Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért kaphatok Priuszt,...

Miért kaphatok Priuszt, illetve milyen kritériumok szükségesek, ahhoz hogy valakit nyilvántartásba vegyenek?

Figyelt kérdés

Volt egy kis ügyem, ahol garázdaság miatt

gyanúsított lettem. A körülményeket nem

szeretném ismertetni, a lényeg, hogy belém

kötöttek a jóképűek, én nem hagytam magam.

Természetesen mivel közterületen történt

megbotránkoztatást keltettünk a tömegben,

Szóval ilyen szar a rendszer. Ha nem adok

cigit, ennyi, na szóval a kérdésem arra

irányulna, hogy e-miatt kaptam egy figyelmeztető

levelet, amely azt ismerteti, hogy egy év után elévül

az ügy. Gyakorlatilag az ügy nem került bíróságra! Nem

lett jogerős megállapítás senki személyében sem. Kaptam

egy hívást az elmúlt napokban, hogy nyilvántartásba akarnak venni, és valójában nem igazán értem, hogy miért.

Kérem, csak a hozzáértő, témában illetékes személyek válaszoljanak. Miért is kell nekem ezért nyilvántartásban szerepelnem? Nem volt bíróság, nem volt jogerős ítélet.



#priusz #nyilvántartás.
2016. jan. 19. 13:16
 1/6 anonim ***** válasza:

Bocs, de ez nagyon zavaros!

Mikor történt az eset?

Azt írod, gyanúsított lettél - vagyis minimum egyszer kihallgattak gyanúsítottként, amikor közölték veled a gyanúsítás tényét, és azt, hogy mivel gyanúsítanak.

Az, hogy még nem voltál bíróságon, nem jelenti azt, hogy nem is leszel. Már átküldhették az ügyet vádemelési javaslattal az ügyészségre, aki meg is küldhette azt a bíróságra. Egyszer csak majd kapsz egy idézést onnan.

Ha már egyszer egy büntetőeljárás megindul, az nem marad csak úgy abba. Ha csak nincs büntethetőséget kizáró, vagy megszüntető ok ( nem valószínű hogy lenne), akkor a minimum amit kapnod kell egy "Megrovás", de azt is bíró szabja ki.

Azt az "egy éves figyelmeztetést" nem is értem, mert a Garázdaság elévülési ideje alapesetben két év, de ezt minden egyes eljárási cselekmény megszakítja és újra indul.


A bűnügyi nyilvántartásba pedig mindenkit felvesznek, akivel szemben büntetőeljárás indul.

Ha elítélik, akkor a "bűntettesek nyilvántartásába", amíg "csak" gyanúsított, addig a "A büntetőeljárás hatálya alatt állók nyilvántartásába".

Ha a végén elítélnek, akkor az adataid átkerülnek a "Bűntettesek nyilvántartásába", ha nem ítélnek el, akkor az adataid meghatározott esetekben, de legkésőbb 3 év múlva mindnekép törlésre kerülnek.

2016. jan. 19. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Igen! picit valóban zavaros most, hogy én is vissza olvastam. Valójában garázdaság gyanúja miatt voltam kihallgatáson. Viszont, kaptam egy levelet, amely a

vádemelés elhalasztásáról szól ez esetemben egy év.

Ha a vádemelés időtartama eredményesen eltelik akkor

a.. törvény bek alapján az eljárást megszüntetik.

A kérdésem csak, annyi lett volna, hogy miért kerülök nyilvántartása, amikor nem volt még csak bírósági ügy sem, nemhogy jogerős ítélet. Valamint ez Priusznak számít, vagy mit takar? De olvastam a választ köszönöm.

2016. jan. 19. 14:09
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Oké, így már jobban értem.

Nyilvántartásba azért kerülsz, mert kötelező felvenniük, mivel indult ellened büntetőeljárás.

Az ügyész úgy döntött, hogy elhalasztja a vádat, nyilván a büntetlen előételed és egyéb körülmények miatt. De ez nem azt jelenti, hogy megszűnt az eljárás, hanem csak szünetel, és rajtad áll, hogy mi lesz a vége.

Ha az egy év gond nélkül eltelik, akkor a cselekmény "társadalomra való veszélyesség csekély foka" miatt megszüntetik az eljárást, nem lesz vádemelés, az adataidat pedig törlik a rendszerből.

Ez még nem számít priusznak, annak csak a már kiszabott jogerős ítélet számít.

2016. jan. 19. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm, a válaszát.

Igazán hasznos volt.

2016. jan. 19. 14:21
 5/6 anonim ***** válasza:
Szívesen!
2016. jan. 19. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Még lenne egy kérdésem, ha el kell mennem a rendőrségre, hogy megcsinálják a bűnügyi nyilvántartást, akkor fogva is leszek tartva x-órán keresztül?
2016. jan. 21. 16:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!