Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan írjam meg / mit írjak...

Hogyan írjam meg / mit írjak a kérelembe, amiben a gyerektartás újbóli megállapítására kérem a bíróságot?

Figyelt kérdés

Nem igazán tudtam, hol tegyem fel a kérdésem, de mivel a "jogi szöveggel" van problémám, ezért felteszem itt (már ha egyáltalán fontos egy ilyen kérelmet úgy írni(?)).


A helyzet a következő: Édesanyámék évek óta elváltak, két gyerek után (12 és 18) a bíróság 38.000 Ft-ot állapított meg, nyilván havonta, apám fizetéséhez mérten. A probléma ezzel az, hogy nem fizeti rendszeresen, kevesebbet ad, veszekedni kell vele, hogy elküldje, és mindezek után ő még ezt úgy értelmezi, hogy ezzel édesanyámnak és nevelőapámnak "tesz jót" (ráadásul szándékosan felesleges feszültséget generál azzal, hogy öcsémet ellenünk hangolja, ezáltal őt is hátráltatva). Mondhatni nem vagyunk túlságosan eleresztve, tehát nagyon sokat számítana még az a minimális segítség is, amit ez a 38.000 Ft jelentene.


Apám két éve kiment Németországba dolgozni, ahol sokkal többet keres. Mielőtt kiment, megbeszélték édesanyámmal, hogy többől több jut, de hogy mindenki jól járjon, %-osan messze nem annyi, mint amennyit a bíróság megállapítana. Természetesen apám elfogadta, aztán hónapokon keresztül semmit nem küldött, utána pedig hébe-hóba a már említett 38.000-et.


Néhány hete úgy döntöttünk, hogy nem vagyunk hajlandóak tovább veszekedni vele, főleg nem pénzen, ezért szeretnénk kérni, hogy a bíróság a jövedelme alapján újból állapítsa meg a gyerektartás összegét, akár visszamenőleg is. És itt jön a lényegi kérdésem.

Anyám csak halogatja a kérelem megírását, majd-majd, meg "persze, beadom, csak meg kell fogalmazni", de igazából mindig hulla fáradtan ér haza, és nemigazán van rá ideje (ha pedig lenne, akkor inkább pihen).


Ellenben nekem több szabadidőm van, megfogalmaznám, kinyomtatnám és odaadnám neki. Mit kell egy ilyen kérelemnek tartalmaznia, hogyan kellene megfogalmaznom?



2014. okt. 30. 01:31
 1/2 anonim válasza:

Szia,a gyerektartás kategóriába kellett volna tenned a kérdést hogy többen lássák.

Azt hiszem a kérvényhez csatolni kell az eredeti válási papírt,mert abban benne van a megállapodás. És ehhez kell egy kérvényt írni amiben le van írva hogy emeltetni szeretnétek a tartásdíjat meg hogy nem fizet rendszeresen az apád. Nem fontos hogy jogi szöveg legyen,de érthetőnek kell lennie. Viszont külföldi fizetésnél nem azt nézik hogy mennyit keres,hanem amit dolgozik kint annak a magyarországi átlag jövedelmét. Szóval ha nincs szerencsétek akkor még lentebb is mehet ez az összeg. És mivel ti indítjátok a pert így nektek kell bizonyítani hogy hol dolgozik és mennyi a fizetése,amit nem egyszerű bizonyítani,mert gondolom nem fogja csak úgy megmondani.

2014. okt. 31. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Idézek: "A gyermektartásdíj szabályozása az új Ptk. -ban

2014 január 8. | Szerző: Dr. Illés Blanka | Hozzászólások (8)


supportAz új, 2014.03.15-én hatályba lépő családjogi törvény a gyermektartásdíj vonatkozásában számos módosítást eszközölt, a régi szabályokat pontosítja, kibővíti és igyekszik a mai kor igényeinek megfeleltetni. A legtöbb változás a gyermekek érdekét szolgálja, biztosítja az eltartáshoz való alapvető jogát.


A törvény vélelmet állít fel a kiskorú illetve a nagykorú és középiskolai tanulmányokat folytató gyermeknek a tartásra való rászorultsága mellett, vagyis nem kell külön bizonyítani, hogy a gyermek a tartásra rászorul. Ez a vélelem akkor dönthető meg, ha a gyermek személyes életkörülményei, jövedelmi viszonyai folytán képes a saját eltartásáról egészben vagy részben gondoskodni. A vélelem felső korhatára 20 év – tehát ennek betöltését követően a középiskolai tanulmányok folytatása ellenére a bizonyítási teher a gyermeken van.


Újdonság a szerződéses gyakorlatban eddig is alkalmazott megoldást miszerint lehetőség van a tartásdíjat egy meghatározott vagyontárgy vagy pénzösszeg egyszeri juttatásával biztosítani részben vagy egészben. Ez életszerű megoldás, hiszen a gyermekek lakhatását sokszor a felek utolsó közös lakóhelyén oldják meg. Ha ilyenkor a különélő szülő lemond a gyermekek javára a saját tulajdoni hányadáról, akkor ennek értékét a felek a tartásdíjba betudhatják, és az apa vagy egyáltalán nem fizet tartásdíjat, vagy csak lényegesen kisebb összeget teljesít havonta.


Megszűnt a tartásdíj %-os marasztalása, és a nemzetközi trendnek megfelelően fix összegben lesz meghatározva bár az összeget az előző 1 év átlagos jövedelmének 15-25% alapján határozzák meg gyermekenként. Nem hagyható figyelmen kívül, hogy a jelenleg hatályos százalékos marasztalás a kiskorú gyermek érdekét szolgálja minden olyan esetekben, amikor a tartásdíj fizetési kötelezettség előreláthatólag hosszabb időn keresztül áll fenn, ez a megoldás volt az, ami tartósan és kiszámíthatóan biztosította a kötelezett jövedelmének növekedésével arányos tartásdíjat. A tartásdíj automatikus emelkedésének biztosítására tehát szükség van, ezt a jogalkotó úgy oldotta meg, hogy a bíróság – ha indokoltnak tartja – , a tartásdíjat évente indexálja a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett éves fogyasztói árindex mértékével. Ez jobb megoldás mint a szerződéses gyakorlatban kialakult infláció követés, mert a fogyasztói árindex változása jobban mutatja a gyermek kiadásainak növekedését.


A tartásdíj mértékének meghatározásánál a bíróság figyelemmel van:


a gyermek indokolt szükségleteire,


mindkét szülő jövedelmi és vagyoni viszonyaira,


a szülők által eltartott más gyermekekre,


a gyermek saját jövedelmére, vagyonára,


és az egyéb szociális és családtámogatásokra is.


Míg a jelenlegi szabályozás a gyermek ’tényleges’ szükségleteit említi, addig az új Ptk. szerinti „indokolt szükséglet” jobban kifejezi azt a jogelvet, hogy a gyermek részére fizetett tartásdíj nem lehet „szűkös tartást”, az nem azonosítható a létminimummal, hanem a gyermek valós igényeinek megfelelően egyéniesített, átlagos színvonalú tartásdíjat kell fizetnie a kötelezettnek.


Az indokolt szükséglet fogalmát maga a törvény meghatározza tehát a tartásdíj mértéknek megállapításakor figyelembe kell venni, a gyermek megélhetéséhez, egészségügyi ellátásához, neveléséhez és taníttatásához szükséges rendszeres kiadásokat. Remélem a szabadidő tartalmas eltöltése változatlanul fontos költség lesz, ha csak a színház, mozijegyek árát, a sportszerek és sportfoglalkozások árait nézzük, ez igen magas összeg havonta. A kirándulás, nyaralás, síelés, városnézés, múzeumok, könyvek ára bár nem havi kiadás, de összességében nem elhanyagolható összeg. Úgy gondolom, a különélő szülőnek ezekhez a költségekhez épp úgy hozzá kell járulnia, mert egy gyermeknek nem csak lakni, enni, ruházkodni és iskolába járnia kell, hanem a szabadidő tartalmas eltöltése legalább olyan fontos – ha nem fontosabb.


A különélő szülő változatlanul akkor is köteles tartásdíjat fizetni, ha ezzel saját szükségleteit korlátozni kell, azonban ezt a szabályt kicsit fellazítja az új törvény, és abban az esetben ha a gyermeknek van jövedelme, vagyontárgya amiből bevétele származik, vagy van más tartásra kötelezhető egyenes ági rokon – praktikusan a gyermekkel együtt élő szülő, vagy a nagyszülők – akkor ez a rendelkezés nem alkalmazható. Nem tudom, a gyakorlat miként fogja ezt alkalmazni, én tartok tőle, hogy ez újabb kibúvót fog jelenteni a sok minimálbéres papírt lobogtató, de egyébként más rokonok és haverok nevén lévő tárgyak között, jó módban élő apukáknak. Nem gondolom, hogy ilyenkor a tartás terhét az édesanyáknak, vagy a nagyszülőknek kellene viselni, de majd meglátjuk merre kanyarodik a bírói megítélése ennek a kibúvónak.


Kikerült a végleges szövegből a tervezetben még benne lévő szabály, miszerint az elmaradt tartásdíjat az általános 5 éves elévülési időn belül lehetett volna követelni. Annyi engedményt engedett csak a jogalkotó a jelenlegi 6 hónapos szabályhoz képest, hogy 3 évre visszamenőleg lehet követelni a meg nem fizetett tartásdíjat ha az illető igazolja, hogy a követelés érvényesítésével alapos ok miatt késlekedett.


Dr. Illés Blanka ügyvéd"

2014. nov. 1. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!