Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan van ez a tárgyalás...

Hogyan van ez a tárgyalás nélküli ítélethozatal?

Figyelt kérdés

Hallottam róla, és belenéztem a BTK-ba is. Eléggé durva, hogy tök enyhén megúszható így egy súlyos bűncselekmény is.

Mi van akkor, ha valaki kéri? Lehet ez ellen tiltakozni annak, akinek a sérelmére követték el a bűncselekményt vagy az ügyész megvétózhatja ezt? Vagy így simén megúszható fele akkora büntetéssel egy komoly bűncselekmény is?



2012. nov. 8. 12:18
 1/10 tomala ***** válasza:
68%

A feltételek fennállása esetén eleve az ügyész az, aki indítványozhatja a tárgyalás elhagyását, ha a terhelt le kíván mondani ezen jogáról, és ennek feltételei fennállnak.


Feltétel a vádlott együttműködése, azaz a részletes, feltáró vallomástétel, amire eleve kevés elkövető hajlandó.


Nagyon súlyos bűncselekményt nem lehet kibekkelni ezzel, mert 8 évnél súlyosabban büntetendő bűntett esetén nem is lehet alkalmazni.


És ha a terhelt nem kéri a tárgyalást, azt jelenti, hogy a bűncselekményt beismeri, és hajlandó miatta börtönbe vonulni, nem kívánja megúszni, nem keres kiskaput.

Nem sokan élnek a lehetőséggel.

2012. nov. 8. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 tomala ***** válasza:
100%

Egyébkén az ügyész nem utasítja vissza az indítványozást, ha a feltételek valóba fennállnak.


A sértett képviselője pedig nem vétózhat.

2012. nov. 8. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm: Na de 8 év az már eléggé súlyos bűncselekmény ahhoz, hogy ne lehessen megúszni a felével. Ha a sértett nem vétózhat, az meg egyenesen felháborító.

Jópár éve egy nemi erőszakoló választotta ezt, így röhehejes másfél évvel megúszta. :( Mivel jól viselkedett, ezért kiengedték egy év után. Bravó, igazán remek egy törvény ez! Ha igazán jogállam lennénk, akkor csak vagyon elleni bűncselekményre lehetne alkalmazni.

"A büntetés két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés, ha a testi sértés életveszélyt vagy halált okoz."

Szóval ha valaki agyonveri a rokonomat, akkor mehet tárgyalás nélkülire.

"az öt évet meghaladó, de nyolc évnél nem súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmény miatt a három évet,"

Utána meg kap 3 évet, és akkor harmadolás esetén két év múlva szabadul. Bravó, igazán remek egy jogszabály ez!


Az említett humanoid kiszabadulván megerőszakolt, majd megölt egy 14 éves kislányt.

Most a tényleges életfogytilanját tölti.

Igazán remek ötlet volt ezt bevezetni! :(

Ha már a bíróságok munkáját akarták csökkenteni, akkor a nagyokos jogászok csak a vagyon elleni bcs-ekre, és a apróbb balhékra (pl. kocsmai verekedés max. csonttöréssel, de nem rokkantsággal, vagy 3 hét intenzívvel) vezették volna be.

2012. nov. 8. 20:05
 4/10 tomala ***** válasza:

Én megértem a felháborodásodat, bizonyos jogintézmények néha tényleg kontraproduktívak, de az esetek többségében működnek. Ez is ilyen.


A sértett másban sem szólhat bele a büntetőeljárásba, mert itt nem közte és a terhelt között folyik a per, hanem az állam és a terhelt között.

A sértett polgári eljárásban követelhet kártérítést, de az más tészta.


A halált okozó testi sértés nem egyenlő a szándékos emberöléssel.

Például halált okozó testi sértés, ha a rokonod (a példádnál maradva) átjár a szomszédja feleségéhez pásztorórára, mire a szomszéd, mikor megtudja, lever a rokonodnak pár pofont, de az egyik véletlenül akkora, hogy belehal.

Ha lemond a tárgyalásról, kap mondjuk 2 évet. Harmadolás főszabály szerint csak fogház fokozatban van, börtönben negyedelnek, fegyházban ötödölnek. (Ezektől a bíró külön eltérhet)


Ilyen esetben szerintem teljesen korrekt, hogy az azonnali beismerés, a vallomástétel, a következmények vállalása és a megbánás jutalmazásra kerül, holott ez nem vagyoni bcs, hanem nagyon is erőszakos.

A jogalkotó szándéka az, hogy erre ösztönözze az elkövetőket, és ez egy helyes cél. Nem a bíróságok tehermentesítése a fő ok.


Sajnos a jogrendszer általánosságokban tud csak gondolkodni, ritkán van felkészülve az extrém kivételekre, mint az általad említett erőszakoló.


De tulajdonképpen az ő esetében sem ez a jogi szabály okozta, hogy újra bűncselekményt tudott elkövetni.

Csak időben előbbre hozta, hiszen ha teljes büntetést kapott volna, az akkor sem lett volna életfogyt, tehát mondjuk 7 év múlva jött volna ki, és akkor teszi meg ugyanezt.

Sőt, hosszabb bent töltött idő alatt csak elvetemültebb ember vált belőle.


A lényeg, hogy a büntetőjog alkotása közel sem olyan egyszerű dolog, mint azt az emberek gondolják.

2012. nov. 9. 00:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
A börtönnek a lényege, hogy büntessen és rehabilitáljon. Na de egy igencsak enyhe büntetés az nem bír büntető jelleggel egy súlyosabb bűncselekmény esetén. Nem ösztönzi az illetőt arra, hogy megváltozzon.
2012. nov. 9. 02:31
 6/10 A kérdező kommentje:
Na meg az erőszakos embereket pszichésen is kezelni kellene, na de semmi ilyen nem történt meg. Akár agresszív természetről van szó, akár nemi erőszakról, szükség lenne kötelező pszichológiai kezelésre, na de ez ilyen röhejes idő alatt nem történhet meg, utána meg már nem for megtörténni.
2012. nov. 9. 02:33
 7/10 tomala ***** válasza:

Jelenleg minél hosszabb egy büntetés, annál rosszabb emberré változtatja az elítéltet. Nem véletlenül nevezik a börtönt viccesen bűnöző akadémiának.


Utóbbival mélyen egyetértek.

2012. nov. 9. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

A túl rövid büntetés nem éri el a kívánt hatást. Na meg a társadalomnak is érdeke, hogy ki legyen vonva onnan egy összeférhetetlen ember. És ez a hülye szabályok alkalmazása esetén nem valósul meg. :(

A börtönöket meg át kellene szervezni, és jobban elkülöníteni az először megbotlottakat a visszesőktől. Odabent meg több munkalehetőség kellene, hogy jobban vissza tudjanak illeszkedni a társadalomba. Az agresszív elemeket meg meg kellene odabent törni.

2012. nov. 9. 14:03
 9/10 A kérdező kommentje:
ha nincs tárgyalás, akkor hogy hallgatják meg a sértettet és a tanúkat?
2012. nov. 14. 13:46
 10/10 tomala ***** válasza:
a nyomozás során a rendőrség
2012. nov. 14. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!