Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Örökölhetünk a féltestvéremtől...

Örökölhetünk a féltestvéremtől ha nem lesz gyereke vagy sem?

Figyelt kérdés

Apám első házasságában is született gyereke, ő az én féltestvérem tulajdonképpen, közös apánk és más anyukánk van...


Abban az esetben, ha a meghal a féltestvérem édesanyja, és a féltestvérem egyedül marad, de se házastársa, se gyereke, se végrendelete nem lesz, akkor majd ha ő meghal, ki lesz az örököse? (Eléggé betegesek, simán meghalhatnak mindketten.)


Ha még él a közös apánk, akkor örökölhet ő? És apám által majd én, ha apánk is meghal?

Vagy pedig a féltestvérem rokonsága felé megy az örökségük? A féltestvérem anyjának nincsen testvére, ott legközelebbi rokonok az anya unokatestvérei.

De ezek az unokatestvérek és azok utódai mégiscsak távolabbi rokonai a féltestvéremnek, mint apám vagy én.


Viszont a mindennapi életet tekintve azok a rokonai közelebb állnak hozzájuk. Én a féltestvéremet csak gyerekkoromban láttam, és apám sem foglalkozott vele 18 éves kora után. Hát apám és a féltestvérem anyjának válása is elég csúnya volt, szóval a jó érzés szerint nem apámnak vagy nekem járna az örökség.


Na de mit mond a jog?

Tudja ezt valaki?

Kérem írjon, aki járatos ebben!


Még annyit, hogy a féltestvérem és az anyja vagyonának nagyobb része (az ingatlanok), azok azoktól a nagy- és dédszülőktől származnak még, akikkel ugye a féltestvérem anyjának unokatestvérei vérrokonságban vannak...



2018. febr. 27. 09:28
 1/4 anonim ***** válasza:
Ha a féltestvérnek nincsenek gyerekei, akkor halála esetén a szülei örökölnek utána,az anyja és apád (ha él), majd apád halála után nyilván te (amennyiben több gyereke nincsen). Ellenben ha ennyire megromlott a viszony, akkor könnyen elképzelhető, hogy ő maguk is gondoltak erre és még életükben rendelkeznek a javaik örökléséről, hiszen miért is akarnának bármilyen vagyont rád örökíteni (vagy az apátokra), ha ennyire elmérgesedett , avagy semmilyen viszony nincsen. Jog szerint az van, amit leírtam, végrendelet és egyéb intézkedés híján (például eltartási szerződés stb...)az örökösök a szülők, ha gyermek nincsen és apád után te. Vérmes reményeid azért ne legyenek, valószínűleg gondoltak erre ők is, pláne ha a vagyon javarészt az anya részéről származik.
2018. febr. 27. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

És ha közben lesz házastársa, de gyereke nem?

Akkor a házastársáé lesz minden?



Vagy ha örökbe fogad egy gyereket, akkor azé is lehet?

2018. febr. 27. 10:04
 3/4 anonim ***** válasza:
Az örökbefogadott gyermek jogilag ugyanúgy "teljes jogú" gyermek, tehát igen, ha örökbe fogadna a féltestvéred, akkor ő örökölne utána. A házastárs is előrébb van az öröklési rendben, mint a féltestvér. Neked/nektek esélyetek csak akkor van, ha a vagyon még megvan, mikor jobblétre szenderül a féltestvér, és senkije nincsen (egyenes ágon), továbbá sehogy sem rendelkezett még életében. Ez esetben szülei örökölnek utána fele-fele arányban, majd apád után te. Mondjuk elvben ezt megtámadhatja mondjuk az anyja, érdemtelenségre hivatkozva (ha semmi kapcsolat és esetleg bizonyíthatóan hanyagság -tartásdíjfizetés elmulasztása, nem élt a láthatással sosem- volt), az esetben apádnak csak a köteles rész (a valós örökrész harmada) járna, feltéve, ha helyt ad a bíróság az érdemtelenségnek. Erre az utóbbira életszerű példa (kizárólag példa, nem a te esetedet feltételezem). Apuka elválik, újranősül, előző házasságból származó gyerekkel pedig minden kapcsolatot megszakít, tartásdíjat nem fizet (most azt ne részletezzük miért és ki, hogyan, miért nem tudta mondjuk behajtatni). Ilyenkor a gyermek halála esetén az őt felnevelő, róla gondoskodó ténylegesen minden kötelességét/feladatát ellátó szülő teljes joggal kérheti, hogy érdemtelenségre hivatkozva az apának csak a köteles rész járjon és amennyiben ezt bizonyítani is tudja (nem bemondásra megy), akkor helyt is adhatnak neki, hiszen ha az apa a gyermekről semmilyen formában nem gondoskodott, akkor ne is örököljön ugyan olyan joggal és arányban utána, mint az őt ellátó/felnevelő szülő. Mondjuk ezt leginkább akkor szokták elfogadni, ha ténylegesen lehet bizonyítani a tartásdíj nem fizetésének tényét, egyéb esetben nem nagyon.
2018. febr. 27. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

A válaszok jók, csak a válaszoló figyelmen kívül hagyta a kiírás utolsó mondatát. Mert ez megkeverheti a leírt dolgokat.

Ha nincs leszármazója az örökhagyónak, akkor az örökhagyó felmenőjétől származó vagyon ági öröklés alá esik.

Vagyis, az eredeti örökhagyó más leszármazottaira, ill. ezek örököseire szállnak a vagyontárgyak, az említett ingatlanok, és csak a maradék lehet a tiéd.


Plusz még egy variáció: ha véletlenül a féltestvér hal meg előbb, és az anyja lesz az örököse, akkor te semmit nem örökölsz.

2018. febr. 28. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!