Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Tulajdonképpen mi a különbség...

Tulajdonképpen mi a különbség az élethez való jog és az emberi méltóság tisztelete között?

Figyelt kérdés
2014. jún. 10. 01:29
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
élethez való jog = nem ölhetnek meg, emberi méltóság tisztelete = nem kezelhetnek tárgyként, eszközként
2014. jún. 10. 03:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Kár, hogy napjainkban egyik sem valósul meg.
2014. jún. 10. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Annyit fűznék az első válaszhoz, hogy nálunk sokan éppen most keresik az indokát, hogy miért ölhetnének meg mégis. Valami olyan mesét kellene találni, amit bevesz a nép és elhajtja azokat, akik rámutatnának a hazugságra.

És nálunk éppen megtalálni vélik az indokát annak, miért is kezelhetnek tárgyként. Úgy gondolják, ha nem hiszed el nekik, egyszerűen pofán vágnak. Mintha tárgy lennél.

2014. jún. 10. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Lehet, hogy paranoiás vagyok, de én úgy gondolom, hogy legtöbb vállalat tágyként-eszközként kezeli a dolgozóit, szerintem kapitalizmusban ritkán létezhet az emberi méltóság tisztelete.
2014. jún. 10. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

valami olyasmire gondoltam, hogy az élethez való jog kitüntetett jelentőségű, abszolút jellegű, korlátozhatatlan és minden más alapjogot megelőző alapjog. ezzel szemben az emberi méltóság a személyhez fűződő jogokba tartozik, és azok védik, ill. emberi mivoltánál fogva illeti meg az embert. ez egy anyajog, mégpedig olyan szubszidiárius alapjog, amelyet a bíróságok felhívhatnak az egyén autonómiájának védelmére, ha más jogok nem alkalmazhatók.

De mivel az emberi méltóság is sérthetetlen, így nem tiszta a lényegi különbség.

Az már más kérdés hogy ez elméleti sík, és ebből mi valósul meg.

2014. jún. 10. 15:04
 6/8 anonim ***** válasza:
Nem értek joghoz, de azért tűnik magasabbrendűnek az élethez való jog, mert ott az emberi méltóság tisztelete is sérül, pl ha megölnek valakit, akkor nem csak tárgyként kezelik, de annak a lehetőségét is elveszik, hogy ezt a sérelmet legálisan orvosolni tudja vagy ilyesmi
2014. jún. 10. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ezt írtad:

"De mivel az emberi méltóság is sérthetetlen, így nem tiszta a lényegi különbség."


Ott a lényegi különbség, hogy az emberi méltóságnál nem úgy értelmezendő a sérthetetlen, hogy az abszolút. Az emberi méltósághoz való jog korlátozható. Pl. büntetőeljárás során kényszerintézkedést alkalmaznak, motozást mondjuk. Ez alapból sértené az emberi méltóságot, de itt a Be. törvényi szinten korlátozza.


Az élethez való jog viszont korlátozhatatlan. Az Alaptörvény I. cikke leírja, hogyan lehet korlátozni az alapjogokat.


(3) Az alapvető jogokra és kötelezettségekre vonatkozó szabályokat törvény állapítja meg. Alapvető jog más alapvető jog érvényesülése vagy valamely alkotmányos érték védelme érdekében, a feltétlenül szükséges mértékben, az elérni kívánt céllal arányosan, az alapvető jog lényeges tartalmának tiszteletben tartásával korlátozható.


A lényeg, hogy az alapvető jog lényeges tartalmát tiszteletben kell tartani a korlátozás során. Az élethez való jogot meg nem lehet úgy korlátozni, hogy ne sérüljön a lényeges tartalma. Valakit vagy megölünk, vagy nem. Nem lehet félig megölni, így az alapvető jog lényeges tartalma mindenképpen sérül. Egyébként a Sólyom László vezette Alkotmánybíróság ezzel az érveléssel minősítette alkotmányellenesnek a halálbüntetést.


Nézzük a motozást a büntetőeljárás során. Ez korlátozza az emberi méltóságot, alapvető jogot a fentiek alapján tehát csak törvényben lehet korlátozni. Ezért a motozás, mint büntetőeljárási kényszerintézkedés szabályai a büntetőeljárási törvényben vannak. Viszont az alapvető jog lényeges tartalmát nem lehet elvonni, így a ez szerepel a Be.-ben a motozásnál:

150. § (4) Az érintett testének átvizsgálását csak a megmotozottal azonos nemű végezheti, és a motozásnál csak ilyen személy lehet jelen. E rendelkezés nem vonatkozik a motozásnál közreműködő orvosra.

2014. jún. 20. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Kérdező, a lényegi különbséget keresed? Roppant egyszerű. Az egyik irreverzibilis, a másik nem.

Ha az élethez való jogod sérül, az azt jelent, valakik úgy döntenek, nincs hozzá többé jogod, azaz kivégeznek. Ha utóbb kiderül, hogy nem kellő ismeret birtokában döntöttek, nincs mód a korrekcióra. Ezt jelenti, hogy irreverzibilis.

Ha az emberi méltósághoz való jogod sérült, van lehetőséged a jogorvoslatra egyszerűen azért, mert élsz. Ha kiderül, hogy valakik ott se kellő ismeret birtokában cselekedtek, megkérdezhető vagy, mit tekintenél kompenzációnak. És az a kompenzáció megadható. Ezáltal a jogod sérülése kiküszöbölődött. Ez tehát egy reverzibilis folyamat.

Ebből következik, hogy van sorrendiség, és ez a lényeg. Ha nem így lenne, embernek kéne döntenie a sorrendben, ami ismét lehetőség a tévedésre.

Mindentől független kérdés, hogy a gyakorlat miként működik, mert az meg már hatalmi kérdés.

2014. jún. 20. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!