Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha valakitől fenyegető tartalm...

Ha valakitől fenyegető tartalmú zaklató sms eket kapok és feljelentem, az közvádas vagy magánvádasnak minősül?

Figyelt kérdés
Ismerem az illetőt kb 50 üzenetet kaptam tőle egy hét alatt, nem életveszélyes de testi épséget sértő üzenetekről van szó.

2017. jún. 21. 14:10
 1/9 anonim ***** válasza:
Közvádas azaz nyomoz a hatóság.kb 6 magánvádas bűncselekmény van ahol te képviselet a vádat a bíróságon és rendőrség ügyészség távol marad.de ettől a zaklatás még magánindítványos azaz csak akkor indítják meg a közvádas ügyben a nyomozást ha kifejezetten kéred a felelősségre vonást.ne zavarjanak össze a fogalmak
2017. jún. 21. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A büntetőeljárásról szóló 1998. évi XIX. törvény 52. § (1) bekezdése határozza meg azokat a bűncselekményeket, amelyek esetében a vádat mint magánvádló, a sértett képviseli. A zaklatás nem tartozik e körbe. Mindazonáltal a zaklatás a büntető törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 231. § (2) bekezdése alapján csak magánindítványra büntetendő. (Nem keverendő a magán- és közváddal, csupán a tekintetben van jelentősége, hogy mi alapján indul eljárás)
2017. jún. 21. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Tehát mindenképpen csak akkor indul eljárás az illető ellen ha én indítványozom.
2017. jún. 21. 14:40
 4/9 A kérdező kommentje:
Úgy tudom a zaklatás minden esetben magánindídványos egy ügyvéd oldalán olvastam
2017. jún. 21. 14:58
 5/9 anonim ***** válasza:
#2 vagyok, így van, a különbség gyakorlatilag annyi, hogy feljelentést bárki tehet, magánindítványt csak az arra feljogosított fél.
2017. jún. 21. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Én igazából nem akarom, hogy ebből ügy legyen vagyis mikor megtettem a feljelentést, mondtam,hogy csak akkor legyen ebből valami, ha beváltja a verésre tett ígéretet az illető.Azt mondta a rendőr,hogy akkor ez nem feljelentésnek csak bejelentésnek minősül.
2017. jún. 21. 15:45
 7/9 A kérdező kommentje:
Kicsit összezavart,hogy az első válaszoló at írta ez közvádas,de azt hiszem értem,hogy mindegy közvádas e vagy magánvádas,mindkét esetben akkor indul eljárás,ha én kifejezetten kérem azt.
2017. jún. 22. 13:03
 8/9 anonim ***** válasza:

Ismét #2 vagyok, én is arra szerettem volna kilyukadni, hogy közvádas, csak a másik oldalról közelítve: azaz mivel nem tartozik a magánvádas bűncselekmények közé, a zaklatás is közvádas. A Btk. idézett rendelkezése pedig azt takarja, hogy csak magánindítványra büntetendő. Ahogy írtam, feljelentést bárki tehet, magánindítványt csak az arra feljogosított fél. Értsd:

Megölsz valakit (emberölés NEM magánindítványos bűncselekmény), a fodrászod/szomszédod/barátod, bárki tehet az ügyben feljelentést, eljárás indul. Vannak azonban olyan, taxatíve meghatározott bűncselekmények, mint például a könnyű testi sértés, vagy zaklatás, amely csak magánindítványra büntetendő. Azaz te kapod a zaklató smseket (a zaklatás magánindítványos bűncselekmény), a fodrászod/szomszédod/barátod nem jogosult eljárás megindítását kezdeményezni, mivel magánindítványt csak az arra feljogosított fél (ez általában a sértett, jelen esetben te) tehet.Tehát a magánindítványnak, mint írtam, csak a tekintetben van jelentősége, hogy az eljárás mi alapján indul meg. Ettől teljesen különböző dolog a közvád/magánvád. A Be. idézett szakasza határozza meg, melyek a magánvádas bűncselekményeket (nem keverendő a magánindítvánnyal!). Ebbe a körbe a zaklatás nem tartozik bele, tehát magánindítványra büntetendő (magánindítványra indul az eljárás), és közvádas. Remélem érthető.

2017. jún. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igyekszem értelmezni,köszönöm :)
2017. jún. 22. 19:49

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!