Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Előző BTK hatálya alatt...

Előző BTK hatálya alatt (2013. 07. 01 előtt) elkövetett kisebb súlyú bcs. Miatt megbüntethetnek most?

Figyelt kérdés

Az előző BTK-ban 3 év elévülés vonatkozott rá, a kérdéses dolog 2012-ben lett elkövetve.


Anyám ma telefonált, hogy idézést kaptam gyanúsítottként.


olvastam hasonló esetekről, de konkrétan nem kaptam választ a kérdéseimre.



2018. ápr. 19. 15:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Egy bűncsel.-re a max kiszabható idő az elévülés.

pl gyilkosság nem évül el mert az lehet életfogytig is.

Egy rablásra ha pl max kiszabható idő 10év, akkor az az elévülés.

2018. ápr. 19. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Azt a törvényt kell alkalmazni rá, ami az elkövetéskor volt hatályban!
2018. ápr. 19. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

az első válaszoló hülyeségeket ír.


A te helyzeted a korábbi btk alapján itélendő meg, amelyben az elévülés is minimum 3 év a mostani 5-tel szemben, azonban az elévülést megszakítja a hatóság bármiféle intézkedése, tehát könnyen lehet, hogy a te ügyed a korábbi btk szerint sem évült még el.


A tetemes időmúlás azonban enyhítő körülmény, és ha amúgy is skisebb súlyú a cselekmény, akkor megúszhatod egy pénzbírsággal.

2018. ápr. 20. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Pedig az egyes jól írja, csak kisebb javítással.


-----------

!!A TÖRVÉNY!!:


A büntethetőség elévülése


26. § (1) A büntethetőség - a (2)-(3) bekezdésben meghatározottak kivételével, illetve az egyes bűncselekmények elévülésének kizárásáról szóló törvény eltérő rendelkezése hiányában - elévül a büntetési tétel felső határának megfelelő idő, de legalább öt év elteltével.


(2) * A XXVII. Fejezetben meghatározott bűncselekmények büntethetősége tizenkét év elteltével évül el.


(3) * Nem évül el a büntethetősége


a) a XIII. és XIV. Fejezetben meghatározott bűncselekményeknek,


b) az életfogytig tartó szabadságvesztéssel is büntethető bűncselekményeknek, és


c) a XIX. Fejezetben meghatározott, ötévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő bűncselekményeknek, ha a bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a tizennyolcadik életévét nem töltötte be.


27. § Az elévülés kezdő napja


a) befejezett bűncselekmény esetén az a nap, amikor a törvényi tényállás megvalósul,


b) kísérlet és előkészület esetén az a nap, amikor az ezeket megvalósító cselekmény véget ér,


c) olyan bűncselekmény esetén, amely kizárólag kötelesség teljesítésének elmulasztásával valósul meg, az a nap, amikor az elkövető még az e törvényben megállapított következmény nélkül eleget tehetne kötelességének,


d) olyan bűncselekmény esetén, amely jogellenes állapot fenntartásában áll, az a nap, amikor ez az állapot megszűnik.


28. § (1) Az elévülést félbeszakítja a bíróságnak, az ügyésznek, a nyomozó hatóságnak, illetve nemzetközi vonatkozású ügyekben az igazságügyért felelős miniszternek vagy a külföldi hatóságnak az elkövető ellen a bűncselekmény miatt foganatosított büntetőeljárási cselekménye. A félbeszakítás napján az elévülés határideje ismét elkezdődik.


(1a) * Ha az erős felindulásban elkövetett emberölés, a háromévi szabadságvesztésnél súlyosabban büntetendő szándékos súlyos testi sértés, az emberrablás, az emberkereskedelem, a személyi szabadság megsértése, illetve - a 26. § (3) bekezdés c) pontjában foglalt kivétellel - a nemi élet szabadsága és a nemi erkölcs elleni bűncselekmény sértettje a bűncselekmény elkövetésekor a tizennyolcadik életévét még nem töltötte be, az elévülés határidejébe nem számít be az a tartam, amíg a tizennyolcadik életévét be nem tölti vagy be nem töltötte volna.


(2) Ha a büntetőeljárást felfüggesztik, a felfüggesztés tartama az elévülés határidejébe nem számít be. Ez a rendelkezés nem alkalmazható, ha a büntetőeljárást azért függesztik fel, mert az elkövető kiléte a nyomozásban nem volt megállapítható, ismeretlen helyen tartózkodik, vagy kóros elmeállapotú lett.


(3) Az elévülés határidejébe nem számít be az a tartam, amely alatt közjogi tisztség betöltésén alapuló mentesség folytán a büntetőeljárás azért nem volt megindítható vagy folytatható, mert a törvényben biztosított mentelmi jogot a döntésre jogosult nem függesztette fel. Ez a rendelkezés nem alkalmazható olyan magánindítványra büntetendő bűncselekmény esetén, amely miatt a vádat a magánvádló képviseli.


(4) A vádemelés elhalasztásának tartama, próbára bocsátás esetén a próbaidő tartama és a jóvátételi munka tartama az elévülés határidejébe nem számít be.

2018. ápr. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!