Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ajándékozás és az ajándék...

Ajándékozás és az ajándék visszakövetelése - devizahitel esetén, ajándékozási szerződés nélkül. Lehetséges?

Figyelt kérdés
Még 2007-ben devizahitel felvételével vásárolt a családom egy lakást. Ennél a hitelnél az adós az édesanyám, az adóstárs a nevelőapám (ők azóta elváltak) én pedig a készfizető kezes vagyok. Ami az ingatlant illeti, én vagyok a tulajdonos, az édesanyám pedig a haszonélvező, de az ingatlanban egyedül élek. A hitel azóta mindhárman törlesztjük egyenlő arányban. Jelen állás szerint a teljes tartozás 11 millió forint, az ingatlan piaci értéke pedig 12 millió forint, vagyis szóba került az ingatlan eladásának és a hitel végtörlesztésének a lehetősége. Sajnos azóta megromlott a kapcsolatom a családommal és a nevelőapám többször megfenyegetett, hogy visszapereli tőlem az eddig általa fizetett összeget ajándékozás, illetve ajándék visszakövetelése címen, illetve ha ő meghal, akkor az örököse fogja ezt követelni. Ajándékozási vagy egyéb szerződést nem kötöttem sem vele, sem mással, csupán a hitelszerződés létezik. Az a kérdésem, hogy ennek így van e bármi alapja az ő részéről, illetve követelhet e tőlem bármit a későbbiekben? A válaszokat előre is köszönöm!

2015. jan. 23. 15:20
 1/2 anonim ***** válasza:
Szerencsére ez nem így müködik, hogy azt mondom, hogy adtam valakinek x forintot ajándékba, kérem vissza... Arról bizony szerződés kell, és itt a ráutaló magatartás nem elég. Meg nem is bizonyítható.
2015. jan. 23. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

6:237. § [Ajándék visszakövetelése]


(1) A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.


(2) Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.


(3) Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.


(4) Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.


(5) A szokásos mértékű ajándék visszakövetelésének nincs helye.

2016. febr. 4. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!