Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Van valamilyen hatályos...

Van valamilyen hatályos törvény, jogszabály vagy törvénytervezett, a mesterséges intelligencia ellen?

Figyelt kérdés

Tegyük fel megalkottam(megalkotom)az emberihez nagy mértékben hasonló mesterséges intelligenciát,és ezt egy géptestbe zárom (robot).


Megtehetem?Van valamilyen egyetemes határozott,hogy ilyet nem vihetek végbe?



2015. márc. 8. 21:28
 1/5 anonim ***** válasza:
46%

Úgy tudom, nincs, de nem ennyire egyszerű ez.

Magyarországon több cég is foglalkozik ezzel, nekem személyesen van egy barátom, illetve egykori iskolatársam, akivel jó kapcsolatban vagyok, mert azért ritkán találkozunk, aki az Infoparkban pontosan egy ilyen cégnél dolgozik és jól megél belőle. Nemrégiben vett egy egyéves Audi A5-öst.

A tevékenységet ne csak arra képzeld el, amit leírtál, mert számtalan eszköz célorientáltan lehet bizonyos módon intelligens, hiszen minél bonyolultabb valami, annál jobban meg kell könnyíteni a használatát.

Csak néhány érdekes dolgot tudtam meg tőle, mert azért ezek a kutatások nem nyilvánosak, de több fajta MI létezik manapság, részben múlt időről beszélsz, hiszen egy csomó félig, vagy egészen intelligens robot létezik már.

Olyan embert pótló robotra nincs különösebb igény, mint amiről írsz, hiszen emberből van elegendő a Földön, még sok is és ezek segítésére indokolt az MI kifejlesztése, meg hát ugye a konkurrencia harcában egy kis előny szerzése a fő cél, ami a sikerhez, a haszonhoz vezet.

Hadászati alkalmazása is megvalósult már, de a civil életben is egyre többször lehet majd vele találkozni a közeljövőben.

2015. márc. 8. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Engem kifejezetten az emberpótló robot része érdekelne.Tegyük fel kifejlesztenék egy "robotot"


Ha ez a robot képes lenne gondolkodni érzelmeket kifejezni,véleményt nyílvánítani,érvelni és vitatkozni is akár.


Ennek nemlenne semmilyen jogi következményei nyílván visszatetsző lenne és nem is etikus de ezen kívül nyugodtan megtehetem?

2015. márc. 8. 21:56
 3/5 anonim válasza:
Mivel még tudtommal a hatályos jogszabályok nem fogadják el a gépet mint döntésképes szabályokat követő vagy megszeghető szabad akaratú lény ként ezért nincs ilyen szabály. Míg Asimov törvényeit nem írják be a nagy törvénykönyvbe addig. Egyébként se áll még a technika olyan szinten hogy olyan robottestet tudjon alkotni ami tudna drótok vagy hosszútávon akkumlátorról létezni. Ettől még messzi vagyunk. Majd a pozitron agyak és ion katalizátoros energiaellátású androidok korába. Akkor Visszatérünk a kérdésre. :)
2015. márc. 8. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Vree ***** válasza:

Amint megjelenne ilyen technológia lehetősége, megnyugodhatsz, hogy azonnal jogszabályt hoznának rá.


pl. amikor a múltkoriban a Google önvezető kocsi prototípusokkal kezdett kísérletezni

[link]

négy amerikai állam rögtön korlátozó jogszabályokat jegyeztetett be - és még a piacon se volt a jármű!

Itt megtekintheted a jelenlegi USA szabályozást önirányító járművekre:

[link]


Külön érdekes például a New Jersey-i szabály, ami konkrétan meghatározza az M.I. jogi fogalmát:


"Mesterséges intelligenciának számít az a számítógép és kapcsolódó berendezés, ami lehetővé teszi, hogy a gép az emberi viselkedést megismételje vagy utánozza."


Nyilvánvalóan ez nagyon lényeges a fenti ügy szempontjából, pl. felelősségre vonható-e az a sofőr, aki úgy karambolozott, hogy az M.I. vezetett? Jelenleg a legtöbb állam például tiltja az olyan járművek használatát, ami nem áll a sofőr 'közvetlen irányítása' alatt. A Google azzal érvelt, hogy az M.I. be/ki kapcsoló gomb teljesíti ezt a feltételt (figyeljük meg: ezzel az M.I. cselekedeteit a gazda felelősségévé teszi csak azzal, hogy az bekapcsolta), de az államok nagy része, mint látjuk, nem ért ezzel egyet.

2015. márc. 8. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
jogász vagyok, legjobb tudomásom szerint kifejetten ilyen jogszabályt a magyar jog nem ismer.
2015. márc. 9. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!