Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mikortól van hivatalos nyelve...

Mikortól van hivatalos nyelve egy országnak? És Magyarországon mikortól volt hivatalos nyelv a latin? A német? (A magyar? )

Figyelt kérdés
A magyar kétszer lett az. 1836-ban és 1844-ben. Mi volt a kettő szabályozás közt a különbség?

2014. máj. 4. 11:42
 1/6 anonim ***** válasza:

Hivatalos nyelv = az a nyelv, amit a hivatalokban, értsd bürokrácia, törvénykezés, kormányzás, oktatás terén használnak. A középkorban ezeket a hivatalokat a papság látta el, ezért latinul végezték ezeket.


Nyugaton a középkor végén csak az irodalomban/tudományban/oktatásban/egyházban használták a latint, a közhivatalok nemzeti nyelvre váltottak, és később a latin használata a többi területen is megszűnt.


Magyarország speciális eset, ahol az újkor a török miatt teljesen eltolódott. A magyarok már az 1700-as évek végén el akarták törölni a latint, de II. József németesítése és a horvátok tiltakozása miatt végül meghagyták a latint.

2014. máj. 5. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Erről a két dátumról még sose hallottam, de innentől figyelem a kérdést. :D


Már csak azért is meglep, mert azt hittem, hogy az 1848-as szabadságharc idején még javában a német volt a hivatalos nyelv. A magyarok a magyart akarták bevezetni, de a történelmi Magyarországon élő rengeteg kisebbség, aki pedig szintén támogatta a szabadságharcot, éppen ezért nehezményezte is ezt.


Magyar, mint olyan, hivatalos nyelvnek valóban alkalmas forma az 1860-as, '70-es évek nyelvújításával kezdett kialakulni. Nyelvészeti értelemben addig nem is volt egységes. Értsd: sok kifejezést annyiféleképpen ismertek és mondtak az egyes tájszólások, hogy hivatalosan inkább latinul mondták ezeket.

2014. máj. 5. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

1790-es években a horvátok nehezményezésére a latin használata meghosszabbodik, de magyart már lehet az egyetemen tanulni.


1825-ben (ha jól tudom) Széchenyi megszólal magyarul, és az MTA-t ezután megalapítja.


1844-ben a magyar lesz a hivatalos államnyelv, de a horvát országgyűlési képviselők még pár évig használhatják a latint (Batthyány 1848-ban is latinul üzent a magyar mellett a horvátoknak).

2014. máj. 5. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:

1836-tól a törvények nyelve a magyar is lehetett, de a latint még nem szorította ki. 1844-ben lett a hivatalos nyelv a magyar, és csak a magyar.

Hogy Magyarországon mikor lett hivatalos nyelv a latin? 100%-ig nem vagyok biztos benne, de szerintem a nyugati kereszténység felvételekor még Szent István idején. Ugyanis I. István az intelmeit Imre hercegnek latinul írta/íratta le, az pedig köztudott, hogy a nyugati keresztény egyház a latin nyelvet használta.

2014. máj. 5. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ha kinyomozod az interneten, hogy Déryné mikor kezdett el magyarul operát énekelni, közelebb jutsz a megoldáshoz.

Sok sikert a böngészéshez...:))

2014. máj. 5. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Akkor a latin - hogy mikortól hivatalos nyelv- az rendben van, a magyar is. De a német? 1686 a 'Habsburg megszállás' évétől? Vagy akkor még a német udvarban is latin volt a hivatalos nyelv? Érdekes hogy a hivatalos nyelv nem egyenlő az udvar nyelvével. Ahogy Anjou királyainknál a francia vagy olasz lehetett az.
2014. máj. 5. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!