Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szükséges-e ebben az esetben...

Szükséges-e ebben az esetben a "Hozzátartozói vagyonnyilatkozat" kitöltése? Részletek lent.

Figyelt kérdés

Üdv. Jogászok válaszát szeretném kérni, és/vagy olyan személyekét, akik pontosan tudják a választ saját tapasztalatból. Előre is köszönöm.:)


A helyzet a következő: Gyermekem köztisztviselői/kormánytisztviselői állást fog betölteni nemsoká, ehhez vagyonnyilatkozatot kell kitöltenie. A vonatkozó törvény szerint a "vele egy háztartásban élő hozzátartozónak" is ki kell töltenie egy vagyonnyilatkozatot. Viszont a törvényben nem találtam a "közös háztartásban élő hozzátartozó" definícióját.

Ám a kitöltési útmutatóban ez áll: "Közös háztartásban élő hozzátartozók: a kötelezettel életvitelszerűen (közös lakásban), gazdasági közösségben (jövedelmeiket közös célra felhasználva) együtt élő házastárs, élettárs, szülő (...)"


Az "életvitelszerűen (közös lakásban)" kitétel stimmel, hiszen ugyanabban a lakásban élünk életvitelszerűen, mindkettőnknek ez az állandó (és egyetlen) lakcímünk.


A "gazdasági közösségben (jövedelmeiket közös célra felhasználva" viszont számomra kérdéses. Ugyanis gyermekem már eddig is dolgozott egy ideje, csak más területen, de a saját jövedelmét kizárólag a saját céljaira fordítja; nincs közös kassza, amibe x összeget betennénk havonta; az étkezés is teljesen külön történik, ő ugyanis egy speciális diétát tart, tehát mindig külön főzünk és vásárolunk.

(Persze van néha kivétel, mert nagyon ritkán ugyan, de tudok olyan ételt főzni, amelynek ő minden összetevőjét megeheti.)

A lényeg, hogy mindketten a saját ellátásunkat fedezzük anyagilag, így tulajdonképpen mondhatjuk, hogy két külön háztartást vezetünk.

A lakás rezsijét én fizetem teljes mértékben. A bútorokat, háztartási gépeket stb. még akkor vettem, amikor ő még tanult, nem volt önálló jövedelme. Tehát semmit nem vettünk "közös pénzből", és nem is áll szándékunkban a jövőben sem.


Én úgy értelmezem, hogy ennek a két feltételnek egyszerre kell teljesülnie (közös lakásban ÉS gazdasági közösségben), nem elég, ha csak az egyik igaz.

És azt is olvastam valahol, hogy létezik olyan, hogy valaki egyedülállónak számít annak ellenére is, hogy egy lakásban lakik a szüleivel.

Tehát a kérdés: Ebben a helyzetben "hozzátartozónak" számítok-e, nekem kell-e vagyonnyilatkozatot kitöltenem?



#kormánytisztviselő #vagyonnyilatkozat #hozzátartozói nyilatkozat
2017. aug. 10. 19:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy felnőtt ember külön háztartásban élőnek számít függetlenül attól, hogy közös lakásban él a szüleivel.

Tehát nektek nem kell a vagyonotokról nyilatkozni, csak a gyereketeknek.

Az egy dolog, hogy ott él, ha nincs munkája, kisegítitek, de nyilván nem ti tartjátok el, hisz ha átmenetileg nincs is bevétele, de attól tesz róla, hogy legyen, illetve tehetne róla, hogy legyen. Vagyis külön háztartás részét képezitek.

2017. aug. 11. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszod. :)

Én is így gondolom.

Viszont ma megkérdezett valakit a leendő munkahelyén, és az illető azt mondta, hogy "ha közös hűtőt használunk, akkor ki kell tölteni". Ez totál marhaság, mert lehetne akár két hűtő is; vagy akkor számíthatna a közös speiz is...

Gondolom, nem magyarázta el a helyzetet a "gyermek" olyan részletesen, mint én itt, amiből kiderült volna, hogy közös hűtő ide vagy oda, nem szoktuk megenni belőle egymás kajáját.(Szintén nagyon ritka kivételekkel, ami kb. olyan, mint ha külön lakásban élve havonta egyszer áthívnánk a másikat ebédre vagy vacsira.)


Ha nem titok, írd le, légy szíves, hogy saját tapasztalatból írtál-e, vagy jogász vagy. :)

2017. aug. 11. 19:27
 3/4 anonim ***** válasza:

Nem vagyok jogász, de jogvégzett ember mellett dolgozom.

Illetve sajnos fiatal pályakezdőként nem volt könnyű elhelyezkednem dolgozni és egy időben szükségem volt sajnos, hogy szociális támogatást kapjak. És kerek perec elmondták, hogy csak magamra töltsem ki az igénylő lapot, ugyanis külön háztartásban élőnek számítok, függetlenül attól, hogy a szüleimmel éltem, akinek saját jövedelme és vagyona volt.

Közös háztartásban élőnek számít konyhanyelvre lefordítva valakinek a házastársa, élettársa, vagy például egy olyan gyermek, aki még iskolaköteles, iskolába jár, nem dolgozik ebből kifolyólag és a szülőkkel él, vagyis az ő eltartásukban van.

A te gyereked nincs a ti eltartásotokban.

Meg aztán mi is anyósomékkal élünk egy házban, csak külön részben, teljesen önellátóak vagyunk, nem ők tartanak el, bár a fürdő és a konyha, de még a hűtő is közös. :) Ettől függetlenül ők is egy háztartás, meg mi is egy háztartás vagyunk a gyerekünkkel. Ily módon semmi közünk hozzájuk.

2017. aug. 12. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a részletes választ. :)

Hát akkor remélem, megúszom. Megnéztem ugyanis a nyomtatványt és a kitöltési útmutatót, ill. néhány hivatkozott jogszabályt (mert pl. az amúgy adómentesnek számító bevételeket is fel kell tüntetni, tehát ezeknek utána kell nézni pontosan), szóval már így is több órám ment rá. Plusz néhány óra lenne minden dokumentumot összeszedni hozzá és kitölteni. :(


További szép hétvégét Neked. :)

2017. aug. 12. 16:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!