Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Költségmentesség - ha egy...

Költségmentesség - ha egy perben a felperesnek megadják a költségmentességet, akkor az onnantól kezdve mindenre vonatkozik?

Figyelt kérdés

Azaz ha közben felmerül még 8 szakértői költség meg 25 tanú költsége ill. egyéb bizonyítási indítványok lebonyolításának költsége, ezekre mind vonatkozik vagy csak magára a perindításra?


És ha igen, meddig? Jogerős befejezésig vagy ezt minden fokon újra kell kérni?



2014. dec. 21. 13:27
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ennél jobban úgysem tudnám megfogalmazni:


84. §200 (1)201 Azt a természetes személy felet (ideértve a beavatkozót is), aki jövedelmi és vagyoni viszonyai folytán a perköltséget fedezni nem tudja, jogai érvényesítésének megkönnyítése végett - kérelmére - részleges vagy teljes költségmentesség illeti meg.202 A költségmentesség az alábbi kedvezményeket jelenti:

a) illetékmentesség;

b) mentesség az eljárás során felmerülő költségek (tanú- és szakértői díj, ügygondnoki és tolmácsi díj, pártfogó ügyvéd díja, helyszíni tárgyalás és szemle költsége stb.) előlegezése és - ha e törvény másként nem rendelkezik - megfizetése alól;

c) mentesség a perköltség-biztosíték letétele alól;

d) pártfogó ügyvédi képviselet engedélyezése iránti igény, ha azt törvény lehetővé teszi.


A teljes költségmentesség az (1) bekezdésében meghatározott valamennyi költségre, a részleges költségmentesség pedig a költségek meghatározott hányadára, vagy tételesen meghatározott költségekre vonatkozik.


A költségmentesség [...] - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - a kérelem előterjesztésétől kezdve a per egész tartamára, valamint a végrehajtási eljárásra is kiterjed.

2014. dec. 21. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Folyt: Viszont ez csak a saját költségeidre vonatkozik. Azok a költségek, amik az ellenérdekű félnél merültek fel, azokat ugyanúgy ki kell fizetni pervesztesség esetén is. Tehát pl: annak a szakértőnek a díját, akinek kirendelését te indítványoztad, azt pervesztesség esetén sem kell, ellenben az ellenérdekű fél jogi képviselőjének munkadíját ugyanúgy viselned kell.
2014. dec. 21. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

köszi szépen, hát ez így akkor szépen hangzik elsőre, de kvázi frászt se ér.

Tehát ha az ellenfél kitalálja h neki márpedig egy 10 millás ügyvédje van, meg neki 10 szakértő kellett, akkor én ugyanúgy lógni fogok, azaz ugyanúgy nem tudok pert indítani rengeteg pénz nélkül, még költségmentesség esetén se...

Jól látom, igaz?

2014. dec. 21. 22:33
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem egészen. Eleve mindenféle indokolatlan költség viselésére nem kötelezhető a másik fél, másrészről a bíróság mérsékelheti az ügyvédi munkadíjat, ha az nem áll arányban az elvégzett munka ellenértékével. Egyszóval csak az indokolt költségek fizetésére lehet kötelezni a pervesztes felet.
2014. dec. 22. 03:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Még annyit, hogy a bíróság nem fog az indokoltnál több szakértőt és tanút meghallgatni, tehát az erre irányuló indítványokat el fogja utasítani.
2014. dec. 22. 03:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

értem kösz, de még így is összejöhet többszázezres költség sztem simán, ha ne adj isten még II. fokon is valami sztárügyvéd képviseli.

Azt értem h nem kötelezhető az ellenérdekű fél a költségek viselésére, csak hát szóval így még a legjobb esetben is csak a pénztőlé függ, hogy az ember tud-e az igazáért harcolni.

2014. dec. 22. 09:39
 7/12 anonim ***** válasza:

A per egész szakaszára, sőt, a végrehajtásra is vonatkozik. Mentesít az illeték és egyéb költségek előlegezése, valamint az illeték és az államnak járó (indokoltan felmerült) költségek alól.


Az ellenfélnek megítélt perköltség, tanúdíj, stb. viselése alól nem mentesít. Az olyan költség alól sem, amit indokolatlanul okozol.

2014. dec. 22. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
De például 200 ezres pertárgyértéknél a bíróság nem "bólint rá" 1 milliós munkadíjra. Nézd meg a 32/2003 IM rendeletet, ott van egy "díjszabás", annál drasztikusabbat nem fog megállapítani. Ha meg több tízmillióról van szó, akkor 1 milliós ügyvédi munkadíj nem sok ahhoz képest, amennyit veszíthetsz. Mivel gondolom teljes költségmentességet szeretnél, így nincs akkora pertárgyérték, ami indokolná a magas munkadíjat, esetleg az ügy bonyolultsága. Perelni drága, egy tisztességes és szakmájához értő ügyvéd előre tájékoztat a lehetséges végkimenetelről, a várható költségekről, arról, hogy érdemes-e pert indítani stb. Sajnos ők drágábban is dolgoznak, de ott legalább minőségi munkát kapsz a pénzedért, sajnos itt is igaz, hogy olcsó húsnak híg a leve. Persze ez a te esetedben nem igazán mérvadó, ha költségmentességről beszélünk, de egy ügyvéddel vagy jogásszal konzultálhatsz előtte, hogy mik a kilátásaid, mintsem beleugrasz egy reménytelen pereskedésbe.
2014. dec. 22. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Értelek, köszi ismét.


Az ügy bonyolultsága megvan, szal arra a legmesszemenőbben hivatkozhat sajnos. Azért köszi azt az IM r-t, meglesem.


Aztán hiába nincs pénzem pereskedni, attól még van több millás követelésem, azaz a pertárgyértékre hirtelen így saccra 3 M-t mondanék, és még alul becsültem sztem.


Mondok egy konkrét példát:

Egy (a területen jártas) ügyvéd azt közölte, hogy oké, hiába a napnál is világosabb az igazam, de ez az ügy olyan bonyolultságú és olyan mértékű ügyvédi munka van benne, hogy nem fog 1-2 milláért sok évig pereskedni, mire születik egy jogerős ítélet, és ugye biztos nyerés nincs még a legegyértelműbb esetekben se. Na puff, erre mit is lehet mondani?

Ezek szerint magamra maradok és próbálom vinni az ügyet személyesen eljárva? Csak így meg félek, hogy valami jogi csűrcsavar miatt vesztem el.

2014. dec. 23. 08:57
 10/12 anonim ***** válasza:

Nézd, ha az ügyvédnek sok munkája van benne, nyilván sok pénzt is kér érte. Én is ügyvéd vagyok, mi ebből élünk.


Egyébként az ellenfél ügyvédjének díjáról van szó, amikor az IM rendeletet mondják neked, a sajátoddal megállapodsz a díjról, és azt fizeted neki.


Ha te nyered meg a pert, akkor az ellenfél fog a bíróság ítélete szerint neked valamennyit visszafizetni ebből, ha te veszítesz, akkor te fogsz - szintén a bíróság ítélete szerint - az ellenfélnek visszafizetni az ügyvédi munkadíjból. Ami nem feltétlenül a megállapodás szerinti ügyvédi munkadíj, hanem annyi, amennyit a bíróság indokoltnak lát "áthárítani" belőle.

2014. dec. 23. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!