Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az életfogytiglani büntetés...

Az életfogytiglani büntetés miért nem életfogytiglani? Lent kifejtem bővebben.

Figyelt kérdés

Nap mint nap hallok olyan híreket a médiában, hogy valakit életfogytiglani büntetésre ítéltek, aki legkorábban 25 év múlva bocsájtható feltételesen szabadlábra. Ilyenkor tényleg elfog a nevetés. Ha egy büntetés életfogytiglan, az szerintem (a józan paraszti ész szerint is) azt jelenti, hogy élete végéig a börtönben marad az elítélt. Azért csodálkozom ezeken a pontatlan terminusokon, mert pont a jogi nyelv olyan, ahol minden szónak pontos jelentése van, nincs mellébeszélés.

Gondolom, erre a jogászok is rájöttek, hogy hülyeség: ami életfogytiglan az életfogytiglan, abból nem lehetne elvenni és hozzáadni. Megjelent az újabb kifejezés: tényleges életfogytiglan. A szimpla életfogytiglan akkor mi volt? Nem röhejes ez? Miért nem lehet azt mondani, hogy az elítéltet 40 évre ítélték, legkorábban 25 év múlva bocsájtható feltételesen szabadlábra? Érdekelne egy jogász véleménye erről.



2014. nov. 25. 08:45
 1/7 anonim ***** válasza:
43%

"Azért csodálkozom ezeken a pontatlan terminusokon, mert pont a jogi nyelv olyan, ahol minden szónak pontos jelentése van, nincs mellébeszélés. "


Hidd el pontos ez - meghatározzák mi alatt mit értenek. Nem közérthető, de ez nem is céljuk. A jog nyelvezete azért ilyen, mert ebből meg kell élniük.

2014. nov. 25. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Talán azért, mert nem tudató, hogy ki meddig él, de az élete hátralevő részének zömét a börtönben tölti. A tényleges annyiban különbözik, hogy a szó szoros értelmében csak talppal előre távozik a fegyházból.

De lehet, hogy ebben a "-lan" ragban van valami nyelvtani csalafintaság. Nekem az "életfogytig" szó még tiszta, utána már bele lehet kötni.

2014. nov. 25. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

2. voltam. elgondolkodtam a -lan értelmén:

Kimosatlan, befejezetlen... Nem lehet, hogy ez a magyarázat?

2014. nov. 25. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Azert hivjak eletfogytiglannak, mert a buntetesben benne van annak a lehetosege is, hogy addig bent tartjak amig meg nem hal. Viszont ha bizonyos feltetelek fennallnak, akkor adott ido utan kiengedheto.


Ha 40 evre itelnek valakit, akkor 40 ev utan feltetel nelkul kiengedik.


A tenyleges eletfogytiglan pedig azt jelenti, hogy mindenkeppen benn marad.


Szerintem ez logikus es ertheto is.

2014. nov. 25. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Andizsuzsi ***** válasza:

2-es!

A Btk-ban nincs "életfogytiglan". Határozott ideig és életfogytig tartó büntetés van.

2014. nov. 25. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A 4-es válaszoló látja a legjobban, tehát ha valakit életfogytra ítélnek, akkor 25 év után kiengedhetik, de ez nem jelenti azt, hogy ki is fogják! Csak 25 év után ha nem áll fenn a bűnismétlés veszélye, akkor engedik ki, ha valaki végig fogadkozik, hogy "megölök mindenkit, ha kimegyek" -pl a százhalombattai rém ilyen, akkor bizony őt élete végéig bent tartják. (és oké, tudom, örök gumicsont, hogy honnan lehet tudni, hogy ki lesz bűnismétlő...)

Van még a tényleges életfogyt, ott nincs pardon, onnan csak koporsóból szabadulhat az illető. Illetve most tervben van, hogy negyven év után a TÉSZ-esek is kérhetik a feltételes szabadon bocsátást, de mivel az első TÉSZ-eket 2001-ben adták, ha jól emlékszem, 2041 előtt ilyen felülvizsgálat nem lesz.

És igen, ha valakit 25 évre ítélnek, akkor az semmilyen indokkal nem tartható bent tovább, míg az életfogytigos 25 év után kikerülHET, de nem törvényszerű, hogy kikerüljön.

2014. nov. 25. 14:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 tomala ***** válasza:

#6 teljesen jól mondja. Csak annyit, tennék hozzá, hogy a feltételes szabadság lehetősége életfogytosoknál tényleg csak egy lehetőség, mert nem nagyon volt rá példa, hogy bárkit is kiengedtek volna.

Szóval aki életfogytot kap, azzal a kikötéssel, hogy 30 év múlva lehet legkorábban megvizsgálni a feltételes szabadság lehetőségét, szinte biztos, hogy ugyanúgy a börtönben hal meg, mint a tényleges életfogytos.

2014. nov. 25. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!