Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elítélhetnek emiatt a bíróságon?

Elítélhetnek emiatt a bíróságon?

Figyelt kérdés
Egy testépítő oldal tulajdonosa vagyok, van egy nyilvános fórum része is a honlapnak, ahol emberek rakhatnak ki magukról képeket, a többiektől véleményt, tanácsot kérve. Én magam a szakmai rovatba a napokban írtam egy cikket a torz fizikumról, azaz olyan testépítőkről, akik aránytalanul sokat edzik az egyik testrészüket, a másikat viszont kihagyják, így végül aránytalan test alakul ki. Ehhez a szakmai íráshoz használtam illusztrációként az én oldalam fórumára kirakott egyik képet. ( [link] Az illetőnek természetesen nem tetszik, hogy rossz példa illusztrálásra van használva, és engem akar jogi felelősségre vonni, mert az oldalam fórumára való képfeltöltésnél olyan szövegbe kell beleegyezni, amely a feltöltött képet automatikusan megteszi az oldalkezelő tulajdonává. Ha ebbe nem egyezik bele, akkor nem is töltheti fel. Állítólag be fog perelni. Esélyes, hogy nyer is? Állítólag nyilvánosan megszégyenítettem azzal, hogy tényt közöltem róla. Szakmai körökben tény, hogy az ilyen aránytalanság, az ekkora hát ilyen vékony lábakkal a rosszul megválasztott edzésterv eredeménye.
2014. máj. 22. 18:22
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
Azzal, hogy feltöltötte a képet elfogadta a rizikóját a dolgoknak. Szóval.... :D
2014. máj. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
Amúgy szegény gyerek nagyon csúnya, miért kell ennyire agyon edzeni magatokat? annyira visszataszító :c
2014. máj. 29. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:

Rágalmazás


A rágalmazás tényállása az ember jóhírnevének, társadalmi megbecsülésének büntetőjogi védelmét teremti meg. A rágalmazás vétségét az követi el, aki valakiről, más előtt, a becsület csorbítására alkalmas tényt állít vagy híresztel, vagy ilyen tényre közvetlenül utaló kifejezést használ. Alapesetben egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő. Minősítő körülmény, ha a rágalmazást aljas indokból vagy célból, nagy nyilvánosság előtt, vagy jelentős érdeksérelmet okozva követik el. Ezen esetekben a büntetés két évig terjedő szabadságvesztés.


Tény: a múltban lejátszódott, vagy a jelenben folyamatban levő bármilyen esemény, történés (az utóbbi fogalom körébe tartozik az ember tudatállapota, tudattartama is). A bírálat, a kritika és a véleménynyilvánítás nem esik a tényállítás fogalma alá, így ezek nem alkalmasak rágalmazás megállapítására. A tényállítás tehát személyes tapasztalaton, meggyőződésen alapuló (vagy ilyen látszatot keltő) közlés arról, hogy a múltban létezett vagy a jelenben létezik valamilyen esemény vagy történés. A tény híresztelése a más által tett tényállítás továbbadása, míg a tényre közvetlenül utaló kifejezés használata azt jelenti, hogy az elkövető a valóságnak olyan jellemzőjét emeli ki, amelyből logikailag meghatározott tényre (eseményre, történésre) lehet következtetni.


A tényállításnak, a tény híresztelésének vagy a tényre közvetlenül utaló kifejezés használatának a sértettől különböző, más személy előtt kell történnie (tehát nem valósul meg rágalmazás, ha csak sértett szerez tudomást a becsület csorbítására alkalmas közlésről).


Becsületsértés


A becsületsértés elsősorban az emberi méltóságot sértő, gyalázkodó cselekményekkel szemben biztosít büntetőjogi oltalmat. A becsületsértés vétségét az valósítja meg, aki a rágalmazás esetén kívül mással szemben a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével összefüggésben, és/vagy nagy nyilvánosság előtt a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ, vagy egyéb ilyen cselekményt követ el. A bűncselekményt egy évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a jogalkotó.


A becsületsértés a rágalmazáshoz képest kisegítő törvényi tényállás: ha az elkövetési magatartás a rágalmazás törvényi tényállásának keretei közé illik, akkor a becsületsértés nem állapítható meg.


A becsületsértés megvalósul olyan emberi méltóságot sértő kifejezések használatával is, amelyekből nem lehet közvetlenül valamely tényre következtetni (pl. a sértett testi tulajdonságaival, szellemi képességeivel kapcsolatos sértő kifejezések). A becsület csorbítására alkalmas egyéb cselekmény is megszégyenítő, lealázó jellegű a sértettre nézve, de nem minősül kifejezés használatának (pl. a sértett mozdulatainak emberi méltóságot sértő utánzása). A becsületsértést tettlegesen is el lehet követni (olyan becsületcsorbító cselekménnyel, amely a sértett testének érintésével jár, de nem okoz testi sérülést, és nem szexuális indíttatású, pl. a sértett pofonvágása).


Amennyiben az elkövető mással szemben a becsület csorbítására alkalmas kifejezést használ vagy egyéb ilyen cselekményt követ el, de az nem minősül rágalmazásnak, és nem áll összefüggésben a sértett munkakörének ellátásával, közmegbízatásának teljesítésével vagy közérdekű tevékenységével, illetve nem nagy nyilvánosság előtt történik, akkor a becsületsértés szabálysértési alakzata valósul meg.

2014. máj. 29. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!