Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Önvédelemből eredő súlyos...

Önvédelemből eredő súlyos testi sértés, esetleges életkioltásért mi jár?

Figyelt kérdés

Nem rég történt az eset:


Százforintos boltba próbálta egy rabló késsel elérni amit akart. Amíg az eladó tette a dolgát ( időhúzás, közben rámolja a pénzt ) addig valaki hátulról leütötte a rablót aki összecsuklott és mint később kiderült deréktól lefelé lebénult.


Ilyen esetben még azt hurcolnák meg aki lényegében hős?


Komoly válaszokat kérek, trollok mellőzzenek.



2015. jan. 16. 19:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
49%

Normális bíró nem veszi elő ebben az esetben azt, aki lefegyverezte a rablót, mert a támadás nem arra irányult, h lebénuljon a rabló, hanem csak le akarta fegyverezni.

Ettől függetlenül simán el tudom kepzelni, h leültetik vagy bármi.

Haveromat hárman rugdosták a földön, ugye egyet az elején sikerült visszarúgnia, erre 1 év felfüggesztettet kapott.

WTF???

2015. jan. 16. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
4%
Keksz :D
2015. jan. 16. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
42%

Jó nagy butaságot csinált az illető.. Egy fegyveres rablásba nem szabad beavatkozni, nagyon rosszul sülhet el. Ha a rabló megkapja amit akar akkor elmegy, nem bánt senkit, ezért hülyeség hősködni. Múltkor egy bankrablásnál volt egy nő aki fellökte a pisztolyos fickót, ha az megijed és lelő valakit nagyon megszívja a nő..


Persze elég szemét dolog emiatt leültetni valakit, de soha nem értem azt aki a bank biztosított pénzéért vagy egy bolt szintén biztosított árujáért ráugrik egy fegyveresre.

2015. jan. 16. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
30%

egyrészt a dolog nem úgy néz ki, hogy önvédelem (ilyen egyébként nincs, jogilag "jogos védelem" illetve "végszükség" a neve) és ennyi.

technikailag úgy néz ki a dolog, hogy az önvédelem (nevezzük így, mert egyébként tökmindegy) büntethetőséget kizáró ok. azaz mindenféle képen le kell futtatni egy tárgyalást, amin majd megállapítják, hogy fent áll-e a kizáró ok, vagy sem. ennek ez a menete, ezért megsértődni nem kell.


másrészt közvetlenül nem volt élet, de még testi épség sem veszélyben. a mögé lopódzni és leütni meg nem igazán az "úgy megijedtem, azt sem tudtam, hogy mit csinálok" kategória, azaz nem ijedtség vagy menthető felindultság, szóval jó eséllyel el fogják meszelni az illetőt.

ebben az esetben maradandó fogyatékosságot okozó súlyos testi sértés 1-5 év. tippem szerint 2 év felfüggesztve.

2015. jan. 16. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
12%

Mivel a törvények a bűnözőket védik és az összes bíró korrupt (KIVÉTEL NÉLKÜL) ezért a legjobb esetben is felfüggesztettet kap aki önvédelemből cselekedett


Tehát a törvény szerint az a logikus hogy inkább haljon meg az ember de NE védje meg magát mert az bűntény.Különben is vigyázni kell szegény kis bűnöző testi épségére

2015. jan. 16. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Természetesen nem folytatnak le "mindenképpen" tárgyalást, az ügyész is megszüntetheti az eljárást (vagy el sem indítja).


Az új Btk 22. § (2) bekezdés a) pont ac) alpont szerint a felfegyverkezve elkövetett személy elleni támadást úgy kel tekinteni, mintha az az élet kioltására irányult volna, tehát semmi jelentősége az ijedtségnek vagy a menthető felindulásnak.


A példában szereplő személy nem büntethető. Más kérdés, hogy néha nem mindig úgy történnek a dolgok, ahogy az egyik fél mondja.

2015. jan. 16. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:

Tény, a történésekre mindenki emlékezhet másként. Én lényegében azért voltam erre kíváncsi mert végig hallottuk az épület másik felében lébő lakásban az üvöltözést és azt ahogy a rendőrök kijönnek. Utána már csak azt láttam, hogy "fújolognak" és ócsárolják azt akit hordágyon pakolnak a mentőbe és értetlenkednek, hogy miért rakják be a pasast a rendőrautóba mint egy bűnözőt és utána hallottuk ahogy elmesélik. Valamint mi segítettünk a rendőröknek a kamera felvételét megnyitni - vicces volt, hogy a rendőr elkurjantotta magát, hogy valamelyik fiatal megtudja-e nyitni. (:D)


Remélem ha el is marasztalják a srácot max felfüggesztettet kap. Kicsit kiakasztó, hogy még azt b*szkodják meg akinek van annyi lélekjelenléte, hogy súlyos bűncselekményt megakadályozzon vagy közbelépjen.

2015. jan. 16. 22:35
 8/12 anonim ***** válasza:
0%

#6:


az "ac" pont azt jelenti, hogy az "a" és annak a "c" pontja. azaz nem "felfegyverkezve", hanem "személy ellen, felfegyverkezve" itt viszont nem személyre "támadt" az illető, hanem javakra. (rablás) így ez nem mentő körülmény.

2015. jan. 17. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

#8 - Na ne viccelj már, a késes rabló javakra támadt, nem személyre? És ha beváltja a fenyegetését, akkor mit csinál? Belevágja a kést a pénzkötegbe?


A rablás a Btk rendszere szerint is (személy elleni) erőszakos vagyon elleni bűncselekmény.

2015. jan. 17. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
#8 Azt meg külön köszönöm, hogy felvilágosítottál: nem csak azt kell nézni, hogy "felfegyverkezve", hanem azt is, hogy "személy elleni". Mintha nem ezt írtam volna szó szerint a #6-ban.
2015. jan. 17. 08:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!