Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hol kell jelenteni, ha valaki...

Hol kell jelenteni, ha valaki hamis diplomát használ v. használ?

Figyelt kérdés
Ha tudomást szerzünk arról, h valaki vásárolta a diplomáját és úgy tölt be egy pozíciót, mit lehet tenni anonim módon hogy leellenőrizzék?

2012. nov. 9. 03:22
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a kérdés utolsó szavát elírtam. Tehát "használ v. használt"
2012. nov. 9. 03:28
 2/15 anonim ***** válasza:
28%
nem tudom, de azért én mérlegelném, hogy jót teszek e, ha jelentem. ha amúgy jól ellátja a feladatát és emberileg is rendben van, akkor én lehet nem tenném.
2012. nov. 9. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

"amúgy jól ellátja a feladatát és emberileg is rendben van ..." - Csak hogy vannak olyan munkakörök (és nem csak orvos, fogorvos és hasonló melóknál) ahol törvényi feltétel a diploma megléte.


Szerintem a felettesének is jelentheted, neki kötelessége lenne kivizsgálni. (Bár amilyen sógor-komaság van itt, nem csodálkoznék ha nem történne semmi.)

De mivel a diploma közokirat, ennek hamisítása büntett. Illetve az aki ilyen diplomát használ az meg csalást követ el. Szóval szerintem akár a rendőrségen is feljelentheted.

2012. nov. 9. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
74%
Egy jó újságírónak is szólhatsz.
2012. nov. 9. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
100%

A felettesének nem szólnék az biztos, hisz lehet h pont ő vette fel úgy az emberkét, h tudta h mi a szitu vele kapcsolatban.

Jelenteni inkább a rendőrségen kell, akár névtelenül, mivel ez közokirat hamisításnak számít. A büntetés a következő:


276. § Aki jog vagy kötelezettség létezésének, megváltozásának vagy megszűnésének bizonyítására hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú magánokiratot használ, vétséget követ el és egy évig terjedő szabadságvesztéssel, közérdekű munkával vagy pénzbüntetéssel büntetendő.

2012. nov. 9. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
100%

Csakhogy egy diploma nem magánokirat, hanem közokirat. (ugyanis pl a diploma megléte adott esetben jogot keletkeztethet. Pl betölthetsz X állást, hisz sok olyan törvényben előírt kötelezettség van, hogy X állás vagy Y beosztás beltöltésésnek feltétele felsőfokú végzettség.)


"...közokiratnak minősül a hatósági engedély, a bizonyítvány (az iskolai is), a személyi igazolvány vagy a személyi azonosításra szolgáló más okirat."

2012. nov. 9. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
De ha kiderül, hogy nem igaz, akkor becsületsértés lesz.
2012. nov. 9. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
69%
Mivel ez okirat hamisítás, ezért feljelentést tehetsz a rendőrségen, ha tényleg ezt akarod...
2012. nov. 9. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Andizsuzsi ***** válasza:
100%

"Szerintem a felettesének is jelentheted, neki kötelessége lenne kivizsgálni"


Munkahelyi vezetőnek nem kötelessége vizsgálni. Nem is tudja, hiszen hol és mit vizsgálna rajta? Rendőrségi feljelentést lehet tenni. Ha meg az arcodat nem akarod adni hozzá, akkor le kell nyelned a "békát".

2012. nov. 9. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

oké, hogy ha jól ellátja a dolgát meg rendben van, akkor nem gond, bizonyos esetekben én is így gondolnám


de van aki megszenvedett a diplomáért, belefektetett egy csomó energiát, pénzt, és más meg nulla ráfordítással vesz magának egyet, és elveszi a munkát egy rendes embertől

2012. nov. 9. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!