Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Pontosan mi is ez az elbirtoklás?

Pontosan mi is ez az elbirtoklás?

Figyelt kérdés
Az előbb olvastam itt gyk.-n de nem értem, csak úgy átmegyek egy elhagyatott birtokra (ami valakié [és ezzel magánterületre megyek, amit büntet a btk]), majd 15 évig gondozom és az enyém lesz? Mikor a törvényben van egy rész: ,,Aki bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos úton jutott a dolog birtokához, elbirtoklás útján nem szerez tulajdonjogot." A magánterületre menés, ekkor nem bűncselekmény, vagy mi?

2013. ápr. 19. 21:59
 1/5 anonim ***** válasza:

Pedig ez nem olyan bonyolult, csak próbálj árnyaltabban gondolkodni. Aki 15 éven át sajátjaként szakadatlanul birtokol egy ingatlant vagy, 10 évig egy ingó dolgot, az elbirtoklás útján megszerzi, kivéve ha bűncselekménnyel vagy egyébként erőszakos vagy alattomos módon jutott hozzá.


Hogy lehet a másét bűncselekmény nélkül a sajátodként birtokolni? A legegyszerűbb és a legtipikusabb az, ha pl. van egy telked, és van egy szomszéd telek is, amit senki nem használ, gondoz. Te elkezded a sajátodként kezelni, mert pl. zavar a szomszédban levő dzsuva stb. Tehetsz lépéseket, hogy kiderítsd, kié is a szomszéd telek, de nem muszáj, vagy ez lehet, hogy nem vezet olyan eredményre, hogy valaki rendezze a telket. És akkor te ott elkezdel működni, holott tudod, hogy nem a tied. Ilyen lehet termőföld esetében is, ha látod, hogy valaki egy adott területet nem művel, huzamos ideig nem jelenik meg ott. És akkor te elkezdheted sajátodként kezelni. Persze ha 15 éven belül bármikor megjelenik, és tiltakozik, akkor te buktad az egészet. (Régebben ingatlanoknál is 10 év volt, de ezt felemelték.)


Ingónál még egyszerűbb. Kölcsönad neked valaki valamit, de nálad marad, és ő se kéri sose vissza. 10 év után az is a tied lehet. Neked nem muszáj szólni, figyelmeztetni, hogy lejárt a kölcsön. Csak akkor nem lehet elbirtokolni, hogy pl. eleve csalással vagy netán erőszakkal szerezted meg a dolgot a tulajdonostól.

2013. ápr. 19. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Az még külön érdekesség, hogy ingatlannál hogy történik az elbirtoklás ingatlannyilvántartás-beli elismerése. Mert ingatlan tulajdonjogát ugye csak az ingatlannyilvántartásba való bejegyzés útján lehet megszerezni. Ilyenkor, ha úgy érzed, hogy részedről megtörtént az elbirtoklás, egy bejegyzési kérelmet kell benyújtanod, de azt nem tudom, hogy tudják ellenőrizni a valóságtartalmát.
2013. ápr. 19. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
most már értem, köszi, hogy elmagyaráztad :)
2013. ápr. 19. 22:45
 4/5 anonim ***** válasza:

"az elbirtoklás, egy bejegyzési kérelmet kell benyújtanod, de azt nem tudom, hogy tudják ellenőrizni a valóságtartalmát."

Ha nem találnak jogos tulajdonost vagy örököst akkor bejegyzik.

2013. ápr. 19. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Most volt egy ilyen elbirtoklási per, a szomszéd 15 évig rendesen használta a területet, beadta az igényt az elbirtoklásra, erre jött a tulaj hogy ő művelte a területet. Mivel bizonyítani nem tudta a szomszéd hogy tényleg ő használta ezért a tulajdonosnál maradt.

Szóval vigyázni kell vele.

2013. ápr. 19. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!