Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Eletbiztosítás öröklése?

Eletbiztosítás öröklése?

Figyelt kérdés
Ha nincs megadva kedvezményezett ki örököl? A törvényes örökös nyilván a gyermek ingatlan, stb esetén, de mi a helyzet az életbiztosítással? Házastárs abból sem örököl?

2018. jan. 16. 19:16
 1/6 anonim ***** válasza:

A házastárs az egyéb vagyonból is örököl egy gyereknyi részt, szóval nem értem,ezt honnan szeded! " Házastárs abból sem örököl?"


A biztosításnál meg a kötvényen lévök alapján derül ki, hogy ki örökölheti.

2018. jan. 16. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Nem örököl gyereknyi részt, haszonélvezetet örököl a hazastárs a gyerek öröksége felett. A kérdés elméleti csak, szerencsére, mindössze kíváncsi lettem volna rá, ha az életbiztosítás kedvezményezettje a törvényes örökös, akkor a hazastárs mekkora részt örökölhetne.
2018. jan. 16. 20:06
 3/6 anonim ***** válasza:

Az életbiztosítás kedvezményezettje nem kell, hogy feltétlenül a törvényes örökös legyen, akárkit megadhat a szerződő szerződéskötéskor, mint kedvezményezett, aki a biztosított lejárat előtti halálakor a befizetett összeget és annak az összes kamatát megkapja aktuális értéken. Ha a kedvezményezett a volt napközis tanítónője, akkor ő kapja a pénzt, ha meghal, mielőtt elérné a lejáratot.

Ha nincs megadva kedvezményezett, akkor elvileg a házastárs és a gyerek(ek) egyaránt örökölnek, a hagyatéki eljárás után tisztázódik le, hogy milyen mértékben, a legtöbb esetben közös megegyezéssel dől el ki mennyit kap, ha viszont volt házassági szerződés, amiben kikötötték, hogy egyikük se örököl a másik után, hanem minden automatikusan a gyerekekre kerül, akkor ott nyilván a házastárs nem kap semmit. Kedvezményezettet azért érdemes mindig megjelölni, mert ezzel elkerülhető a sok jogi majomkodás és automatikusan a kedvezményezettekhez kerül minden, szóval ha él még a biztosított mindenképp érdemes átdolgozni a szerződést.

2018. jan. 16. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim válasza:
Ha nincs megjelölt kedvezményezett, akkor az örökös(ök), ha nincs végrendelet, akkor a törvényes öröklés rendje szerint. Nagy hátrány, hogy így csak a hagyatéki eljárás után jutnak a biztosítási összeghez, így mindenképpen érdemes haláleseti kedvezményezettet jelölni. Ez később bármikor módosítható. Ha a biztosított halálakor a megjelölt kedvezményezett nincs életben, akkor is az örökös kapja a biztosítási összeget.
2018. jan. 17. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 kovpet ***** válasza:

Kérdező, a Ptk nemrég változott, olvass bele.


Ezt:

7:58. § [Házastárs öröklése leszármazó mellett]

2018. jan. 17. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, hasznosak voltak.
2018. jan. 18. 17:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!