Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A valóság bizonyításának...

A valóság bizonyításának akkor van helye, ha a tény állítását, híresztelését, illetve az arra közvetlenül utaló kifejezés használatát a közérdek vagy bárkinek a jogos érdeke indokolta? Ez mit jelent potossan?

Figyelt kérdés

2013. okt. 29. 08:28
 1/7 tomala ***** válasza:

Ez ugye igazából rágalmazásnál működik, és azt jelenti, hogy ha te vagy, akit rágalmazással vádolnak, bizonyíthatod, hogy amit állítottál a sértettről, az igaz, de csak bizonyos esetekben.


Például, ha egy orvos beperel, mert te azt állítottad, hogy nincs is orvosi diplomája, akkor az állításodról lehet bizonyítást felvenni, mert ha tényleg nincs neki, akkor közérdek, hogy ez kiderüljön.

Vagy ha a szomszéd egy olyan vízvezeték-szerelőt akar megbízni, aki rendszeresen csinál hibás munkákat, és ezt te a szomszédnak el is mondod, ha a szerelő perel, szintén bizonyíthatod az igazadat, hiszen ha tényleg úgy van, akkor ez a "becsület csorbítására alkalmas" közlés a szomszéd jogos érdekét szolgálta (ti. azt, hogy tisztában legyen azzal, kit készül megbízni).


Viszont ha azt állítod valakiről, hogy kicsi a farka, ott nem engedi a bíróság, hogy bizonyítsd, hogy ez igaz, mert még ha az is, ennek nyilvánosságra hozatala nem szolgálja senki érdekét, tehát nem szüntetné meg a büntethetőségedet.

2013. okt. 29. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat!sokat segitettél!Mégegyszer közönöm!!
2013. okt. 29. 14:41
 3/7 A kérdező kommentje:
Engem rágalmaztak meg..:(és most szertném beadni a vádat,de sok törvényt nem tudok értelmezni.
2013. okt. 29. 14:44
 4/7 tomala ***** válasza:
Mi történt? (Ha nem titok)
2013. okt. 29. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Huh..Szóval a lényeg a sogornőmmel öszevesztem,egy kölcsön miatt,de nem tartozásról van szó,neki én nem tartozok.Miután öszevesztünk,még irkáltunk egymásnak üzentben elég csúnyákat,és ő megirta hogy ezt én még megbánom és tönkre fog tenni,ezek után fogta magát és felhivta az élettársamat,azt mondta neki lefeküdtem egy bizonyos illetővel.Természetesen irtam neki ismét,szidtuk egymást,de ezt is csak személyes üzentekben.Ezek után ő megtámadott engem,több ember látta,hogyan történt,mert még el is bujt,és ugy támadott meg.Testi sértés nem történt,mert volt annyi esze hogy a hajamat tépte.Ezek után pedig elkezdte tejeszten rolam,hogy k... vagyok és megcsalom a párom,kis faluban lakunk,több embernek mondta.De főként a párom barátainak!Ezek után,egyszer csak,jött az ő életársa és szó szerint idehozta azt az illetőt akivel állitolag lefeküdtem.De ő csak annyit mondtott hogy megtörtént,de arra a kérdésre nem tudott válaszolni,hogy mikor és hol.Hozzáteszem,egy börtönviselt fiatalemberről van szó.Ezek után még a sogornőm,nyilvánossan a facebookon kiirta,hogy én lefeküdtem azzal a személyel.kb.200 ismerőse látta.És nem ilyen szépen fogalmazta meg..De eközben az én párkapcsolatom tropára ment,és ugy érzem kaptam egy jókora gyomorideget.Van közös gyermekünk is,és ez a nő nem vette ezt se figyelembe,nem számit neki semmi,csak hogy tönkre tegye a becsületemet.Szóval én ugy gondolom,ez már rágalmazás és aljas indokbol elkövetett.Nem feküdtem le azzal az illetövel.Vélemény?Szerintem jogos a feljelentés és meg is nyerném.Természetessen mindenre van tanu,több is.
2013. okt. 29. 21:04
 6/7 tomala ***** válasza:

Sajnos nem ritka helyzet.

Azért egy-két dolgot hozzátennék:

Ha feljelented és elindul a magánvádas eljárás, akkor a tét az, hogy őt megbüntetik-e, és ha igen mennyire. Ha pénzbírságot kap, abból te egy forintot nem látsz, az államnak kell befizetnie, és egyáltalán, ebből az eljárásból neked semmi hasznod nem származik, legfeljebb az, hogy kellemetlen helyzetbe hozod.

A legvalószínűbb egyébként, hogy próbára bocsátják, vagy esetleg megrovás kisebb pénzbünti.

Rosszabb esetben ő ügyvéddel jön, aki lemossa a bizonyítékaidat, téged is zavarba hoz, és máris fel van mentve, és akkor máris nála a labda, hogy feljelent-e hamis vádért.


Más tészta a polgári per, amit kártérítésért indíthatsz.

Itt egészen nyilvánvalóan bekövetkezett nálad olyan nem vagyoni kár, amiért jó eséllyel ítélnek meg kártérítést. Szerintem neki is jobban fáj, ha fizetnie kell neked, mintha kap mondjuk egy megrovást büntető eljárásban.


Az én javaslatom egyfelől az, hogy polgári keresetet adj be ellene kártérítésért, a büntetőt csak akkor, ha valamiért az is nagyon fontos neked.

Másfelől mindenképpen fordulj ügyvédhez. Vele át tudod beszélni, hogy milyen összeget követelhetsz reálisan, mennyit kell előlegezned, kaphatsz-e eljárási költségmentességet, megfelelő bizonyítékokkal rendelkezel-e, stb. A perben pedig szakszerűen képvisel. Az ügyvéd díját (az összes eljárási költséggel együtt) végül úgyis pervesztes fél állja.


Ha nincs pénzed megelőlegezni az ügyvéd díját, akkor írd meg privát üzenetben, melyik megyében laksz, és elküldöm az ottani jogi segítségnyújtó szolgálat számát, és tőlük kaphatsz ügyvédet.

2013. okt. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Szia!Köszönöm a segitséget!Igen neki az fájna a legjobban a pénzbüntetés.Én még találtam egy ilyet is: A női becsület megsértésére vonatkozóan nem lehet valóság bizonyítást kérni.Szóval mit bizonyit?Igen én is ügyvédre gondoltam,el is mentem,egy volt osztálytársnőmhöz,aki most államvizsgázik,de szinte majdnemhogy kinevetett.Ráadásul most tudtam meg az illető akivel állitolag lefeküdtem,elözetes fogságban van,rablás miatt.
2013. okt. 30. 07:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!