségek megtérítését is. Nincs helye megtérítésnek, ha a kiadás a lemondás szándékával történt. A közös életvitel körében elhasznált vagy felélt különvagyon megtérítésének csak különösen indokolt esetben van helye.

(3) A házastársak vagyonrészét a házassági életközösség megszűnésekor meglevő közös vagyonból lehetőleg természetben kell kiadni. Ugyancsak természetben kell kiadni a házassági életközösség megszűnésekor meglevő különvagyont is. Amennyiben ez bármely okból nem lehetséges, vagy számottevő értékcsökkenéssel járna, a megosztás módját vita esetében a bíróság állapítja meg.

(4) A hiányzó közös, illetőleg különvagyon megtérítésének nincs helye, ha a házassági életközösség megszűnésekor nincs közös vagyon és a megtérítésre köteles félnek különvagyona sincs.

(5)32 A házastársak közötti vagyoni viszonyokra (házassági vagyonjogi szerződés, a házastársi közös vagyon megosztására vonatkozó egyezség, a közös lakás használatában történő megállapodás stb.) a Polgári Törvénykönyv rendelkezéseit is megfelelően alkalmazni kell. A bíróságnak gondoskodnia kell arról, hogy a vagyoni igények rendezésénél egyik házastárs se jusson méltánytalan vagyoni előnyhöz.

(6)33

2012. jún. 9. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

9-es

Semmi nem volt a háttérben,hidd el.Az ingatlan nem volt hiteles,és a testvérem volt a tulajdonos.Viszont a sógoromnak egy nagyon jó ügyvédje volt.Ez az ügyvéd az utolsó kávésbögrét is elakarta perelni az ügyfele javára,arra hivatkozva,hogy ügyfele az évek folyamán egy jól kereső vállalkozó volt,így ebből adódóan nem kevés pénzt fektetett a nyaraló felújításának költségeibe.Meg is nyerték a pert.

A paragrafusokat hiába hozod fel,mert a tárgyalótermekben sajnos nagyon sok olyan ítélet születik,aminek semmi köze az oda vonatkozó törvényhez.Ezt azt hiszem mindenki tudja,akinek kettőnél több peres ügye volt már az életben.Persze lehet mérgelődni,fellebbezni,szidni a bírót,csak ez a tényen nem változtat.

2012. jún. 9. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!