Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A hónap végén tudtam meg hogy...

ShadowBeast kérdése:

A hónap végén tudtam meg hogy a múlt hónap végén a munkáltatóm megszüntette a munkaviszonyt. Szabályosan járt el?

Figyelt kérdés

2012. 11. 01.től érvényes határozatlan időre szóló munkaviszonyt létesítettem, "jelenlegi munkáltatómmal".

2013. 02. 18.án közölte hogy valamit kitalált a munkaviszonnyal kapcsolatban. Amit majd később személyesen megtárgyalunk.

2013. 02. 21.én közölte velem hogy ebben a hónapban már nem vagyok bejelentve.

2013. 01. 31. ig szól a munkaviszonyom, mivel a hátam mögött kijelentett.


Azaz a tudtom nélkűl feketén dolgozom nála. Habár február első két hetében szabadságra küldött, de mivel úgy tudtam hogy még mindig bejelentett állásom van arra számítottam hogy fizetett szabadság, erre ez fogad.

Pályakezdő vagyok, ez az első állásom. Feketén akar dolgoztatni tovább, és még ő háborodott fel hogy miért nem akarok feketén dolgozni neki, de ez már másik témakör.


A kérdés vagyis ami nem világos számomra:

-2012.11.01-től 2013.01.31.-ig vagyok bejelentve.

Erre az időszakra él a 90 napos próbaidő, ha jól számolom Január 29 az utolsó napja a próbaidőszakomnak?

Rosszúl tudom hogy köteles írásba adnia nekem egy munkáltatói felmondó nyilatkozatot, amit alá kell írnom, hogy értesített a szándékáról? Próbaidőn belűl és azon kívűl? Ő arra hivatkozik hogy mivel pályakezdő vagyok nem köteles. Azt tudom hogy megindokolnia nem kell, de gusztustalannak tartom hogy Február 22.én tolja az orrom alá a papirokat (Jövedelem igazolás, égészségügyi igazolvány, tartási kötelezettség, levont járulékok, járadék, segély és adózási lapok) 2013.01.31es dátumozással. Azzal fenyegetett hogy ha ezeket nem írom alá akkor azt mondja munkaügyi bíróságon hogy én nem jártam be.


Azt sem tudom milyen felmondásról van szó, mivel nem írtam alá semmijen felmondást. Ha Jan. 31. volt az "utolsó munkanap" Akkor már nem próbaidős vagyok mivel az 29.ig él, tehát rendes felmondásnak kellett legyen, nem pedig rendkívűli ami lehet próbaidőn belűl.


Tehát:

Mnden esetben köteles írásban közölni számomra a felmondást?

Úgy érzem hogy a munkáltatom nem törvényszerűen járt el.


A 30 napos felmondási idő érvényes próbaidőszakon belüli felmondás esetén?


És ha jól tudom mindezt, akkor a februárt is teljesen ki kell fizetnie, pótolnia kell a felmondást, és azt kovetően még 30 nap felmondási időm érvényes, amiért szintén Bér jár. Mert nem mindegy hogy jogerőesen két havi fizetésem lesz még, vagy fél havi, amiért feketén voltam kénytelen dolgozni.



2013. febr. 24. 15:48
 1/9 anonim ***** válasza:
82%

Teljesen jól látod.

A felmondást írásban kell közölni.

Munkaügyi bíróságon azt mond, amit nem szégyell, de tudnia kell, hogy ott a munkavállalóknak lejt a pálya.


Próbaidő alatt a felmondás azonnali hatályú, és nem kell indoklás. Utána (akár a lejártát követő napon is) már indoklás kell, és 30 nap a felmondási idő.

2013. febr. 24. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Teljesen szabálytalan, akár azonnal el is mehetsz a unkaügyi felügyelőségre feljelenteni!Persze előtte hasznos lenne valami hangfelvevő kütyüvel a zsebedben megkérni a "kedves" főnököt, hogy magyarázza már el legyen szíves még egyszer, hogy ezt hogy is gondolja ..
2013. febr. 24. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

#1 Köszönöm a választ

#2 A "kütyüvel" már én is személyijogokat sértek nem?

Mert nem hiszem hogy közterületen, utcán futnánk össze hogy ezt megtárgyaljuk :D


Vagy két órát vitáztam vele ezen és egyébb dolgokon amit bizonyítani utólag nem tudok, aaz már az én tanuló pénzem.

Meg követeltem a felmondás írásban közlését, mindhiába.

Azt nem tudom hogy csupán a Felmondás hiánya elegendő e bizonyítani, mert olyan papirja neki nincs amivel rám tudna cáfolni, hogy én igen is megkaptam a felmondást.

2013. febr. 24. 16:37
 4/9 Komplikato ***** válasza:
81%
A felmondást és a hozzá tartozó papírokat neked alá kell írni, ezért nem is értem ... viszont az is igaz, hogy próba idő alatt felmondhat. tehát max. azért perelheted, hogy egy hónapig feketén dolgoztatott. Viszont ilyen cégnél megnéznék én egy munkaidő nyilvántartást! :D
2013. febr. 24. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

menj be, jelentsd fel.

kütyüt nyugodtan használj. nem számít a közterület.

A bíróság eldönti, hogy felhasználja-e.


Az lenne a legjobb, hogy a felügyelőségen megbeszélnéd, hogy mivel továbbra is vár dolgozni feketén, lépre csaljátok. De védd le magadat, mert téged is megbüntethetnek, ha feketén dolgozol.

2013. febr. 24. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:
Gyakorlatilag te még mindig ott dolgozol.A felmondást írásban kell közölni minden esetben. Az,hogy ő kijelentett az az ő gondja. Ezzel simán elmehetsz a munkaügyi felügyelethez és kérheted, hogy az elmaradt béredet fizesse ki a munkáltató. Leírásod szerint nem fogja tudni bizonyítani, hogy írásban közölte veled a felmondás tényét.
2013. febr. 25. 23:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
86%

Mt: "79. § (1) Azonnali hatályú felmondással - indokolás nélkül - megszüntetheti

a) a fél a munkaviszonyt a próbaidő alatt..."


A szerződésedet egyébként megnézted: abban mennyi próbaidő szerepel?


A felmondást írásban célszerű ( saját érdeke) közölnie, mivel vita esetén neki kell bizonyítania hogy ezt megtette:


"22. § (1) A jognyilatkozatot - ha munkaviszonyra vonatkozó szabály vagy a felek megállapodása eltérően nem rendelkezik - alaki kötöttség nélkül lehet megtenni.

A MUNKAVÁLLALÓ KÉRÉSÉRE a munkáltatónak a jognyilatkozatát akkor is ÍRÁSBA kell foglalnia, ha az egyébként nem kötelező.


24. § (1) Az írásbeli jognyilatkozat akkor tekinthető közöltnek, ha azt a címzettnek vagy az átvételre jogosult más személynek átadják, vagy az elektronikus dokumentum részükre hozzáférhetővé válik...


(4) VITA esetén a jognyilatkozatot TEVŐ felet terheli annak BIZONYÍTÁSA, hogy a KÖZLÉS SZABÁLYSZERŰEN MEGTÖRTÉNT".


A helyedben jogi segítséget kérnék ( akár munkaügyi jogásztól is), itt egy link, ahol ezt egyelőre ingyenesen is megteheted:


[link]

2013. febr. 28. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
81%

Csak, hogy pontosak legyünk:

44. § A munkaszerződést írásba kell foglalni. Az írásba foglalás elmulasztása miatt a munkaszerződés érvénytelenségére csak a munkavállaló – a munkába lépést követő harminc napon belül – hivatkozhat.


22. §

(3) A megállapodást, ha írásba kellett foglalni, módosítani vagy megszüntetni csak írásban lehet.


De csatlakozom az előttem szólóhoz. Kérjél jogi segítséget!

2013. márc. 1. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat
2013. márc. 2. 15:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!