Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az USA tagállamainak megvan a...

Az USA tagállamainak megvan a joga, hogy kiléphessenek az unióból?

Figyelt kérdés

Legutóbb, amikor ezt megkísérelték, kitört a polgárháború.

Mit mond erről az alkotmány?

Mi történne, ha például Texas úgy dönt, hogy ezentúl inkább független állam lesz?

A központi kormány, Washington beavatkozna fegyveresen, mint például ahogyan Jugoszlávia is beavatkozott, amikor Szlovénia a kilépés mellett döntött?



2015. jún. 27. 00:23
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Joguk van.
2015. jún. 27. 02:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

Beírtam a gugliba:

"usa tagállamok kilépése"

Erre a gugli:

"Keresési javaslat: usa tagállamok belépése" Vicces...

2015. jún. 27. 02:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Vagy 10 éve szóbakerült California kilépése, önállósodása, mivel a nemzeti összetmék közel fele (!) oda vándorol pénzben. Kvázi a többi tagállam részben leányvállalata Californiának. Azt, hogy ez miért nem történt meg, arra nem emlékszem. Hogy törvényi vagy tradicionális okai voltak, nem tudom.
2015. jún. 27. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
33%
hogy valaki ezen agyal, hihetetlen
2015. jún. 27. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Nincs.

1861-ben még elvileg megvolt, hiszen az US akkor még egy államszövetség volt (mint az EU). Mégsem hagyták őket kilépni, háború lett belőle, amit elvesztettek, és létrejött az USA nevű egységes szuperállam. Innentől ugyanúgy működik, mint akármelyik szövetségi állam (UK, Svájc, Németország, Oroszország, stb).

2015. jún. 27. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Utánaolvastam a témának és erre jutottam:

A függetlenségi háború után vitatott volt, hogy megvan-e a joga a tagállamoknak, hogy kilépjenek az unióból. Az USA alkotmányában nem szerepel egyértelműen, hogy joguk van hozzá, sem az, hogy nincs joguk.

A függetlenségüket 1776-ban kikiáltó államok az első években, évtizedben egy konföderációt alkottak. Az első alkotmány, az Articles of Confederation volt, mely a tagállamokat szuverénnek tekintette.

Aztán 1787-ben született meg az USA alkotmánya (United States Constitution), ami szerint az unió szorosabb szövetséggé, föderációvá vált.

Sokan úgy vélték, hogy mivel az alkotmányt, a föderációt szuverén, független államok hozták létre, így joguk van visszanyerni a függetlenségüket.

Később például Texas is 9 évig független állam volt, mielőtt csatlakozott az Amerikai Egyesült Államokhoz.

Hasonló helyzetben voltak más nyugati államok is (Kalifornia, Új-Mexikó, Utah).


A vita aztán az amerikai polgárháborúban csúcsosodott ki, ahol a déli államok egyoldalúan kinyilvánították a függetlenségüket, kiléptek az unióból és létrehoztak a Konföderációt (Amerikai Konföderációs Államok). A háborút elvesztették és az Amerikai Egyesült Államok ismét magába olvasztotta őket. A polgárháború után, 1869-ben az USA Legfelsőbb Bírósága kimondta, hogy a szövetségi államoknak nincs joguk a kilépésre, ez akkor lehetséges, ha ezt, a függetlenné válást az Egyesült Államok jóváhagyja.

2015. jún. 27. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Én ezt találtam: [link]
2015. jún. 28. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy itt csak Észak-Kalifornia akart elaszakadni az egésztől, de lenntebb is van még kiegészítések.
2015. jún. 28. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!