Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » HA elveszik egy tanuló telefon...

HA elveszik egy tanuló telefonját akkor nap végén kötelesek vissza adni azt?

Figyelt kérdés
A mai napon véletlenül megcsörrent a telefonom, és a tanár elvette. felvitték az igazgatóhoz aki azt mondta hogy csak 4 nap múlva kaphatom vissza.

2014. dec. 11. 15:45
1 2
 1/12 Andizsuzsi ***** válasza:
100%
Kötelesek. Te viszont köteles vagy órán olyan állapotban tartani, hogy ne csörrenhessen véletlenül se meg.
2014. dec. 11. 15:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
41%

Nincs joguk sem elvenni, nem hogy még elzárni.

Arra megkérhet, hogy kapcsold ki óra alatt, de ez a maximum. A telefonról csak a telefon tulajdonosa rendelkezhet (illetve a hatóságok).

Arról nem is beszélve, hogy a megkérdezésed nélkül ellenőrizheti a személyes adataidat, híváslistádat, névjegyzéket.



Fogadjunk, hogy még jegyzőkönyvet sem vett fel róla az igazgató.

Vannak jogaid, érvényesítsd őket. Ha nem adják oda, fordulj a rendőrséghez.

2014. dec. 11. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

"Nincs joguk sem elvenni, nem hogy még elzárni. "


Ez így nem áll sehol, és nem is feltétlenül igaz.


5:5. § [A birtokost megillető birtokvédelem]

(1) A birtokost birtokvédelem illeti meg, ha birtokától jogalap nélkül megfosztják vagy birtoklásában jogalap nélkül háborítják (a továbbiakban: tilos önhatalom).


Magyarul előfordulhat az, hogy elveheti a telefonod, ha zavarod az órát, adott esettől függően. Egy véletlenül bekapcsolva hagyott telefon szerintem nem ok, de ha aktívan zavarod az órát, akkor igen. Legkésőbb a tanítási nap végén mindenképp megszűnik a tanár fenti jogalapja a birtokmegvonásra és vissza kell adja. sok tanár abban a tévhitben él, hogy a nyolcvanas években vagyuk. Mindenesetre neked is jár a koki, mert gondolj már arra, hogy kikapcsold a telefonod legalább becsöngetéskor, hogy egy ilyen idióta vitát elkerülj!

2014. dec. 11. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
És mégvalami: az ilyen hülye dumák, hogy csak a szülőknak adják vissza, stb. ugyanúgy nem jogszerűek, mert a volt birtokost (téged) illeti meg a birtokvédelem. Én a kilencvenes években jártam iskolába, ahol minden szart elvettek. Egyszer egy osztálytársamnak a kajáját vették el, mert órán evett, erre valaki benyögte a tanárok standard dumáját, hogy majd év végén visszakapod :) Intő lett belőle, de egy jó röhögést megért
2014. dec. 11. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Tehát ha holnap oda megyek az igazgatóhoz mit mondjak neki?
2014. dec. 11. 17:00
 6/12 anonim ***** válasza:
0%

Szocializmusban az órán elvett kvarcjátékot ÉV VÉGÉN adták csak vissza !


tudom, apám tanár volt, egész évben játszottam a gyerekek játékaival, év végére úgyis ráuntam és ment vissza.

2014. dec. 11. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ha a színházban/moziban a nézőtéren egy felnőttnél megcsörren a telefon, akkor a biztonsági őrnek joga van elvenni a telefont?


Ugyan már.

2014. dec. 11. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 tomala ***** válasza:
100%

A színházban azért más helyzet, mert nagykorú vagy, és nem vagy a biztonsági őr felügyeletére bízva.

A tanárok ún. fegyelmezési jogkörrel bírnak a diákokkal szemben, hasonlóan a szülőkhöz, amely bizonyos alkotmányos alapjogok korlátozását is megengedi. Így például a tulajdonjog gyakorlásáét is.

Az alapjogok korlátozásának határa mindig a célhoz mért szükségesség és arányosság. Jelen esetben a cél nem elsősorban az órai rendzavarás megakadályozása, hanem a diák nevelése arra, hogy a telefont ne felejtse el lenémítani. Ezért a cél a büntetés.

Viszont szerintem - mivel a tanár hatalma csak a tanítási időre terjed ki - a tanítási idő befejeztével nem tarthatja magánál a telefont, hacsak erre az iskola házirendje fel nem jogosítja.

2014. dec. 11. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a tanár korlátozhatja a magántulajdonhoz való jogot, de csak a tanóra idejéig. Magyarul óra közben joga van elvenni a telefont, ha zavarod vele az órát, illetve ha látványosan nem az órával vagy elfoglalva, hanem a telefonnal... De óra végén vissza kell adnia. Pl. csinálhat olyat a tanár, hogy óra előtt összegyűjti egy kosárba a telefonokat vagy megkéri az osztályt, hogy mindenki rakja ki a telefonját a tanári asztal fiókjába stb. De csak az óra erejéig. Viszont azt már nem teheti meg, hogy felviszi az igazgatóhoz, elzárja a szekrénybe stb., tehát nem korlátozhatja a magántulajdonhoz való jogodat órán kívül.


És az is túlzás, hogy csak azért vette el a telódat, mert csörgött, hiszen nem a te hibád.


Viszont annyiban megértem a tanárt, hogy herótja lehet már a telefonokból, így a legkisebb telefonos dologra ugrik. Manapság annyira általánossá vált, hogy a gyerekek a pad alatt telefonoznak, hogy sok pedagógus egyszerűen nem mérlegeli, hogy csörgött a telefonod, hanem egyből elveszi.


Na szóval, keresd meg az igazgatót és kérd vissza tőle. Jogod van visszakapni a telefonodat. Viszont amikor beülsz órára, legyen már benned annyi tisztelet a tanár iránt, hogy lenémítod vagy kikapcsolod a telefont.

2014. dec. 12. 04:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Andizsuzsi ***** válasza:

"Ha a színházban/moziban a nézőtéren egy felnőttnél megcsörren a telefon, akkor a biztonsági őrnek joga van elvenni a telefont? "


Nincs, viszont joga van kikísérni a nézőtérről, mivel zavarja az előadást.

A tanköteles tanulót nem lehet kitiltani a tanítási óráról, viszont el lehet venni tőle a telefont, aztán óra végén visszaadni.


Kérdező! Elsősorban elnézést kérsz, mert a dolog azzal kezdődött, hogy te megszegted a házirendet, mert nem némítottad/kapcsoltad ki a telefonodat. Aztán megígéred, hogy ezután jobban figyelsz erre, és visszakéred a készüléket.

2014. dec. 12. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!