Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fiatalkorúak: Házi őrizet és...

Fiatalkorúak: Házi őrizet és a fogolyszökés kapcsolata?

Figyelt kérdés

1. Fiatalkorúaknál házi őrizet elrendelése esetén alkalmazhat-e a bíróság Nyomkövetőt vagy sem?


2. Tényleg fogolyszökésnek minősül-e a házi őrizet megszegése?



2013. dec. 3. 22:36
 1/8 anonim ***** válasza:
50%

1. Igen

2. Igen

2013. dec. 3. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
3. Milyen büntetési súlyosítást jelenthet számára ha megszegi a házi őrizet szabályait?
2013. dec. 3. 22:40
 3/8 anonim ***** válasza:
Elveszíti a kedvezmények lehetőségét.
2013. dec. 3. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim válasza:

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__51196..



d, Járhat-e akár szabadságvesztéssel is?


w, Amennyiben igen. Milyen szabadságvesztési mértékkel járhat?

2013. dec. 4. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

1. Igen, alkalmazhat (ezt már megválaszolták)

2. Igen, annak minősül (ezt is megválaszolták)

d. A házi őrizet megszegése esetén a bíróság az ítéletet letöltendő szabadságvesztésre fogja változtatni. A házi őrizet lényege, hogy a büntetés szabadságvesztés elrendelése nélkül is elérhető, ezért nem szükséges azt elrendelni. Megszegése esetén szimplán az ítéletben meghatározott időt le kell ülni.

e. Azt az ítélet tartalmazza, de általában nem szokás életfogytig tartó szabadságvesztést házi őrizetre változtatni- érthető okokból. Tehát ez általában a kisebb bűncselekményeknél fordulhat elő. (jó tudom Rezesová, meg a ároktői ügy- nézőpont kérdése, hogy mi minősül kisebb bűncselekménynek, illetve ha a nyomozó hatóság a nyomozás határidejét átlépi, akkor szívás van.)

2013. dec. 4. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A 08:27-es hozzászólót annyiban javítanám ki, hogy a házi őrizet megszegése miatt először is elrendelhető az előzetes letartóztatás és nem egyből változik letöltendő szabadságvesztésre a cselekmény. (Ez a d; jelű válaszát érinti.)


Az e; jelű válaszban érzek egy kis iróniát. Én VALÓSZÍNŰSÍTEM, hogy MBazsi921109 00:05-ös w, kérdése nem a jogerősen elítéltek házi őrizetbe helyezésének lehetőségére utalt volna, hanem a rendőrségi/bírósági eljárás alatt elrendelt házi őrizetre illetve annak megszegésére vonatkozna.

2013. dec. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A Fogolyszökés és a Házi őrizet megszegésének kapcsolata:



1978. évi IV. törvény (régi BTK):


Fogolyszökés


245. § (1) Aki a büntetőeljárás alatt vagy a szabadságvesztés végrehajtása során a hatóság őrizetéből megszökik, bűntettet követ el, és három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) A büntetés vétség miatt egy évig terjedő szabadságvesztés, ha


a) az elítélt abból a célból, hogy a büntetés végrehajtása alól kivonja magát, nem tér vissza a szabadságvesztés végrehajtása során a részére engedélyezett büntetés félbeszakítás, eltávozás, rövid tartamú eltávozás vagy kimaradás tartamának elteltével, vagy


b) a terhelt abból a célból, hogy a kényszerintézkedés végrehajtása alól kivonja magát, a házi őrizet vagy a lakhelyelhagyási tilalom szabályait megszegi.



2012. évi C. törvény (új BTK):


Fogolyszökés


283. § (1) Aki a büntetőeljárás alatt, illetve a szabadságvesztés vagy az elzárás végrehajtása során a hatóság őrizetéből megszökik, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(2) Aki abból a célból, hogy az ellene folytatott büntetőeljárás alól oly módon vonja ki magát, hogy a lakhelyelhagyási tilalom tartama alatt a számára kijelölt területet, körzetet, vagy a házi őrizet tartama alatt a kijelölt lakást és az ahhoz tartozó bekerített helyet végleg elhagyja, vétség miatt két évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.


(3) A büntetés egy évig terjedő szabadságvesztés, ha az elítélt a szabadságvesztés végrehajtása során a részére engedélyezett büntetés félbeszakítás, eltávozás, rövid tartamú eltávozás vagy kimaradás tartamának elteltével abból a célból nem tér vissza, hogy a büntetés végrehajtása alól kivonja magát.


(4) Korlátlanul enyhíthető a fogolyszökés elkövetőjének büntetése, ha - mielőtt tartózkodási helye a hatóság tudomására jutna - önként feladja magát.



A házi őrizet megszegését a hatóságok KÜLÖN eljárás során vizsgálják és járnak el az ügyben.


A bíróság elé kerül az egy akkor a korábbi BTK szerint 1 év az új értelmében akár 2 év is lehet a szabadságvesztést is jelenthet.

2013. dec. 4. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Valóban így van, pontatlan voltam. Köszi szépen a kijavítást!
2013. dec. 4. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!