Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit lehetne tenni az orvosi...

Mit lehetne tenni az orvosi titoktartás és az adatvédelmi szabályok megtartásának kikényszerítésére?

Figyelt kérdés

Sok ciki esetem volt, és munkám miatt különösen kényes, ha bármi kiszivárog, ehhez képest nem csak bármi, hanem elég 1 valakihez elmennem, és másnap kb 400-500 fiatal fog ezen csámcsogni, és persze 10-féleképpen megforgatva, valami teljesen más következtetésre jutni, ahogy ez a pletykáknál már csak lenni szokott.


Nem akarok konkrétumot, ezért így nehéz leírni a problémámat, de szal:


1, elmegyek here-ultrahangra, ott a kis kedves doktornéni elkezd beszélgetni, hol dolgozok, mivel foglalkozik, stb, rögtön megakad rajta, h jaj az ő fia is ott sportol, aztán jönnek a közös ismerősök stb. na ok.


Másnap már nem csak az az egyesület, hanem még másik 3-4 egyesület is arról pletykált h hereultrahangon voltam mert steril vagyok. (amúgy nem igaz persze)


Ok, de mit is tegyek? Legyek atombunkó, és mondjam h kuss, közöd semmi, vagy mondjam h szövőnő vagyok? vagy mi? tehát olyat, amiből tutira nem lehet következmény, mert ott nem ismerhet senkit, ugyanakkor az se derüljön ki h hazudok, mert akkor azért rág be rám.

Egyszerűen létezik jó megoldás?


2, elmegyek neurológiára, egyébként semmi extra betegség miatt, csak fejfájásos dologról van szó, na kb ugyanez lejátszódik, hogy "jaj hát az én lányom is ...blabla", és következő nap már persze aki él és mozog, az arról pletykál h miért járok ideggyógyászatra vajon, és jézusom, vajon milyen idegbajom lehet.


Valami katasztrófa, h nálunk egyszerűen nincs orvosi titok, ezt teljes nyugalommal kijelenthetjük, de annyira, hogy a legutolsó laboros asszisztens is leül a kórházi gép elé, és BÁRMIT meg tud nézni BÁRKIRŐL (nem én találtam ki, tapasztalat, és ők is elismerik).


Adatvédelmi szempontból eleve a különleges adatokhoz már azt se tudom, hogy lehet ennyire szabadon bárkinek hozzáférése, na de hogy a kórház informatikája még ki is jelentse, hogy kész, ez így van, nem lehet mit tenni, na azért az már túlzás. Őket nem ellenőrzi a Péterfalvi?


Most akkor mit lehet tenni jogász szerint?


a, Feljelentsem? úgyis bizonyíthatatlan és nem akarok 3 évig húzódó ügyet.

b,Hazudjak? abból gond lesz, mert nagyrészt kiderül.

c, Bunkó legyek? na abból szintén gond lesz.

d, Egyéb lehetőség?


A kórházat, szakrendelőket hogyan lehetne arra kényszeríteni, hogy eleve informatikailag blokkolják a hozzáférhetőséget, és ténylegesen csakis az a szakorvos tudjon belemászni az adataimba, akit éppen érint?


(és nem lennék ennyire felháborodva, ha ez eddig úgy legalább 100x nem okozott volna már kényes helyzeteket ... sőt, túl ezen, elég ciki magyarázkodásokat is mert a pletyka persze nagyon hamar eljut mindenhova, a vezetőséghez is természetesen, azaz konkrétan a munkámat is veszélyezteti az, h ők csak úgy lazán pletykálnak, turkálnak a gépben, senkinek eszébe se jut olyan apróság h esetleg ez orvosi titok is és különleges adat is ...)



2013. aug. 5. 10:29
 1/3 anonim ***** válasza:

1. Először is végrehajtható és ellenőrizhető szabályok kellenek. Éppen most rontják el. Eredetileg (1992-ben) a miénk volt a legjobb Európában, mára már szinte nincs is.

2. Elsőként a törvényalkotónak és hatalomnak kell betartania, hogy példát mutasson. Ma példát a megszegésre mutat, naponta sokat és jelentőset.

3. Ebből következik, hogy a társadalom - ha egyáltalán tud róla - nem foglakozik e kérdéssel, tehát akik adatot kezelnek, semmiféle kényszert nem éreznek a titoktartásra.

4. Ugyanebből a szemléletből következik a trehány munka, többek között az adatkezelésben is.

5. Ilyen helyzetben csak annyit tehetsz, hogy minimalizálod az adatközlést. Nem beszélsz provokációkra, kétes adatkérésnél rákérdezel mire kell, esetleg ha van érved, rámutatsz, hogy arra az adatra a feladat szempontjából nincs szükség, vagy rákérdezel, milyen szabály írja elő a bekérést. Ez általában meggondolásra készteti kérdezőt.

6. Ma az emberek többsége örömmel és gátlástalanul terjeszti saját bizalmas és kényes adatait is, és utólag panaszkodik, mennyire kihasználták. Akkor már nincs visszaút. Neked is felesleges volt konkretizálni az orvosi részt, a probléma anélkül is érthető és megválaszolható.

2013. aug. 5. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

oké köszi, de tudod ha meg nem írom le viszonylag részletesen, akkor mindig megkapom h ennyiből nem lehet megválaszolni a kérdést mert nem egyértelmű a helyzet. de igazad van, oké!


a tanácsban is igazad van, na csak, amennyiben én egy elméletileg bizalmas viszonyban elkezdek vele kötözködni, hogy nanaa ehhez semmi köze, hát gondolhatod, utána milyen viselkedésre számíthatok ...


a minimális adatközlés oké, csak legtöbbször nehezen kivitelezhető, és persze ismét kellemetlen helyzeteket szül.


de mondok egy nem hozzám köthető, tök más példát, ami miatt egyértelmű h muszáj a legapróbb részleteket is elmondani, csak aztán amint ezeket az adatokat beviszik az informatikai rendszerbe, kész, vége mindennek.


folyt ... >>>> pm

2013. aug. 5. 12:38
 3/3 A kérdező kommentje:

ha esetleg olvasod:

visszadobja a pm-et .. ilyet még nem láttam.

akkor mindegy, ide nem írom le.

2013. aug. 5. 12:40

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!