Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen büntető törvény vonatko...

Milyen büntető törvény vonatkozik arra, aki mondjuk idegből szándékosan összetör egy nagyobb értékű elektronikai eszközt, és az illető családtag?

Figyelt kérdés

A sztori a következő, itt olvastam a gyiken egy illető válaszát, bemásolnám hogy értsétek miről van szó:


"Én pl. tiszta erőből kivágtam az utcára a bátyám akkor áruhitelre vett plazma tv-jét ...és a garanciája is bukott ,mert nem készülékhiba..fizethette a semmit..levonni nem tudták, nem volt miből , zsebpénzt meg sose kaptam...azóta nem is csesztet...a bolondoktól félnek az emberek akármekkora állatok is, mert a bolondok mindenre képesek. Még ha nem is az az ember inkább tettesse , minthogy szarzsákként kezeljék örök életére."


erre a kommentre érkezett egy válasz:


"ha nálunk tennél ilyet, akkor azonnal kihívnám a rendőröket, elvitetnélek, és többé be sem tehetnéd a lábad a lakásba, ahol élek.

Mellesleg ilyen esetben neked kell megtéríteni az okozott kárt és ha nem teszed, akkor végrehajtják rajtad - most, vagy késöbb, ha bármi jövedelmed is lesz.


Dühöngő őrűltet nem etetek és nem vagyok hajlandó elviselni."



majd a kontra:


"látszik életedben nem volt dolgod rendőrökkel és tuti nő vagy , jót nevettem :D a rendőrök körberöhögnek ha megmondod hogy a fiad vagy akárkid összetötre a te kis tévédet XD "



engem az érdekelne, hogy ebben a helyzetben kinek van igaza?

tényleg nem tehet semmit a rendőrség?

csak kíváncsiságból kérdezem.


2015. dec. 10. 11:12
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
93%

Ugyanazt, mintha a nem családtag lenne.

A családtagokra nem vonatkozik külön törvény randalírozás, erőszak... esetére.

2015. dec. 10. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
0%
Semmilyen.
2015. dec. 10. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
94%

Miért ne tehetne?

Ha családtag ver meg, akkor az nem gond? Csak ha idegen?

A rendőr pedig sosem röhög ki!

Hívtam már ki rendőröket szomszédok miatt. Mindig teljesen komolyan jártak el. Ez a dolguk.

2015. dec. 10. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
92%

Ha valaki dühöng, tör-zúz, akkor a rendörök - bejelentésre - kijönnek a garázdát megakadályozni a további tombolásban, általában egy orvossal/mentökkel együtt. A dühöngöt megfékezik, és beviszik a pszichiátriára kivizsgálásra.


Az eljárás alapján - a rendörség/mentök tanúsítják, hogy ö tette tönkre az adott értéket, a károsult tehet feljentést garázdaság miatt a tettes ellen, és ilyen esetben a bíróság - természetesen nem a rendörség - az illetöt kártérítésre kötelezi, illetve büntetést is köteles fizetni.


A rendörség nem tehet semmit - ezt csak azok mondogatják, akik meg akarják magyarázni, miért türnek el ilyen embereket a környezetükben, illetve ezek az agresssziv alakok hitetik el a környezettel.


Mellesleg ha valaki kicsit is gondolkodik, akkor rájön, hogy ha a rendörök kimennek azért, emrt valaki bejelenti, hogy a szomszéd (vagy akárki) túl zajos, akkor iylen súlyosabb esetben még inkább.

2015. dec. 10. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
39%

1. Bűncselekmény, rongálás (gondolom 50 ezret meghaladja a kár, ha nem, akkor szabálysértés). Viszont csak magánindítványra indul eljárás!

Esetleg még lehet garázdaság belőle, ami közvádas, bár kétlem.

Amúgy ilyenért nem viszik el, de mégha megtennék is, akkor se "kérésre".

2. Polgári igény a kár megtérítésére (ezt el kell vonatkoztatni a büntetőeljárástól, mivel annak semmi köze ehhez). Legegyszerűbben fizetési meghagyást indít (vagy egymás közt elintézik), és ha nem fizet, akkor végrehajtóhoz fordul. Az, hogy a tartozás végrehajtható-e már más kérdés.

2015. dec. 10. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
83%

Ne írjatok már ilyet hülyeségeket, hogy nem visznek el.

Akkor is elvisznek, ha semmiben sem teszel kárt, csak furán viselkedsz.

Nálunk pár hete a ház előtt tök zavartan viselkedett egy nő, az egyik szomszéd kihívta a rendőröket és a mentőket. Azonnal elvitték.

Az meg még durvább, hogyha valaki őrjöng és tör, zúg.

2015. dec. 10. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
*zúz :D
2015. dec. 10. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Lepontoztátok az ötöst, pedig ő írta le jól.

A magánindítvány jogintézményét eleve azért hozta létre a jogalkotó, hogy társadalomra kevéssé veszélyes, kisebb súlyú eseteknél (főleg vétségek) ne kelljen mindig eljárást indítani, csak a sértett kifejezett kérésére.

A magánindítványnál a sértett dönt arról, hogy kezdeményez-e büntetőeljárást és nem a hatóságok.


Például amikor családon vagy baráti körön belül megoldható az ügy.


Lásd:

- tinédzser lop az anyja pénztárcájából, akkor anyuka nem hív rendőrt, pedig megtehetné, hanem felelősségre vonja a fiát, leül vele beszélgetni, visszakéri a pénzt

- haveri körben csetepaté, összeverekszenek, elcsattan két pofon. Könnyű testi sértés lenne, de nem akarnak belőle ügyet.

- mész az utcán és valaki leköp, esetleg utánad kiáltja, hogy szemét tolvaj. Rágalmazás, becsületsértés lenne, de te pont leszarod, hogy egy idegen mit csinál, nem fecsérled az energiádat, hogy utánaszaladj és feljelentsd


Sok ilyen bosszantó, de apró cseprő ügyet fel tudnánk sorolni. Fel sem fogjuk, hogy naponta mennyi jogsérelem ér minket, ami miatt feljelentést tehetnénk, de nem tesszük, csak legyintünk egyet, vagy bosszankodunk magunkban.



Konkrét ügyre reagálva szerintem itt is a magánindítvány az irányadó, mert családon belül történt az eset. Magánindítvány hiányában nem indul eljárás.


Szóval, ha a testvér megbocsát a rongáló testvérének, akkor nem történik semmi, de feljelentheti, hiszen

az elkövető a rongálás bűntettét (vagy vétségét vagy bűntettét - attól függ, hogy túllépi-e a szabálysértési értékhatárt a rongálás mértéke, egy tévének szerintem egyértelmű, hogy meghaladja) követi el.


A másik pedig a polgári peres út, itt valóban követelheti az okozott kár megtérítését.

2015. dec. 10. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
8: Nem a magánindítvány miatt lett lepontozva, hanem mert azt írta, hogy nem viszik el, ha valaki őrjöng és rongál.
2015. dec. 10. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Sehol sincs írva, hogy az illető őrjöng, az csak az alatta lévő kommentelők feltételezése.

Vagyis csak szimpla idegességében kidobta és ennyi, nem kell túlgondolni.

2015. dec. 10. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!