Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Kell-e haszonélvezeti joggal...

Tomaszcool kérdése:

Kell-e haszonélvezeti joggal "felruházni" valakit, egy ingatlan megvásárlásakor?

Figyelt kérdés
A kedvesemmel egy lakást szeretnénk megvásárolni. A lakás tulajdonjoga körülbelül 70-30 arányban oszlana majd meg kettőnk között, azonban nem tisztán értem a haszonélvezeti jog gyakorlását. Konkrétan azt szeretném megtudni, hogy kell-e haszonélvezeti joggal megilletni valakit, vagy ez csak egy "plusz opció"? Utánaolvastam már, de a kérdésemre utaló választ nem kaptam.

2012. júl. 22. 21:12
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:

"nem tisztán értem a haszonélvezeti jog gyakorlását."


Szia!

Előszor is csak profi ingatlanos ügyvéddel végy lakást!

Abból gondolom, hogy még nem szereztél egyet, mert akkor TŐLE kérdeznéd ezeket.

Ha kell, ajánlok valakit.


A haszonélvezet erősebb a tulajdonjognál. Ennek a gyakorlatban 2 leggyakoribb haszna a következő:

- ha a bentlakót (pl. bérlőt vagy szerelmedet) ki akarod küldeni onnan, Te mint tulajdonos nem küldheted el, mert neki birtokjoga van az ingatlanra, hiszen benne lakik. A haszonélvező viszont elküldheti.

- nem számít vagyonnak az az ingatlan, amire másnak hazsonélvezeti joga van. Tehát ha olyan állásod lesz, amiben vagyonbevallást kell készítened, vagy ha támogatást kell kérned az önkormányzattol, ha munkanélküli leszel, akkor papíron nincsen vagyonod.

2012. júl. 22. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
Szóval nem KELL, de ostoba lennél, ha nem tennéd.:) Általában az anyuka szokott lenni a haszonélvező.
2012. júl. 22. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 A kérdező kommentje:
Ha jól veszem ki, akkor érdemes lenne a páromat és magamat megjelölni haszonélvezeti joggal rendelkező személynek? Vagy ez ugyanannyit ér, mintha nem jelölnénk ki senkit és csupán a tulajdonjog hányada számítana?
2012. júl. 22. 21:27
 4/14 anonim ***** válasza:
Két személy nem lehet egy ingatlan haszonélvezője, csak egy!
2012. júl. 22. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
48%

Komoly fogalomzavar van. Tulajdonosnak nincs haszonélvezeti joga a saját tulajdonára, ő tulajdonosi joggal rendelkezik. Haszonélvezeti joga egy ingatlanra egy nem tulajdonosnak lehet sok oknál fogva, de az okokat törvény határozza meg. Például a szomszéd telkén át jön a vízvezetéked, akkor lehet a szomszéd telkére haszonélvezeti jogod a vízvezetéked (ami nem a szomszédé) karbantartásának erejéig. Röviden: bemehetsz javítani, nem akadályozhatják meg, de ha mást teszel, az tulajdonsértés. Vagy ami gyakoribb: egyik szülő halálakor a részét a gyermeke örökli, a másik szülő pedig erre (nem a saját tulajdonrészére) haszonélvezetet kap. Ennek fő oka, hogy a szülőt ne lehessen tulajdonrészének eladására kényszeríteni.

A te esetedben a tulajdonjog a jelzett módon lesz bejegyezve. Ha szétmentek, mindenkit megillet a megfelelő rész (pénzben vagy ingatlanban). Ezen a haszonélvezet sem változtatna.

2012. júl. 22. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

"Például a szomszéd telkén át jön a vízvezetéked, akkor lehet a szomszéd telkére haszonélvezeti jogod a vízvezetéked (ami nem a szomszédé) karbantartásának erejéig."


Az nem haszonélvezet, hanem szolgalmi jog!

2012. júl. 22. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

3, a tulajdonosok nem lehetnek a haszonélvezők.

1-2. voltam.

2012. júl. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
42%

" szomszéd telkére haszonélvezeti jogod"


Ezt szorgalmi jognak nevezik semmi köze a haszonélvezethez!

2012. júl. 22. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
52%

1-2-7. vagyok.

"Vagy ami gyakoribb: egyik szülő halálakor a részét a gyermeke örökli, a másik szülő pedig erre (nem a saját tulajdonrészére) haszonélvezetet kap."


Tévedés, a haszonélvezet a halállal megszűnik; nem örökölhető jog ez.

2012. júl. 22. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat. Azt hiszem értem, mindenképp beszélek egy ügyvéddel. Ha esetleg van valakinek egy megbízható akkor annak az elérhetőségei jöhetnek.
2012. júl. 22. 22:00
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!