Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szerződés esetén ki a jogosult...

Szerződés esetén ki a jogosult és a kötelezett?

Figyelt kérdés

Ha például eladok XY-nak egy traktort, akkor én a szerződés alapján köteles vagyok átadni a traktort, de XY köteles átadni a traktor ellenértékét, azonban én jogosult vagyok a traktor ellenértékére, ő pedig jogosult a traktorra, mint a szerződés tárgyára. Most akkor ki a jogosult, és a ki a kötelezett? Tanulom épp a jogot, és van ilyen is közötte:


Ha valaki a kötelezettel megállapodik abban, hogy tartozását átvállalja, köteles a jogosult hozzájárulását kérni, ha pedig azt a jogosult megtagadja, a kötelezettet olyan helyzetbe hozni, hogy az a lejáratkor teljesíthessen (tartozásátvállalás).


Ebből most nekem nem derül ki, hogy ki a jogosult és ki a kötelezett egy szerződésben.. Attól függ, nem? :/



2013. máj. 24. 08:40
 1/3 ConnectCare ***** válasza:

Hello!


Csak nem polgárból lesz vizsga? :)


Ne adásvétellel képzeld el, hanem kölcsönnel! A kölcsönad B-nek 500 Ft-t, amit B-nek vissza kellene adnia. Ez esetben A lesz a jogosult, B a kötelezett, akinek vissza kell adnia a pénzt.


Itt az a lényeg, hogy ha egy haverod bevállalja például, hogy kifizeti az egyik bank felé fennálló tartozásodat, akkor ehhez kérni kell a bank hozzájárulását is, hiszen onnantól az adós a haverod lesz, akinek meg lehet, hogy egy forintja sincs és a bank sosem fog látni a pénzéből semmit. Ha ezt a bank pont emiatt megtagadja, akkor pedig a haverodnak téged kell olyan helyzetbe hozni, hogy te képes legyél fizetni.


Egyébként pedig attól függ, hogy ki a jogosult és ki a kötelezett, hogy minek a viszonyában nézed, tehát adásvételnél jogosult és kötelezett is leszel.


Sok sikert majd a vizsgához! ;)

2013. máj. 24. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Konkrétan adás-vételi szerződésről van szó. Az adásvételi szerződés esetén a felek egyenrangúak, nincs alá-fölé rendeltségi viszony a két fél között. Az eladó köteles az adott dolgot a vevőnek átadni, az ellenérték fejében. A vevő pedig köteles az adott dolog vételi árát az eladónak megfizetni, cserébe pedig jogosult lesz az adott dolog tulajdonjogára. Hogy egyszerűbben: mindkét fél egyszerre jogosult és kötelezett. Kötelezettség ugye a dolog átadása (mivel az adás-vétel reálaktus), valamint a vételi ár megfizetése. Ami az egyik oldalon kötelezettségként jelenik meg az a másik oldalon jogosultság. A tartozásátvállalás itt ugye nyilvánvalóan arra vonatkozik, hogy a vevő például nem tud fizetni ezért valaki más átvállalja a tartozását, ilyenkor az eladónak bele kell ebbe egyeznie, vagy nem az átvállaló fizeti ki, hanem -olyan helyzetbe hozza- magyarán nekiadja a pénz, hogy ki tudja fizetni a vételárat.

Remélem tudtam segíteni!

2013. máj. 24. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a segítségeteket, így már világos! :)
2013. máj. 25. 08:41

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!