Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Végrehajtási kérelemhez...

Végrehajtási kérelemhez milyen iratok szükségesek?

Figyelt kérdés

Ha teszem azt tartoznak nekem, de nincs róla papír, de van tanú, akkor van esély a behajtásra?

Érdemes vele bíróságra menni így papír nélkül?


2012. dec. 14. 09:11
 1/3 anonim ***** válasza:

Mekkora tartozás?

Ha egymillió forint alatti, akkor első körben közjegyzőnél (vagy ügyvédnél) indíts fizetési meghagyásos eljárást. Oda még nem kell csatolni semmit, csak nyilatkoznod kell, hogy lenne tanú, ha szükséges.

Amennyiben ez jogerőre emelkedik, utána már indíthatod a végrehajtást a jogerős fizetési meghagyás alapján, ami olyan, mintha bírósági ítéleted lenne. Ilyenkor a tanúkra végül nem is lesz szükség.


Ha nem emelkedik jogerőre, mert a kötelezett 15 napon belül ellentmondással él, akkor perré alakul az eljárás, tehát mentek bíróságra, és akkor felvonultathatod a tanúidat. A végén itt is születik egy ítélet, és ha neked kedvező, utána ugyanúgy indíthatod a végrehajtást.


A leggyorsabb és legolcsóbb akkor, ha azonnal jogerőre emelkedik a fizetési meghagyás.


A díjak:

- fizetési meghagyás illetéke, ami a követelés 3%-a, de legalább 5.000,- és legfeljebb 300.000,- Ft.

- ehhez kapcsolódóan ügyvédi vagy közjegyzői díj, kiadások

- ha perré alakul, akkor az illetéket ki kell egészíteni a követelés 6%-ára

- végrehajtás illetéke: 1%, de legalább 5.000,- Ft, legfeljebb 350.000,- Ft

- végrehajtó költségei, átalány-költségtérítés.


Természetesen, sikeres végrehajtás esetén ezeket a díjakat is követelni lehet a kötelezetten.

2012. dec. 14. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm! Igen, 1 millió forint alatti a tartozás.(valamivel több mint a tizede)


Fietési meghagyáshoz be kell nyújtani a következőt:


"d) a követelés beazonosításához szükséges adatokat (számlatartozás esetén a számla kelte és sorszáma stb.)"


E helyett lenne nekem a tanú? Szerződés, számla nincs. :/

2012. dec. 14. 10:32
 3/3 anonim ***** válasza:

Hát én úgy gondolom, hogy egyrészt nyilatkozol arra, hogy MI a követelésed, az hogyan keletkezett, és megadod a tanúk adatait.

De megmondom őszintén, hogy csak tanús fizetési meghagyásom sosem volt még, de miért ne lehetne így? A tanú is ugyanolyan bizonyítási eszköz, mint bármi más - feltéve, hogy maga az eredeti ügylet nem írásbeli formához kötött a Ptk. szerint, nem látom okát, miért ne lehetne csak tanúra alapozni a kérelmet.

(Szerződés ugyebár szóban és ráutaló magatartással is érvényesen létrejöhet, kivéve bizonyos eseteket, ilyenkor a tanú csak a szerződés tartalmának bizonyítására szolgál.)

De én még csak ügyvédjelölt vagyok, egy ügyvéd vagy közjegyző biztosan pontosabbat tud mondani. :)

2012. dec. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!