Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a különbség a törvények,...

Mi a különbség a törvények, jogszabályok, rendeletek között?

Figyelt kérdés

A tanárunk elég értelmetlenül iratta le a következő tananyag részletet,szerintme már fáradt volt.


Magyarországon egy törvény,és a rendeleteka kihírdetésükkel válnak érvényessé. Magyarországon a legmagasabb szintű jogszabályok kihírdetése a Magyar Köztársaság hivatalos lapjában,a Magyar Közlönyben történik meg.


Törvények esetében az Országgyűlés megszavazza és elfogadja a törvénytervezetet,ezt az Országgyűlés elnöke aláírja,majd ellenjegyzésre átküldi a köztársasági elnöknek. Miután a köztársasági elnök is aláírta,ő gondoskodik a kihírdetéséről.


Csak szerintem zavaros?

Valamint az eredeti kérdés is él. Mi a különbség a 3 között? jogszabály,törvény,rendelet.


2014. okt. 8. 16:52
 1/6 anonim ***** válasza:

A törvény és a jogszabály kb ugyanaz. Annó köztisztviselő ismerősöm se nagyon tudta a különbségeket megmondani, inkább azt, hogy minden törvény egyben jogszabály is.


A törvények és jogszabályok ország szinten mennek (tudtommal).

A rendeletek viszont lehetnek helyiek, pl egy település helyi rendeletei. Mondjuk xyz faluban tilos a közterületen alkoholt fogyasztani, miközben egy másik városban nincs ilyen rendelet, ott nem tiltott.

2014. okt. 8. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Igen, a fogalmak definíciója és a végrehajtás keveredik.

Törvényt a parlament alkothat kizárólagosan. Kidolgozásához megbízhat bárkit (kormányt, bizottságot, szakértőt), de megszavaznia neki kell.

Rendeletet hatóság hozhat. A hatóság jogkörénél fogva, a rendeletek több szintűek, azaz hierarchizáltak. Rendeletet hozhat kormány, önkormányzat, ezzel (törvényben) meghatalmazott szervezet (pl. adóhatóság).

Ezen felül van még határozat. Határozatot országgyűlés, bizottságai, és más állami szervek hozhatnak.

A fentieket együttesen, gyűjtőszóval jogszabálynak nevezzük.

A jogszabályok között hierarchia van. Legmagasabb a törvény, minden más neki van alárendelve (rendelet nem írhatja felül).

A jogszabályokat hivatalosan megfogalmazzák, és írásban kihirdetik törvényben szabályozott módon. Azaz van egy úgynevezett eljárási törvény, amely azt mondja el, hogy a különféle jogszabályoknak mit kell tartalmaznia, hogyan kell elkészíteni és kihirdetni. Minden jogszabálynak tartalmaznia kell, hogy milyen hatályú. A hatály (érvényesség) lehet időbeli (visszavonásig, vagy előre meghatározott időtartamra), tárgyi (valamilyen témára vonatkozó, például az adózás személyi, társasági, gépjárműre, ingatlanra, stb.), és lehet földrajzi (egy városra, megyére, stb). A hatálybalépés (az eredeti általános jog szerint) kizárólag a kihirdetése után léphet érvénybe. ebből következik, hogy nem lehetséges visszamenőleges hatályú jogszabály. A Fidesz kormányok ezt a világszerte kötelező alapelvet felrúgták, nálunk van visszamenőleges hatályú törvény is.

2014. okt. 8. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkettőtöknek!

A lényeg akkor az,hogy a törvény hivatalosabb megfogalmazásban: jogszabály

2014. okt. 8. 17:17
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem :) Olvasd el figyelmesebben, amit a #2-es írt.


A törvények, rendeletek, határozatok gyűjtőfogalma a jogszabály.


Régen tanultam már, de emlékeim szerint:

A legerősebb jogszabály az állam alaptörvénye, vagyis alkotmánya.

Az országgyűlés elfogadja a törvényeket, amelyek nem mondhatnak ellen az alkotmánynak.

A kormány, miniszterelnök, miniszterek, önkormányzatok stb. rendeleteket hoznak (ezek a végrehajtó szervek). A rendeleteknek az a fő lényege, hogy segítse a törvény végrehajtását, adott esetben a helyi, speciális viszonyokhoz is igazodva. Ebből következik, hogy egyik rendelet sem mondhat ellen a törvényeknek, és egy alacsonyabb szintű rendelet sem a magasabb szintű rendeletnek stb. (tehát a jogszabályok között hierarchia van).


Amúgy, amiket fent leírtál a kérdésben, tök logikusak, csak azért nem érted eddig, mert nem vagy tisztában a fogalmakkal. De remélem, azért tudtunk segíteni valamennyire.

2014. okt. 8. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

"Törvények esetében az Országgyűlés megszavazza és elfogadja a törvénytervezetet,ezt az Országgyűlés elnöke aláírja,majd ellenjegyzésre átküldi a köztársasági elnöknek. Miután a köztársasági elnök is aláírta,ő gondoskodik a kihírdetéséről. "


Ez a rész a nem világos. Ő köteles gondoskodni a kihírdetéséről.

De a kihírdetésük is a Közlönyben jelenik meg nem? :D

2014. okt. 8. 19:56
 6/6 anonim ***** válasza:

A kihirdetés azt jelenti, hogy megjelenik a közlönyben. Tehát amikor megjelenik ott, onnantól számít kihirdetett törvénynek...


Ezért pedig a köztársasági elnök a felelős.

2014. okt. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!