Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mit tegyek ha egy bankszámláná...

Akos00007 kérdése:

Mit tegyek ha egy bankszámlánál haláleseti kedvezményezett vagyok, és a másik kedvezményezett már elhunyt?

Figyelt kérdés
Apum nemrég elhunyt. Én haláleseti kedvezményezettként voltam megjelölve az egyik számlájához. A napokban megpróbáltam megszüntetni ezt a számlát de mint kiderült én csak 50%-os kedvezményezett vagyok, a második 50%-os kedvezményezett anyum .. aki már évekkel korábban elhunyt. A kérdésem az lenne h ilyen esetben új hagyatéki tárgyalást kell kérnem anyumhoz, hogy megörököljem az 50%-os kedvezményezettségét? A bank szerint apum hagyatékai közé kellene felvennem ezt a tételt viszont amennyi információt eddig összegyujtöttem, ez nem így van. Nagyon megköszönném ha valaki el tudná magyarázni mi a teendo ilyen esetben. A válaszokat előre is köszönöm!
2014. jún. 4. 11:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Anyudra egészen biztosan nem kell új hagyatéki, mivel apud előtt halt meg.

Amennyire tudom ilyen esetben két lehetőség van, amit általában a bankszámla szerződési feltételei határoznak meg. Vagy a többi kedvezményezett között osztják fel, vagy pedig egyik sem kapja, hanem a hagyaték részét fogja képezni.

2014. jún. 4. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A bankszámla szintén a hagyaték részét képezi. A közjegyző dönti el, ki a hagyatékos. A hagyatéki eljárás során érdemes előzetesen a közjegyző tudomására hozni, hogy a másik kedvezményezett korábban elhunyt.

(fogalmilag: van egy tulajdonos, és vannak kedvezményezettek. Amíg a tulajdonos él, a számla a tulajdonos kizárólagos tulajdona, függetlenül attól, kire, kikre hagyja. Ha időközben az egyik kedvezményezett meghal, akkor a tulajdonos feladata gondoskodni az okafogyott kedvezményezetti törlésről. Ha nem tette, az hiba, de ettől a halála pillanatában már csak egy kedvezményezett van, csak ezt bizonyítani kell.)

2014. jún. 4. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm az eddigi válaszokat!


Viszont sajnos még mindig nem teljesen világos, hogy az én esetemben akkor a bankszámlát is fel kell venni apum hagyatéki listájába? Ha 100%-os kedvezményezett lennék, akkor biztos nem ez lenne a helyzet.


A banknak bemutattam anyum és apum halotti anyakönyvi kivonatát is (vagyis egyértelműen én vagyok az egyetlen kedvezményezett), de számukra ez nem volt elég h megszüntethessem a számlát.


Amit leginkább nem értek, hogy ebben az esetben akkor a bankszámla 100%-a fogja a hagyaték tárgyát képezni, vagy az 50%-a (anyum után), vagy esetleg maga a kedvezményezettség száll át rám (ilyen esetben azt gondolnám, hogy hagyatéki illetéket sem kell fizetnem).

2014. jún. 4. 23:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!