Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ingatlanjogot ismerők, haszoné...

Ingatlanjogot ismerők, haszonélvezettel kapcsolatban tudnátok segíteni? (kérdés lent)

Figyelt kérdés

Példa:

Van egy családi ház. 50%-ban én vagyok a tulajdonos, a másik 50% pedig apámat illeti.

Apám hiteleket halmoz fel, a házon terhelik (nyilván az ő részén).

Apámmal egyezséget kötünk: Átadja nekem minden tulajdonjogát, cserébe kifizetem a ráterhelt hiteleket.


1. kérdés: Ezt az egyezséget milyen szerződésben kellene megkötnünk?


2. Ha a szerződésben nem térünk ki a haszonélvezetre, akkor automatikusan én leszek a ház tulaja és haszonélvezője is, apám pedig maximum csak egy vendég?


A segítséget előre is köszönöm!



2016. aug. 17. 02:14
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

1. kérdés: Ezt az egyezséget milyen szerződésben kellene megkötnünk?

Adás-vételi szerződésben.


2. Ha a szerződésben nem térünk ki a haszonélvezetre, akkor automatikusan én leszek a ház tulaja és haszonélvezője is, apám pedig maximum csak egy vendég?

Vagy haszonélvező vagy tulajdonos vagy. Ha a tied az egész akkor neked már nem lehet rajta haszonélvezeted!

2016. aug. 17. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Az 1. válaszoló jól írja. Annyival egészíteném ki, hogy írod 50-50%-ban vagyok tulajdonosok, azt viszont nem, hogy a te részeden van-e édesapádnak haszonélvezeti joga. Ha van, de az adásvételiben csak az szerepel, hogy eladja neked az õ részét, attól még a te részeden - ha jelenleg is van - rajta marad a haszonélvezeti joga. Ha nem szeretnéd, hogy rajta maradjon, akkor arra is ki kell térni a szerzõdesben.
2016. aug. 17. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Arról külön le kell mondania apádnak, gondolom neki az egészen van (meghalt anyukád feltételezem, így vagy te is tulajdonos).
2016. aug. 17. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

"gondolom neki az egészen van"

Csak az 50% felett van (lehet) haszonélvezete, a másik 50% tulajdonosa.

Jól írja második válaszoló! A saját részed feletti haszonélvezetre figyelj!

2016. aug. 17. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

"Arról külön le kell mondania apádnak, gondolom neki az egészen van (meghalt anyukád feltételezem, így vagy te is tulajdonos)."


Ez csak példa, szerencsére még hosszú évekig boldogítani fog engem anyukám :)

Viszont akkor van ez a lemondás ugye. Ezzel kapcsolatban is lenne 2 kérdésem folytatólagosan:


3. Hogy apámnak van-e haszonélvezete az én tulajdonrészemre, azt hol tudom megnézni? A földhivatalnál az ingatlan tulajdoni lapján fel kell hogy legyen tüntetve?


4. A haszonélvezetről való lemondást bele lehet írni az adásvételi szerződésbe, vagy ahhoz egy különálló iratot kell aláírnia?

2016. aug. 17. 12:06
 6/12 anonim ***** válasza:

3, Ha törvény alapján keletkezett a haszonélvezete (pl a házastárs halála esetén) akkor nincs bejegyezve. Ha szerződéssel alapították akkor viszont be van.


4, Le lehet mondani az adásvételiben és külön szerződésben is, a lényeg, hogy kifejezetten lemondjon róla írásban.

2016. aug. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

2. válaszoló vagyok.

A 6. válaszoló rosszul tudja 3. kérdésre a választ. Teljesen mindegy milyen alapon kapja valaki a haszonélvezeti jogot - ahogy 6. írja törvény szerinti, vagy szerzõdés alapján - a földhivatal minden esetben be fogja jegyezni a tulajdoni lapra a haszonélvezeti jogot. Bemész a földhivatalba, betekintést kérsz a tulajdoni lapba - azt hiszem ez ingyenes - és rajta kell lenni, hogy van-e haszonélvezeti joga édesapádnak.

4. Az a legegyszerûbb ha beleírjátok az adásvételibe, hisz úgyis összekapcsolódik a két dolog.

2016. aug. 17. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos válaszokat!


Egy kevésbé lényeges, de zárókérdést még felszeretnék tenni, ha nem gond:

Az adás-vételi szerződés kidolgozásával kit lenne érdemes felkérni? Külön ingatlanjogászt, vagy ingatlanügynököt? (Gondolom mi is megírhatnánk, csak félek, hogy pontatlanság végett támadható lenne)

2016. aug. 17. 15:55
 9/12 anonim ***** válasza:
6-os vagyok. Igen, rosszul tudtam, köszi 7es.
2016. aug. 17. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Megint 2. vagyok. Leginkább közjegyzõt javasolnék, mert a közjegyzõi okirat közvetlenül végrehajtható.

Ez azt jelenti, hogy a benne foglalt kötelezettségek

nemteljesítése esetén a feleknek nem kell

bírósághoz fordulni és hosszú éveken keresztül

pereskedni. A közjegyző végrehajtási záradékkal

látja el a közokiratot, vagyis a végrehajtó

közvetlenül, peres eljárás nélkül behajtja az adott

követelést, kikényszeríti az adott cselekményt.

A közjegyzõ megírja a bejegyzési kérelmet, összeállítja a földhivatali "csomagot". Nálunk õ intézte az egészet, be sem kellett mennünk a földhivatalba, mindent rendben elintézett.

2016. aug. 17. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!