Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan védhetem meg magam, ha...

Hogyan védhetem meg magam, ha ketten, fényes nappal támadnak meg?

Figyelt kérdés

Úgy olvastam, hogy jogos védelem, akkor áll fenn, ha éjjel, vagy csoportosan (minimum 3-man), vagy fegyveresen/felfegyverkezve ér támadás valakit. Ezen esetekben tekinthető a támadás az élet kioltására irányulónak, tehát az áldozatnak nem kell vizsgálnia semmilyen erőviszonyt, arányt, akár azonnal ölhet is, ha módjában áll.

De mi van akkor, ha a csoportos kritérium nem teljesül, mert két támadó van, és fényes nappal van, és nem győződött meg az áldozat arról, hogy van-e a támadóknál fegyver? És ha ez egy olyan helyen történik, ahol közel-távol egy ember sincs? És ha van, csak jó magyar szokás szerint mindenki leszarja, hogy épp mi folyik?


(ha véletlenül pontatlan lenne valahol a tudásom, kérlek, igazítsátok ki, szeretnék minél inkább tájékozott lenni a témában)



2012. okt. 2. 06:32
 1/6 anonim ***** válasza:

Tarthatsz magadnál például gázpisztolyt, ami pl lehet gázos, vagy gumilövedékes. Az otthoni tartáshoz ha jól tudom nem kell engedély, viszont az utcai viseléshez már kell. Ezt a legközelebbi rendőrségen igényelheted. A gázos pisztolyok előnye, h a gázspray-ben található ingerlő vegyianyagokat tartalmaznak a lövedékei. A gumilövedékes pedig mint a neve is mutatja, gumilövedéket lő ki, ami tud csípni-fájni ha eltalálja az embert.

Persze ezeknek a hátránya h kicsavarhatják a kezedből ha nem tudod jól használni, és ellened fordíthatják.

Ezenkívül megtanulhatsz vmilyen harcművészetet, esetleg önvédelmi sportokat. Sokan a Krav-Maga nevű módszert ajánlják, mert az kifejezettem önvédelmi, és ha jól tudom Izraelben alkalmazzák eredetileg.

Ha megtámadnak ilyen módon ahogy írod, semmiképp ne próbálj vágó-szúróeszközt használni, mivel ezzel téged fognak elővenni később.

Ha pedig 2 izomagy próbál megtámadni, akkor a legjobb módszer még mindig a futás. Szégyen a futás, de hasznos. Ugyebár.

2012. okt. 2. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
paprika spray/gáz spray
2012. okt. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

a tudásod legjobban úgy csiszolhatod, hogy megkeresed a pontos szöveget, és elolvasod!

jogos védelem nem csak ezekben a minősített esetekben áll fenn!

Ezek a kikötések másra vonatkoznak.

Mivel nem vagyok jogász, és nem is érek rá, nem keresem meg neked.

Keresd meg!

2012. okt. 2. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat az első két válaszadónak is, de igazából a harmadik hozzászóló válasza állna leginkább közel ahhoz, amire gondoltam. Bár biztosan nagyon hasznos önvédelmi technikák kerültek említésre, én elsősorban a jogos védelem jogi hátterével kapcsolatban tettem fel a kérdést.


Kedves 3., próbáltam keresni a teljes szöveget, de használhatót nem találtam, megpróbálok még bővebben utánanézni.


És most kicsit pontosítanék azon, hogy mire is gondoltam a kérdés kiírásakor:

<hvg.hu idézet>"Éjjel, csoportosan, fegyverrel vagy felfegyverkezve való elkövetett támadás esetében lakásba behatolásnál, vagy személy elleni támadásnál áll fenn a korlátlan jogos védelem"</hvg.hu idézet>

Ez lenne tehát az általam ismert jogi háttér. Ennek fényében, ha

- fényes nappal

- ketten (tehát még nem csoportosan, mert az 3 vagy több fő)

- nem fegyverrel vagy felfegyverkezve

- nyílt utcán


ér a támadás, akkor ezek szerint nincs jogom a korlátlan jogos védelemhez. Ha nekem csak olyan eszközzel állna módomban egy ilyen helyzetben megvédeni az életemet, ami esetleg kioltja a támadók életét (mert mondjuk attól félek, hogy elrabolnak, vagy puszta kézzel valahogy megölnek), akkor jogi értelemben véve bűncselekményt követtem el?

2012. okt. 3. 05:55
 5/6 Ian Catman ***** válasza:
100%

Először is, 2013-ban módosul a Btk., és BÁRMILYEN eszközzel megvédheted magad, ha valaki az életedre, vagy testi épségedre tör. De azt ki kell várni (már elfogadták, meg is jelent a Közlönyben, de jövő nyártól érvényes).

Most:

Paprikaspray, gázspray jó, de csak akkor, ha gyorsan el tudsz futni, amíg könnyeznek, mert ha utolérnek, akkor nagyon bosszút állnak.

Kés, bokszer, vasdarab, stb. megint lehetséges, de egyet sose felejts el:

AKIK AZ UTCÁN MEGTÁMADNAK EMBEREKET, SOKKAL JOBBAN ÉRTENEK EZEK HASZNÁLATÁHOZ, MINT TE.

Van még egy, nappal hatásos, külföldi tapasztalat.

Focimeccseken lehet látni sűrített levegős kürtöt, ami olyan mint egy spray, csak egy iszonyúan, fülsértően erős kürtöt szólaltat meg, és elviselhetetlen magas hangon szól, a támadók nem akarják, hogy odafigyeljenek. Mivel az emberek a "segítség"-re nem figyelnek oda (sajnos), ez olyan hangosan tud visítani, hogy lehetetlen nem odafigyelni, plusz, ha a támadó füle felé fordítod, még fájdalmat is okoz neki, de leginkább menekülésre kényszeríti.

Közelharcnál pedig a klasszikusok: tökönrúgás de azonnal, az összegörnyedőre állcsúcsra vagy orra mért ütés, és ha ügyes vagy, tenyéréllel nyakra (no ezekbe bele is lehet halni, de ahogy Rejtő Jenő írta "elsőre ne várj ilyen szerencsét"..)

Hangkürt, spray, tökönrúgás, és FUTÁS.

2012. okt. 3. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Ian Catman ***** válasza:

Még valamit ne felejts el.

A futás nagyon hasznos, de el ne kövesd azt a hibát amit sokan, hogy eldugott helyre, parkba, bokrok közé stb. futsz, az az ő játékterük.

Mindenképpen népes utcára, főutakra, ahol sok ember van, oda menekülj. Oda nem követnek.

2012. okt. 3. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!