Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Érdekelne néhány érdekes...

Érdekelne néhány érdekes szitu törvényessége. Pl. : Közszeméremsértés-e a meztelen szobor? Büntethető-e a robot készítője vagy üzemeltetője? Más által kikényszerített erőszakért kit büntetnek meg?

Figyelt kérdés

1. Készít valaki egy egy meztelen nőt ábrázoló teljesen élethű szobrot, vagy viaszfigurát, amiről nem lehet megállapítani, hogy igazi ember vagy csak szobor, majd azt kirakja valahova, ahol mindenki láthatja.

Elítélhető-e valaki közszeméremsértésért?


2. Készít valaki egy robotot, aminek a funkciója, hogy embereket raboljon ki. Ezt a robotot megveszi valaki, majd üzemelteti. Büntethető-e és miért a robot készítője vagy üzemeltetője?


3. Valaki arra kényszerít egy férfit és egy nőt, hogy erőszakolják meg egymást. Az aktus megtörténik, a nő terhes lesz. Milyen bűncselekmény valósul itt meg és büntethető-e akár a férfi vagy a nő emiatt?



2013. okt. 4. 07:04
 1/7 anonim ***** válasza:

1. Nem

2. Az üzemeltető rablásért.

3. Kényszerítés. / Nem.

2013. okt. 4. 07:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Akkor az 1. esetben miért büntethető mégis például az a személy, akiről a szobrot mintázták, ha azt nem szexuális indíttatásból teszi (pl. neki olyan a vallása)? A járókelő ugyanazt látja, semmi különbség nincs, mégis az egyik esetben megbüntetnek valakit, a másikban nem.
2013. okt. 4. 08:25
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha valaki nem szexuális indíttatásból teszi, az nem bűncselekmény, hanem szabálysértés. A közszeméremsértés csak akkor bűncselekmény, ha a nemi vágy felkeltésével történik.
2013. okt. 4. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Kérdező: az egyik esetben egy művészi alkotásról van szó, a másik esetben egy öntudattal bíró személytől, aki tudja, hogy az utcán nem illik meztelenül flangálni.
2013. okt. 4. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

1. Nem. Mint előttem is írták, csak önmagunk mutogatása közszeméremsértés, ha erre gerjedsz, akkor bűncselekmény, ha nem, akkor szabálysértés.


Ha valaki másról készül, és élethű, akkor annak az illetőnek a személyiségi jogait sértettem meg, de nem lesz közszeméremsértés.


Ami viszont érdekes: önmagamról csinálok ilyen szobrot (vagy simán lefényképezem magam meztelenül), és azt mutogatom. Ez önmagam mutogatásának számít? Vagy a kép/szobor nem én vagyok, csak engem _ábrázol_ így nem? És ha a szobornak más színű a haja, én maradok? :)


2. A készítő szerintem nem, az üzemeltető igen. A robot itt egy az egyben olyan, mint egy kés, amivel rabolsz. Szóval a kés készítője sem büntethető, de aki használja, az nyilván igen (és nem a kés a bűnös).


3. Az büntethető, aki kényszerítette őket, ők maguk nem. Az mindegy, hogy terhes lesz-e a nő. A megerőszakolásnál ( a régi BTK-ban erőszakos közösülés a neve, a mostaniban szexuális kényszerítés/erőszak) nem feltétlen az az elkövető, aki részt vesz az aktusban, hanem aki kikényszeríti azt. Így tehát a harmadik személy valósítaná meg.

2013. okt. 4. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Akkor maradjunk az első kérdésnél annál a variációnál, hogy önmagamról készítek egy teljesen élethű viaszfigurát.

A járókelő szempontjából (aki vagy megbotránkozik, vagy tetszik neki) teljesen mindegy, mert ugyanabban a vizuális hatásban részesül, de ezek szerint akkor mégiscsak szabálysértés, ha engem látnak és nem a figurát, pedig a járókelőnek tök mindegy, mert ugyanazt látja.

2013. okt. 4. 20:41
 7/7 anonim ***** válasza:
77%

A szobornak van művészi értéke,neked nincs.

amúgy ha ágaskodó f_szú,punci széthúzos szobrot csinálsz és engedély nélkül kirakod vhová,akkor büntetnek.de ilyen szobrot nem igen helyeznek el,manapság közterken.

2013. okt. 7. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!