Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valaki betörne hozzám és...

Ha valaki betörne hozzám és rám támadna, és önvédelem során akaratlanul megölném, akkor mi lenne?

Figyelt kérdés

a kérdés oka : kiváncsiság, hallani ilyet-olyat és nem tudom kinek van igaza

nem tört még be hozzám soha senki, remélem nem is mielőtt kérdeznétek


2017. jún. 1. 15:13
1 2
 1/11 EagleHUN ***** válasza:
65%

Nemrég módosították a tv.-t és így már elvileg ha a támadó éjjel (sötétben) támad és vagy többed magával "ijedtedben" akár halálos erővel is védekezhetsz!


De tudni kell hogy ehhez:

- Csak legálisan otthon tartható eszközt használhatsz fel. (Balta, csákány, konyhakés, ílypuska, kalapács, lapát, legálisan tartott lőfegyver stb...bármi ami otthon lehet.)


- Jó ha szemtől szembe végzel a támadóval. (Ha hátbalövöd vagy utána mész az udvarra utcára és hátulról úgy bántod és végzel vele, feszülsz érte! Ugye azt egyértelműen megállapítják hogy hátulról csaptad szét, futás közben...)

Erre mondják jobb ha küszöbön belül van! (Ha kilóg húzd beljebb...XD)


- Ha ilyet teszel biztosan ne éljék túl hogy ne pofázhassanak! Még a végén azt vallanák/hazudnák a bíróságon hogy "b*d*s cig*ny*zt*l közben vagy valami ilyesmit, bármit hazudhatnak, ha többen vannak főleg elhiszik nekik!


Mindazonáltal a halott támadók népes rokonságától a rendőrség sem biztos hogy meg tud védeni majd utólag, ha megúsznád szabadon a dolgot. Azaz utána vagy még a per közben költözés más városba...

2017. jún. 1. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

ezt írja a Btk.:

22. § (1) Nem büntetendő az a cselekmény, amely a saját, illetve más vagy mások személye, javai vagy a közérdek ellen intézett, illetve ezeket közvetlenül fenyegető jogtalan támadás elhárításához szükséges.

(2) A jogtalan támadást úgy kell tekinteni, mintha az a védekező életének kioltására is irányult volna, ha

a) azt személy ellen

aa) éjjel,

ab) fegyveresen,

ac) felfegyverkezve vagy

ad) csoportosan

követik el,

b) az a lakásba

ba) éjjel,

bb) fegyveresen,

bc) felfegyverkezve vagy

bd) csoportosan

történő jogtalan behatolás, vagy

c) az a lakáshoz tartozó bekerített helyre fegyveresen történő jogtalan behatolás.

(3) Nem büntethető, aki az elhárítás szükséges mértékét ijedtségből vagy menthető felindulásból lépi túl.

(4) A megtámadott nem köteles kitérni a jogtalan támadás elől.

2017. jún. 1. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
47%
tehát egy cselekményt legfeljebb azonosnak minősülő cselekménnyel lehet elhárítani pl: könnyű testi sértést könnyű testi sértéssel, súlyosát súlyossal, emberölést emberöléssel. De a törvény megállapít kivételeket lásd a hosszú felsorolást és az ijedtségre vonatkozó részt.
2017. jún. 1. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

#1 a rendőrség nem is akarna szerintem, mert sz#rnak bele mindenbe


köszi a válaszokat

2017. jún. 1. 16:05
 5/11 anonim ***** válasza:
47%

Na, ez engem is érdekel, bővebben.

az idézett törvény csak a ház/lakás kérdésére tér ki. Elvileg ugyebár az autó utastere is a tulajdonos magánterülete. Én taxis vagyok, így nekem kvázi a munkahelyem is. Ha rám támad az utas, esetleg késsel/bicskával, ugye nyilván a pénzem kell neki, de én valahogy beleállítom a saját kését (vagy a bicskámat, amit az autóban tartok, kihangsúlyoznám, hogy nem kifejezetten ilyen esetre, egy jó svájci bicska mindig jó ha kéznél van), kilököm az autóból, esetleg az ijedtségtől elhajtok, de tegyük fel, megvárom ott, amíg kijönnek a zsaruk/mentők, akkor engem vegzálhatnak utána? Mivel gyakorlatilag közterületen történik (az autó belseje nem közterület, de a konfliktus biztosan ki fog kerülni az autóból), nem a lakásomban, ahol elvégre még védtelenebb vagyok mint otthon. Na ilyenkor mi van?

2017. jún. 1. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
csak a 2es pont vonatkozik lakásra és hozzá tartozó bekerített helyre az 1es és a 3as másra is. Tehát taxiban, utcán bárhol másutt történő támadás esetén a védekező cselekmény nem lehet durvább mint a támadás kivéve az ijedtség és a menthető felindulás esetét.
2017. jún. 1. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
a 2es pont szigorúbb megítélést tesz lehetővé, mert azt mondja, hogy ha pl: a lakásba éjjel fegyveresen betör valaki akkor is úgy kell tekintenie mintha élet ellen irányulna még akkor is a betörő szándéka erre valójában nem irányult. Tehát ebben az esetben a betörő cselekménye ellen, lehet élet elleni cselekménnyel válaszolni, HA a törvényben felsorolt feltételek megvalósulnak.
2017. jún. 1. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
51%
Csökkentsd a kockázatot a behatolásra . Biztonsági ajtó , heveder zár rács az ablakon kizárja a betörőt . Figyelő szolgálat nem hatásos , kutya talán ha idomított de ha lefújják megsokkolják neki annyi . A menősködés feltűnő , drága holmik az udvaron stb .
2017. jún. 1. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
#8 nem jótanács kellett hanem válasz a kérdésre de azért kösz
2017. jún. 1. 16:54
 10/11 anonim ***** válasza:
67%

vizsgálnának 4 évig, persze közben meghurcolnának, egyik fél évben bűnös lennél, másik félévben ártatlan, ez váltakozik, majd a végén kapnál 3 év felfüggesztettet 2 év közügyektől eltiltással, hogy érezd a törődést. ez történne valszeg a magyar jogrendben.


(betörnek, rádtámadnak, te pedig amúgy jogosan védekezel melynek okán meghal a támadó - és tényleg így történik)

2017. jún. 1. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!