Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Aktív korúak ellátása (FHT)...

Aktív korúak ellátása (FHT) esetén mi számít "elismert és befizetett költségekkel csökkentett" jövedelemnek?

Figyelt kérdés

Arról volna szó, hogy FHT-ra az jogosult, akinek a jövedelme nem haladja meg a nyugdíjminimum 90%-át, azaz 25.650,- Ft-ot.

Semmilyen keresetem nincs (baleset és maradandó betegség), és kiadom lakásom egyik szobáját 30.000,- Ft-ért, 10%-os költségelszámolással.


A kérdésem az, hogy elismert költség a 10%-os költségelszámolás (3.000,- Ft) és befizetési kötelezettség a 16% SZJA ez esetben?



2015. júl. 16. 19:33
 1/8 anonim ***** válasza:

" Elismert költségnek csak a bevételszerző tevékenységgel közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzése, a tevékenység folytatása érdekében az adóévben ténylegesen kifizetett, szabályszerűen igazolt kiadás minősül." (SZJA-törvény)


Bár tudom, hogy nem szép dolog, de én azt javasolnám, hogy valld azt nyugodtan, hogy semmilyen jövedelmed nincs. A járási hivataloknak általában rohadtul nincs se embere, se ideje utánajárni, hogy a bevallott jövedelem és vagyon megfelel-e a valóságnak. A kérelmezők nagy része (legalábbis ahol én tapasztaltam) 0 Ft jövedelmet vall be, amikor legtöbbjükről tudni lehet, hogy dolgoznak, csak hát ugye feketén.

2015. júl. 16. 19:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Sajnos nem tudom, jól értelmezem-e, kicsit kínai nekem, de akkor ez azt jelenti, hogy a 16% SZJA jön le belőle?

2015. júl. 16. 19:49
 3/8 anonim ***** válasza:

Nettó jövedelem számít, úgyhogy igen, nem kell figyelembe venned a 16% SZJA-t.

Egyébként a jövedelmet igazolnod is kell papírral, szóval ha esetleg feketén van a bérlőd, akkor ez máris nem megy, tehát megint oda jutunk, hogy érdemesebb 0 Ft-t bevallani.

2015. júl. 16. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Egyre butábbnak érzem magam...

Nem feketén van bérlőm, ezt tudom igazolni a NAV SZJA-számlára történő befizetett csekkekkel.

Az elegendő, ha a bérleti szerződést bemutatom, illetve a befizetett csekkeket?

2015. júl. 16. 20:11
 5/8 anonim ***** válasza:

Igen, elég ha azokat magaddal viszed, ott majd lefénymásolják és elteszik maguknak.

Fölösleges ilyen miatt hülyének érezni magad, az adójogszabályok olvasása mazochista lelkületűeknek való, nem mentálisan egészséges személyeknek.

2015. júl. 16. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítséget. :)

Közben találtam olyan tájékoztatót, ami alapján ki tudtam számolni ezt az önálló tevékenységből származó rendszeres jövedelem átlagát.


Megnyugodtam, hogy 200,- egész forinttal meghaladom a határt, éljen a szegénységcsapda.

Az egészségkárosodási és gyermekfelügyeleti támogatásra nem vagyok jogosult, hiányzik 5% EK.


Azért beadom a kérelmet, elviszek minden papírt, mert minden más feltételnek megfelelek. Lesz, ami lesz. Nem merek feketézni, velem minden valószínűtlen dolog megtörténik.


Mégegyszer köszönöm a segítséget, sokat segített! :)

2015. júl. 16. 20:28
 7/8 anonim ***** válasza:
Be kell vallanod a nettó jövedelmet, mert ha nem teszed és a bérlőd felgyújtja a lakást, nem hajlandó bármikor kikőltözni vagy bűncselekményt követ el és a rendőrség megkérdi tőled bűnpártoló vagy-e, hogy a lakásodban bújtatod, akkor ha kiderűl, hogy bérlő, a NAV büntetésként a gatyádból is kiforgat, mégha alig szereztél jövedelmet is belőle
2015. júl. 16. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

A félreértések tisztázása végett: adózom a bérleti díj után úgy, ahogyan a NAV ügyfélszolgálatán mondták.


Igazából "bejelenteni" már nem is kellett. Nyomtattak három csekket, leírt egy képletet, és "do it yourself" jelleggel utamra engedett, a többi meg az adóbevallásba került.


A kérdésem nem erre irányult - bár ezt kideríteni sem volt egyszerű annak idején.

2015. júl. 16. 23:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!