Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az igazságot miért kell...

Az igazságot miért kell törvénnyel védeni?

Figyelt kérdés
Btk. 333. §56 Aki nagy nyilvánosság előtt a nemzetiszocialista vagy kommunista rendszerek által elkövetett népirtás vagy más, emberiesség elleni cselekmények tényét tagadja, kétségbe vonja, jelentéktelen színben tünteti fel, vagy azokat igazolni törekszik, bűntett miatt három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

2014. aug. 17. 09:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
89%
NEM az igazságot védi a törvény, hanem azokat bünteti, akik tagadják az igazságot.
2014. aug. 17. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Tehát az igazságot védik azoktól, akik tagadják azt. A jogi tárgy az igazság ezekről a rendszerekről. Erre irányul a kérdésem. Hogy ezt miért kell Btk.-ban védeni.
2014. aug. 17. 10:01
 3/11 Napfonat ***** válasza:
77%

A nemzetiszocialista és kommunista rezsimek több tíz millió ember haláláért felelősek szerte a világon.

Létezik néhány idióta, akik ezt tagadják! No, őket bünteti ez a törvény, ugyanis ezen bűnöknek a tagadása rengeteg, még ma is élő áldozatot, vagy egykori áldozatok hozzátartozóit emberi méltóságában sért.

Ez a lényege.

2014. aug. 17. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
64%
Mert vannak erkölcsi törpék akik ebből csinálnak hobbit, hogy tagadják a holokausztot (és lepontozzás azokat akik nem jobbikos antiszemiták).
2014. aug. 17. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
9%
Jobbik logika felettem: "nem volt holokauszt, de azért jó lenne egy második".
2014. aug. 17. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Nem, kérdező! A kérdésed azért értelmetlen, mert sem az igazság, sem a törvény, sem a politika fogalmát, szerepét nem a megfelelő módon használod. A logikád pedig - no jobb, ha nem is folytatom, nem szeretek csúnyákat mondani.
2014. aug. 17. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
A jogi tárgy (azaz a védendő érték) itt nem az igazság (ha már jogászkodás, akkor inkább valóság), mert a valóság és szubjektív vélemény egymástól annyiban független, hogy a valóságot az egyén véleménye nem befolyásolja, így felesleges védenie. A jogi tárgy itt inkább az emberi méltóság. Azoké, akik maguk is érintettek voltak, vagy akiket más kötődésük miat (családi) sérthet. Hogy az emberi méltóság védelme ezen esetben miért igényel büntetőjogi védelmet, az inkább a társadalomra veszélyességgel (mint a bűncselekmény elemi ismérve) indokolható. De nézd meg a 4/2013 (IV. 30) AB határozatot, ott elég részletesen kifejtik az okokat.
2014. aug. 18. 00:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Ezzel a delictummal szemben inkább az a kifogás fogalmazható meg, hogy sérti a tudományos kutatás szabadságát (Alaptörvény X. cikk (1) bek.), hiszen ha valaki mondjuk azt állítja, hogy a jelenleg elfogadott X millió helyett "csak" Z millió embert öltek meg, akkor az megvalósítja a törvényi tényállást. Másrészt az állam az Alaptv. X. cikk (2) bek. értelmében nem nyilváníthat véleményt tudományos igazságok kérdésében, azonban ezen tényállás bűncselekménnyé nyilvánításával pontosan ezt tette. Efelett a kérdés felett persze elsiklott az AB, na de ezen miért is lepődnénk meg.

Az megint más kérdés, hogy a Btk. 24. § (jogszabály engedélye) alapján lehet-e hivatkozni az Alaptörvényre, amely lehetővé biztosítja a tudományos kutatás szabadságát... Ki kéne próbálni. :D

2014. aug. 18. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, itt sok fogalmi probléma van.

Az idézett törvényről sok mindent lehet mondani, de speciel a kutatás szabadságát nem sérti. A törvény szükségességére még kitérek. De a megfogalmazás a cselekmények létezésének tagadását bünteti. A létezés bizonyított tény, az összes létező kutatói díjat megérdemli, aki képes az ellenkezőjét tudományos igénnyel bizonyítani. Továbbá X tényét is nehéz vitatni, ami nem jelenti azt, hogy esetleg bizonyítható, miszerint valójában 1,01*X, vagy 0,97*X a valódi érték. De hogy mondjuk 0,01*X lenne, annak bizonyítása szintén az idézett díjakat "érdemli". Ami pedig az állami vélemény-nyilvánítást illeti, azzal is baj van. Természetes állapot, hogy az emberek nem értenek egyet. Ha azonban ez súlyos következményekkel jár, akkor a társadalom nyugalma és egészséges fejlődése érdekében az államnak be kell avatkoznia. Ez létének értelme, ha nem teszi, fölösleges a léte, a rá fordított költségek és idő. Itt van egy tudományos tény, ami attól az, hogy releváns személyiségek döntő többsége azonos véleményen van. És az emberiség döntő többsége is (már aki egyáltalán foglalkozik ezzel). Emiatt a tagadás, vagy bagatellizálás súlyosan veszélyezteti az ország belső békéjét, egészséges fejlődését, ezért kell az államnak beavatkoznia. Tehát helyesen járt el. Az állam (képviselői) is, az AB is. A tudományos kutatást e törvény biztosan nem veszélyezteti. Annál inkább veszélyezteti a mérhetetlen elvonás, amely ezáltal e területen a fejletlen diktatúrák közé taszítja az országot.

2014. aug. 18. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Nincs semmiféle fogalmi probléma. Ha büntetőjogi szankció jár azért, mert valakinek a tudomány munkássága - nyilván az adott tudományt művelő személyek, valamint az általuk elfogadottnak tartott mérce alapján - túl "rossz", az bizony azt jelenti, hogy az adott § egy kerettényállássá válik, amelynek a tartalmát egy demokratikus legitimációval nem rendelkező személyi kör határozza meg. Ez sok problémát felvet, de a tudományos kutatás szabadságát mindenképpen korlátozza.

Egyébként úgy beszélsz arról, hogy valami "bizonyított", mintha az egyszeri és megváltozhatatlan dolog lenne. A tudomány axiomatikus-deduktív rendszer; az axiómák paradigmaváltáskor megdőlhetnek. Abszurd példa: képzeljük el, hogy milyen lett volna, ha az állam büntetőjogi szankciókkal sújtja azokat a közgazdászokat, akik tagadták a klasszikus közgazdaságtan tanait: Keynes börtönbe került volna, a jóléti államok pedig soha nem alakultak volna ki.

A rendelkezés szükségszerűségét boncolgató részre nem kívánok reflektálni; azt meghagyom a "magyar politika" rovatban őrjöngő polgártársaknak.

2014. aug. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!