Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Külföldön hogy hajtják be a...

Külföldön hogy hajtják be a felsőoktatási költségeket?

Figyelt kérdés
Az új törvény szerint, ha valaki állami finanszírozásban tanul, akkor azzal elfogadja, hogy Magyarországon dolgozik 10 évig. Ha kimegy külföldre dolgozni, akkor elvileg vissza kell fizetni a képzés költségét. De mi van ha valaki magától nem teszi? Ha Magyarországon jár újra, akkor dutyiba nyomják? :)

2014. aug. 14. 00:13
 1/7 anonim ***** válasza:
78%
Te mit kombináltál össze? Nagyon nem így van. Itt van előttem a "szerződés" amit aláírtam. 20 éven belül a képzési idő kétszereséig munkaviszont tart fenn Magyarországon. Vagy mostani változat szerint a képzési időnek megfelelő ideig. Szerintem a behajtás legkorábban 2022-ban kezdődhet kb.
2014. aug. 14. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
és ha mondjuk az egyetem után kiköltözök mondjuk amerikába, akkor ott hogy érnek utol? A rendőr csak nem állít meg, hogy vissza kéne fizetni egy kevés pénzt. Szerintem csak magyarországon lenne erre lehetőség, de itt nem lenne állandó lakcímem, ahová küldhetnék a csekket
2014. aug. 14. 01:05
 3/7 anonim ***** válasza:

Ahogy az előző válaszoló is írta, teljesen rosszul értelmezed a tanulmányi szerződést.


De hogy a fő kérdésre válaszoljak: többféle modell létezik, az egyikben nagyobb, a másikban kisebb az állami szerepvállalás.


A (szerintem követendő) "kapitalista" amerikai modell: gyakorlatilag mindenkinek ki kell fizetnie az oktatása költségeit. Ez több úton lehetséges:

1) gazdag családod van

2) egy szponzor (cég) fantáziát lát benned, és kitaníttat, cserébe szerződést kell aláírnod, hogy X évig nekik dolgozol

3) hitelt veszel fel, bízva abban, hogy később a megszerzett tudásodat használva vissza tudod majd fizetni

4) elnyersz egy állami ösztöndíjat, amit elsősorban szociális alapon utalnak ki (és nem tanulmányi alapon, mint nálunk)

Ebben a rendszerben tehát a tanulás maga a diák, vagy egy vele szerződő cég befektetése, az esetleges kudarccal járó kockázatot ők viselik, míg az állam (vagy az egyetem fenntartója) pusztán szolgáltatóként jelenik meg.



A nálunk jellemző európai modell: mindenkinek joga van az állam költségén felsőoktatásban tanulni.

Ebben a rendszerben a tanulás az állam, azaz az egész társadalom befektetése.


Az állam itt nem szociális, hanem tanulmányi alapon bírálja el az ösztöndíjat, mert a legjobb diákokba akar pénzt fektetni.

Az állam a befektetett pénzért cserébe a diplomás magasabb jövedelme után fizetett adóból, az általa végzett munka építő értékéből vár nyereséget. A kockázatot itt tehát az egész társadalom viseli, egy félbehagyott képzés, vagy egy pályaelhagyás miatti kihasználatlan diploma az adófizetőknek jelent veszteséget.

2014. aug. 14. 01:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Amúgy úgy tudom, hogy a képzés költségének felét kell visszafizetni + némi kamat, de ezt az összeget ha kimész külföldre, 20 év alatt gond nélkül visszafizeted. Tegyük fel, 300 ezer forint/félév a költség, akkor ha a teljes összeget kéne kifizetned, 2100000 forint, ha a felét, 1050000, ennyi pénzt viszont egy, tegyük fel mérnöki diplomával, de akár anélkül is, pár hónap alatt megkeresel külföldön.
2014. aug. 14. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Külföldön az egészségügyi, mérnöki, IT-s diplomán kívül mással nem nagyon lehet elhelyezkedni. Nekem a legtöbb ismerősöm aki kint van az gazdasági diplomával rendelkezik és egyikük sem dolgozik a szakmájában. Viszont van egy (diplomás) ápoló ismerősöm aki már itthonról talált magának munkahelyet, ugyan ez igaz egy villamosmérnök ismerősömre is aki már félévvel végzés előtt kapott munkát Ausztriában.


Akik nem ilyen területen végzetek, de diplomázás után mégis külföldre mennek azoknak, azért annyira nem lesz könnyű a későbbiekben visszafizetni a tandíjat. Arra apellálni, hogy "majd úgy is találok munkát külföldön és mosogatóként is játszva visszafizetem" pedig már most nem lehet, elég körbenézni és már most lehet látni, hogy amíg 4-5 éve pár nap/hét alatt lehetett találni legalább egy mosogatói állást, most ugyan ez hónapokba is telhet.

2014. aug. 14. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Van a szerződésemnek adatkezelési része. Elvileg végzés után küldenek levelet/email-t. Abban értesítenek, hogy hogyis állsz. Aztán évenként küldenek újból értesítőt. Amúgy egyszerű tartozást szerintem az USA-ban is elismernek, és kifizettetik veled.
2014. aug. 14. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! Valóban félreértelmeztem, elnézést. Megértem hogy (úgy számoltam, hogy nekem) 6 millió forintot (vagy a felét) vissza kéne fizetnem, akkor az egy ottani mérnök fizetésből kitelik, de kérdés viszont arra irányult hogy ha magamtól nem fizetem vissza a pénzt akkor mit csinálnak velem külföldön?
2014. aug. 14. 12:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!