Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Törvényes az, hogy az állam,...

Törvényes az, hogy az állam, vagy állam által fenntartott intézmény, ugyanazért a munkáért sokkal kevesebb bért fizet egy közmunkásnak, mint egy közalkalmazottnak?

Figyelt kérdés
A magyar törvények gondolom megengedik, de az uniós törvényeket sem sérti az, hogy valaki 8 órában dolgozik közalkalmazottként 90 ezer forint nettóért, míg ugyanazt a munkakört betöltő, 8 órában dolgozó közmunkás 50 párezer nettóért? Nem úgy van, hogy ugyanazon munkáért ugyanazon bér jár?
2013. nov. 8. 12:49
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Nem, annyiért dolgozod, amennyiért elvállaltad. Akkor lehet reklamálni, ha fajra, nemre, vallásra stb. tekintettel történik a különbségtétel.
2013. nov. 8. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Shai-Hulud ***** válasza:
79%

"annyiért dolgozod, amennyiért elvállaltad."


Ez úgy általában igaz, de Magyarországon (IS) törvény szabja meg, hogy mennyi a 8 órás munkáért KÖTELEZŐEN adandó minimálbér.


A közmunkaprogram nem felel meg ennek a törvénynek.

2013. nov. 8. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
21%

Nem jól gondolod, mert nem ugyan azt a munkát végzik.

Rendes munkahelyeken sem ugyanannyi bért kap a segédmunkás, mint a szakmunkás.

Közalkalmazottak kőművesek, villanyszerelők, festők, asztalosok, stb. Ők tulajdonképpen a szakmájukban dolgoznak, míg a közmunkás nem szakmájában dolgozik, hanem segédmunkát végez, azaz leveleket söpröget, kaszál és a hasonló munkákat végzik ők.

2013. nov. 8. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Hiába vállalom a rabszolgaságot, mégsem tehetem meg, mert jó pár száz éve Európában a legtöbb helyen tilos és az EU is tiltja. Tehát nem igaz, hogy annyiért dolgozok, amennyiért elvállalom, vagyis mégis, csak attól még én nem alkotok új közösségi törvényt.


Értem, amit írsz előző, le is írtam a kérdésben: ez a magyar törvény. Kérdés, hogy az Európai Uniónak nem sérti e azt az alapelvét, hogy "equal pay for equal work" , egyenlő bért, ugyanazon munkáért?

2013. nov. 8. 13:36
 5/12 A kérdező kommentje:

ma 13:34


Erre két dolgot mondanék.

1. Súlyosan félretájékoztat a média. A közmunka nem egyenlő az utcasepréssel. A közmunkának benne van a nevében, hogy a köz érdekében végzed. Ebben ugyanúgy szerepel az irodai adminisztrátor, az utcaseprő, a kertész, az óvodai dajka, a sofőr, takarító, szakács...stb. Ezek egy része végzettséghez kötött.


2. Magyarországon létezik a kötelező minimálbér és a kötelező szakmunkás bérminimum. Előbbi bruttó 98 ezer, utóbbi bruttó 114 000 Ft. Na, most, fentebb ezt leírták, hogy a közmunkásokra ez Magyarországon nem vonatkozik.

Hiába végzi ugyanazt a munkát a közmunkás dajka, vagy szakács, mégis a nem közmunkásként dolgozó munkatárs fizetésének csak a 70%-át kapja, jó esetben.

2013. nov. 8. 13:44
 6/12 anonim ***** válasza:

ma 13:34 vagyok


Kérdező te nagyon nem vagy képben a dolgokkal!

Nem tájékoztatott félre a média mert 6 hónapig benne dolgoztam.

A közalkalmazottba tartoznak a titkárok is.

Ők kézhez 63405Ft-ot kapnak a szakmunkásokkal együtt.

A közmunkás, pedig 48e pár száz forintot kap kézhez ( az övékét nem tudom pontosan megmondani, hogy hány száz ft-ot kapnak).


Nálunk a közmunkásoknak faleveleket söprögetni kellett, füvet vágni, bokrokat és fákat ültetni, illetve ha rakodni , vagy egyéb munka volt azt végezték.


A közalkalmazottaknak pedig a szakmájukban dolgozott.

Nekem betonozni, bontani, falaznom, és vakolnom keltett, ami a kőműves munkába tartozik. A villanyszerelő, a titkárnő és a többiek szintén a szakmájukban dolgoztak.

Nekünk meg volt a külön feladatunk a szakmánkban és nem ugyan azt a munkát kellett csinálnunk mint a közmunkásoknak.

2013. nov. 8. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Én is dolgoztam közmunkásként, az egyik rokonom is dolgozott közmunkásként, szakképesítéssel és nem ugyanazt a bért kaptuk. A másik pedig, hogy te magad ismered be, hogy nem kapja meg a minimálbért a közmunkás.
2013. nov. 8. 14:55
 8/12 anonim ***** válasza:

Nem sérti.

Igazából el nem is közmunka, jobb szó rá a közfoglalkoztatás. Amúgy mióta jár ugyanazért a munkáért ugyanaz a bér? Már az ókorban sem így volt.

2013. nov. 8. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
64%

Törvényesnek törvényes, de valóban nem igazságos.

Ez így megy manapság kishazánkban...

2013. nov. 8. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Hogy minek vesznek be az más kérdés. Nálunk is volt olyan akit nem a szakmájába vettek fel, hanem közmunkásnak.

Ezek megvannak határozva, hogy hány főt kell alkalmazniuk, és milyen munkakörbe.


Hogy mire elég a pénz amit adnak, arról szerintem nem igen kell beszélni.

De azért a pénzért amit adnak, azt azért be kell vallani, hogy nem nagyon kell megszakadni.

Szóval ha úgy nézzük akkor a munka arányával azért megegyezik a fizetés.

Arról nem is beszélve, hogy van ott jó pár ember aki igen csak kerüli még azt a kis munkát is.

2013. nov. 8. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!