Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szabad fotózni a piacon?

Szabad fotózni a piacon?

Figyelt kérdés

Nemrég hallottam, hogy Budafokon új piacot építenek a régi mögött. Azt nem tudom, hogy a régit le fogják-e bontani, de szeretnék fotót készíteni ott. Nem hétvégén, mert akkor sokan szoktak lenni.

Eszem ágában sincs feltenni a netre a képeket, csak magamnak fotózok, mivel gyerekként sokszor jártam arra és szép emlékeim vannak erről.



2015. ápr. 16. 17:49
 1/8 anonim ***** válasza:
64%
Jogilag szabad, hogy a gyakorlatban szabad-e, az attól függ, hogy a piacvezetésnek, piacfelügyeletnek, biztonsági szolgálatnak, árusoknak, stb. mekkora a fontoskodási hajlama.
2015. ápr. 16. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Hogy a kék égbe ne szabadna?
2015. ápr. 16. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Szabad. Tömegben is szabad, ha nem csak külön személyeket emelsz ki, hanem szimplán sokan vannak rajta.
2015. ápr. 16. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Még videózni is.
2015. ápr. 16. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 tetro ***** válasza:

Szerintem a piac nem közterület, így az üzemeltetőt megtilthatja.

De szerintem a jelenlegi hatályos jogszabályok szerint csak akkor készíthetsz bárkiről fotót, ha előzetesen az engedélyét kéred. Piacon nehéz úgy fotózni, hogy ne legyen rajta senki sem felismerhető...

2015. ápr. 16. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A piac nem közterület, a kezelő/üzemeltető jogosult rendelkezni róla, hogy kinek mit és milyen feltételekkel szabad ott csinálni - igaz ez a fényképezésre is. Ha nincs kitéve sehova kifejezett fotózási tilalom (mint például a plázák ajtaján szokott lenni), akkor fényképezz nyugodtan. Ha esetleg szólnak érte az őrök, vagy bárki más, akkor majd békésen megvitatjátok, hogy honnan is kéne tudnod, hogy ott tilos fotózni, merthogy sehol nincs feltüntetve. Ebben az esetben azt se felejtsd el nagyon udvariasan megkérdezni, hogy engedélyt kitől és hogyan tudsz szerezni, mert természetesen nem szeretnél szabálytalankodni. Ha megtudtad, akkor meg tőlük kérsz, nekik elmondod, hogy mit akarsz és valószínűleg adni fognak engedélyt is.


Embereket szabadon fotózhatsz, amíg senkit nem emelsz ki a tömegből és nem az emberekről szólnak a képek, hanem a piacról. Ha valakit mégis ki akarsz emelni a tömegből, akkor attól meg kérdezd meg, hogy nem zavarja-e, hogy lefényképezted (ugyanis engedélyt utólag is kérhetsz). Ha valaki reklamál, akkor nagyon kedvesen beszéld meg vele, hogy nem szeretnéd a jogait metsérteni, mutasd meg a képet, ha nem tetszik neki, akkor nyugtasd meg, hogy kitörlöd és kívánj neki kellemes napot.


A legfontosabb, hogy udvariasan beszélj és viselkedj mindenkivel és ne állj le jogászkodni, hogy neked mire van jogod, meg mire nincs. Az sem biztos, hogy te tudod jobban, de ennél sokkal nagyobb gond, hogy ettől őt még nem biztos, hogy meg tudod győzni róla, hogy neked van igazad és nem neki. Szóval egyszerűbb kedvesen, udvariasan és a másikat tiszteletben tartva közeledni és ezt tudatni velük, ha azt látják rajtad, hogy tényleg tisztelettel közelítesz, akkor vagy hagyni fognak, vagy könnyebben megbékélnek és nem lesz komoly vita belőle.

Előfordulnak olyan erőszakos vadbarmok is, akiket semmi nem érdekel, csak a saját igazuk bizonygatása. Nekem hasonló helyzetben volt már, hogy úgy kezdett el okoskodni valaki, hogy őt ne fotózzam, hogy fel sem vetődött, hogy lefotózzam. De ő csak mondta, hogy "pofánbasz érte", mert ő tudja, hogy jogai vannak és nem akarta megérteni, hogy nincs rajta a képeimen. Az ilyenekkel nem tudsz mit kezdeni, mint odébb állsz, mielőtt tényleg elmérgesedik a helyzet. Az ilyen csak kötekedni akar és nem érdeklik a tények sem, de ez a ritkább.

2015. ápr. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindenkinek a választ, főleg a 6-osnak.


Természetesen udvariasan fogok viselkedni, még ha az illető paraszt módon támad rám. Igyekszem elkerülni a kellemetlenséget meg a konfliktust. Megértem, hogy az emberek furcsának találják, ha valaki szokatlan helyen készít fotókat. Megszokott helyeken, ahol sok érdekes látnivaló van, természetesnek tartják, hogy ott sokan fotóznak.

2015. ápr. 17. 13:51
 8/8 anonim ***** válasza:
nem a hely szokatlansága a probléma, hanem az, hogy sokan gyanakodnak, ha fotózzák őket és nem akarnak látszani a képeken, amihez joguk van és mióta a sajtó ügyesen felfújta az új PTK bevezetését, azóta mindenki megtudta, hogy neki jogai vannak (pedig korábban is megvoltak ugyanezek a jogaik) emiatt most már azok is reklamálnak a jogaikért, akiknek korábban eszükbe sem jutott - pedig valójában nem is tudják, hogy mire is van joguk és azzal hogyan tudnának törvényesen élni, de az ilyen részletek nem is érdeklik őket fene nagy tájékozottságukban...
2015. ápr. 18. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!