Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi minősül rágalmazásnak,...

Mi minősül rágalmazásnak, becsületsértésnek?

Figyelt kérdés
Tehát ha én elmondok valakinek valakiről valamit (ami igaz) az becsületsértés lenne, vagy csak az becsületsértés, ami hamis?
2017. jan. 29. 17:50
 1/7 A kérdező kommentje:
Pl.: ha én látok valakit, hogy valamit ellop, akkor mondhatom rá hogy tolvaj mások előtt. Nem? Vagy úgy kell állítanom hogy "Én azt láttam hogy....stb. De nem mondhatom az hogy Ő ezt, meg ezt csinálta? Vagy hogy van ez?
2017. jan. 29. 17:53
 2/7 A kérdező kommentje:

Vagy ha én azt mondom hogy:

"Szerintem Péter egy tolvaj." azért el lehet engem ítélni rágalmazásért? Mivel ez egy vélemény nyílvánítás. Vagy egyéni meggyőződés.

2017. jan. 29. 17:56
 3/7 anonim ***** válasza:
Ha nem tudod bizonyitani, hogy o egy tolvaj, akkor penzbirsagot fizethetsz. A birsag attol fog fugni, hogy a szemelynek csak a szemebe mondtad, vagy az egesz varosnak mondogatod. Ha csak a szemebe mondtad, akkor pedig tagadd le (ha nincs bizonyitekod, hogy o egy tolvaj)
2017. jan. 29. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És ha tőlem MEGKÉRDEZI valaki hogy láttam-e hogy ő tett ilyet? Mivel most ha nincs bizonyítékom, de szemtanú vagyok. Akkor mi a helyzet?
2017. jan. 29. 18:21
 5/7 A kérdező kommentje:

Mondok egy konkrét (tehát ami valós körülmények között is lehetséges, és lehet is).

Pl.: Ha én egy dolgozó vagyok egy cégnél, és a főnököm engemet feketén akar dolgoztatni, és én nem megyek bele ebbe, de nálam még mások feketén dolgoznak a cégnél, és valaki megkérdezi tőlem hogy dolgoznak-e feketén a cégnél emberek. Akkor nem mondhatom azt hogy igen? Mivel ha én megtapasztalok valamit, akkor azt nem mondhatom el?

2017. jan. 29. 18:25
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha tényt mondasz másról másnak, akkor az legfeljebb rágalmazás lehet.


A rágalmazás akkor valósul meg, ha a tényállítás alkalmas a a sértett (akiről állítasz) társadalmi megbecsülésének hátrányos befolyásolására. Az, hogy valaki feketén dolgoztat, véleményem szerint alkalmas, bár ez ugye bírói mérlegelés kérdése. A bűncselekmény tehát ezzel megvalósul, függetlenül attól, hogy igaz-e, amit állítasz.


De! Nem büntethető az, aki a tény valóságát bizonyítja, és ha ennek állítását vagy híresztelését a közérdek vagy bárki jogos magánérdeke igazolja. Ha ez nincs, akkor még a valós tény esetén is büntethető az elkövető.


A gyakorlatban a Kúria úgy szokta eldönteni a kérdést, hogy összeméri a sérelmet a jogos érdekkel, és ha utóbbi nagyobb, akkor a rágalmazó nem büntethető.

2017. jan. 29. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
De ha én felmondok egy munkahelyen és tőlem megkérdezi valaki hogy miért mondtál fel, és azt mondom hogy: "mert feketén akartak dolgoztatni", akkor az rágalmazásnak minősül??
2017. jan. 29. 22:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!