Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az iskolát mint intézményt,...

Az iskolát mint intézményt, vagy az iskolában dolgozó adott személyt kell feljelenteni?

Figyelt kérdés

Elmondom mi történt, de csak azért hogy tiszta legyen.

Kérlek a kérdésre válaszoljatok, aki kötekedni szeretne álljon tovább, senkivel nem fogok leállni vitatkozni.


Egy eléggé megöregedett és begyöpesedett tanárunkkal egyszerre 3 óránk van, és nem tűr meg semmi elektronikai dolgot, mindent le kell adni neki telefon, aktivitásmérő karkötő, de még a fülhallgatót is ha meglátja.


A lényeg hogy eltűnt a telefonom, 3. óra végén nem tudta visszaadni. Nem egy drága telefon, de nekem jelenleg nincs pénzem újra, szüleimtől nem kérhetek, ezt is magamnak vettem. (Samsung galaxy a5)


A tanár azt mondta hogy ő felelősséget nem vállal a tárgyakért, mert ez benne van a házirendben.

Azonban amikor nem adtuk le, akkor szaktanárit adott, tehát hiába van benne, bár fegyverrel nem fenyegetett, de "mentálisan", lelkileg ezzel igen.

Idén érettségizek, attól nem félek hogyha megteszem a feljelentést kiszúrnak velem, központi érettségi, szóbelin meg ott lesznek több mint öten, nem cseszhetnek ki annyira velem a másik előtt.


Mit csináljak? A tanárt, vagy az intézményt jelentsem fel? Mert nem hagyom annyiba.


2018. máj. 6. 12:52
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

Az igazgatótól nem kaptam segítséget, annyit mondott hogy nem vállalnak felelősséget, akárkinél tűnt el.

Viszont mondtam neki hogy feljelentést fogok tenni, erre annyit mondott hogy "ezt meg sem hallottam, jólvan!?" és kb itt lett vége a beszélgetésünknek :(

2018. máj. 6. 12:55
 2/12 anonim ***** válasza:
100%
Nem lehet hogy amikor vissza kellett tenni a telefonokat valamelyik kedves diáktársad tette zsebre?
2018. máj. 6. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ez ismeretlen tettes által elkövetett lopás, a rendőrség így tud nyomozni. Ha megtalálják a telefont, akkor szuper, ha nem (ami valószínűbb), akkor tudsz továbbmenni polgári perrel. De ha megsértetted a házirendet, akkor lehet, hogy bukta, és semmi értelme.


Miért nem tetted kikapcsolt állapotban a táskádba? Akkor csak nem vette volna el.

2018. máj. 6. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Nem úgy megy, mindenkinek le kell adnia névsorolvasás közben. Akinél véletlen nincs, képes átnézni a táskáját.

(szerintem ez is törvényileg megkérdőjelezhető)


Házirendet nem vétettem, azt hogy érted?


Amúgy akkor ismeretlen tettes.. igen valószínűleg ez lesz a megoldás, aztán majd csak alakul a dolog.

2018. máj. 6. 13:01
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Korábban arra utaltál, hogy házirendre hivatkoztak... Mondjuk ha előkerestet és elvesz kikapcsolt készüléket a táskából, az már nekem túlzás. Akkor ezzel minden óra elején elemgy egy csomó idő?


Végül is mit mond a házirend a mobiltelefonokról, ez a kulcskérdés.

2018. máj. 6. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
48%
A tanàr a felelős őrzés szabàlyait nem teljesítette de ez polgári jogi eset. Mennyit ért a telefon, mert az sem tuti hogy bűncselekmény az ismeretlen tettes elleni része, lehet csak szabálysértés.
2018. máj. 6. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen mindegy, mit mond a házirend, személyes tárgyakat, igazolványokat, pénzt stb. nem lehet elvenni egy tanár, de még egy iskola döntése alapján sem. Ez csak akkor lenne lehetséges, ha ezt törvény lehetővé tenné. De a kártérítési felelősség szempontjából nincs is jelentősége annak, hogy jogosan vagy jogi felhatalmazás nélkül vették-e el, mert mindenképpen olyan károkozás történt, amiért az iskola vétkességre tekintet nélkül is felel. Nem a tanár, hanem az iskola felel, tehát az iskolát kell írásban felszólítani, hogy rövid határidővel fizessen, ha pedig ez nem történik meg, fizetési meghagyást kell kibocsátani. Ennek jogi alapja a 2011:CXC. törvény 59. § (3) bekezdése:


Az óvoda, az iskola, a kollégium, a gyakorlati képzés szervezője a gyermeknek, tanulónak az óvodai elhelyezéssel, tanulói jogviszonnyal, kollégiumi tagsági viszonnyal, gyakorlati képzéssel összefüggésben okozott kárért – a (3a) bekezdésben meghatározott kivétellel – vétkességére tekintet nélkül, teljes mértékben felel. A kártérítésre a Ptk. rendelkezéseit kell alkalmazni azzal a kiegészítéssel, hogy a nevelési-oktatási intézmény vagy a gyakorlati képzés szervezője felelőssége alól csak akkor mentesül, ha bizonyítja, hogy a kárt a működési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő. Nem kell megtéríteni a kárt, ha azt a károsult elháríthatatlan magatartása okozta.


(A kivétel a buszos kirándulások, de ez itt most nem az az eset.)

2018. máj. 6. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A dolog korántsem olyan egyszerű, mint gondold kérdező.

Mindenekelőtt tisztázzuk, mit akarsz: bosszút, vagy telefont. Mert két cél két út.


Ha bosszút akarsz állni, már most mondom, nem fog menni. Egyedül vagy egy iskolával szemben. Feljelentheted. Jegyzőkönyvezik. Aztán folytathatod a bosszúállást a rendőrséggel. Amiért nem lépnek igényeid szerint. És nem fognak, mert esélytelen. A telefon értéke nem fedezi az ő beléfektetett munkájukat, a tettes felkutatása reménytelen, elfektetik. Ezt persze soha nem fogják mondani, csak megtapasztalod, nem történik semmi.


Ha a telefon visszaszerzése a cél, számodra feltehetően még reménytelenebb, mint a rendőrség számára. Viszont innentől nem vagy köteles beszolgáltatni semmit, illetve anyagi felelősségvállalást kérhetsz. A mód egyszerű. Mindig az bizonyít, aki állít, ez a jog alapja. Tehát kérd a házirend vonatkozó pontját (a begyűjtésről). Ha nem kapod meg, kérd az igazgatótól. Mindig nagyon udvariasan. Ha tőle se kapod meg (valamit biztosan fognak mondani). akkor már megtagadhatod jogszerűen. He erőszakot alkalmaznak, AZT már feljelentheted a rendőrségen. Azonnal, tanukkal. És semmi mellébeszélés, csak is a színtiszta igazat.


Nincs más reális lehetőséged, ez nem kívánságműsor, hanem az élet. Fiatalok gyakran hiszik, itt is rengeteg kérdés van, hogy a feljelentés egy vita megoldásának módja. A feljelentés a legfáradságosabb és legkevésbé hatékony módszer. Az igazgató "ezt meg se hallottam" szövegéről van sejtésed, miért? Elmondom. Kényelmetlen neki, el kívánja tussolni. Hidd el, van tapasztalata. Tudja, hogy neki van esélye, nem neked. Ha fordítva lenne, akkor mást mondott volna.


Ami pedig az érettségin való kiszúrást illeti: nem valószínű, mert az a tanár, aki az órai problémáit így oldja meg, a kiszúráshoz sem elég jó a fantáziája. De hidd el nekem, ha nagyon akarnám, úgy elmeszelnélek, hogy nézel mint a moziban. Minél többen vannak jelen, annál jobb, több a tanú rá, hogy helyesen tettem. Más kérdés, hogy a bosszú ezen formáját utálom a legjobban, ezért ilyen nem következne be.


De azért gondolkodj el azon is, miért gyűjtik be a holmit. Ostobán csinálja a tanárod, de hidd el, oka van rá. Csak rosszul csinálja.

2018. máj. 6. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:

Már nem lesz tanítás, tehát nem lesz esélyem megtagadni a tárgyak leadását. (mellesleg most ugye nem is lenne nagyon mit leadni...)

Amúgy esélytelennek tartom hogy megütne, sokszor beszél az erőszak ellen amúgy.


Utolsó, ahogy kivettem le akartál beszélni a feljelentésről, mert hogy bosszú, pedig nem fogom annyiba hagyni. Ha egy feljelentés bosszúnak minősül, akkor legyen az.


Végülis ezt fogom tenni: Holnap beszélek a tanárral hogy kívánja-e megtéríteni a káromat. Ha nem, akkor az igazgatóval hogy az iskola szeretné-e rendezni rendőrség nélkül. Ha nem akkor elmegyek délután a rendőrségre és elmondok mindent, és segítséget kérek kit és hogy kell feljelenteni, hogy lenne a legcélszerűbb. Hátha normálisak lesznek és segítenek.


Azt tudom hogy esélytelen hogy megtalálják, de ha nem tennék semmit, akkor úgy érezném gyáva voltam, ez pedig a való élet ahogy mondtad.


Köszönöm a válaszokat.

2018. máj. 6. 16:04
 10/12 anonim ***** válasza:
55%

Két dolog van amit magadban tisztáznod kellene, mielőtt tovább lépsz.

Az egyik: szerinted hova lett a telefonod?

Mert ha szerinted a tanár tette el, akkor őt vagy az iskolát kell feljelentened és őlük kell kérned a kárpótlást.

Ha viszont te is arra jutsz, amire már többen is a válaszolók között, hogy valamelyik társad nyúlta e a telefonodat, akkor bizony az osztályban kell keresned a hunyót. Ez pedig lopás és ebben az ügyben kell feljelentést tenned.

Az első esetben feljebb már leírták neked azt is, hogy mit tehetsz, azt is, hogy mire számíthasz ha megpróbálod.


A második esetben azonban az iskola felé - első lépésben az osztályfőnöködnek kell jelezned a dolgot. Hogy a beszedett telefonodat nem kaptad vissza mert valamelyik osztál/csoporttársad aki előtte vette ki a cuccokat a dobozból, az nyilván lenyúlta a tiédet is

Itt nem számít hogy drága vagy olcsó telefon, a lopás az lopás.

Az osztályfőnök után - ha nem lép ő maga - az iskola igazgatójához kell fordulnod.

De midenképpen a szülk felelőssége, hogy a gyerekük mit tettt - vagy ha már 18 elmúlt akkor a diáké. Egy rendkívüli szülői értekezleten kell az osztállyal/csoporttal beszélni a lopásról és várható következményeiről - mint feljelentés.

Ha az iskola segítségét EBBEN az ügyben kéred, hogy egy tolvajt megtaláljanak, akkor meg is fogod kapni. Szemben azzal, ha azt várod, hogy egy kollégájukat segítsenek meghurcoltatni, holott előre megmondott szabályok szerint vezeti az óráit, tehát megoldhattad volna, hogy az óráján ne legyen nálad semmi beadni való dolog, ami így nem is tűnhetett volna el.


Az idős tanárnak pontos ismerete van arról, hogy

1. az órán aki nem figyel, az nem is fog belőle tanulni és ráadásul a többieket is zavarja a tanulásban.

2. a legtöbb esetben amikor a diák nem figyel, akkor valami "kütyü" a ludas, mint a mobil vagy zenehallgatás.

3. hiába mondja, hogy tilos, hiába van a házirendben, amíg a diákoknál van, addig mindig lesz valaki, aki azzal fog foglalkozni a tanulás helyett és ezt őt akadályozza abban, hogy rendesen le tudja adni az órááját.

4. azért jársz iskolába, hogy az órán tanulj, nem azért, hogy a cuccaiddal babrálj, villogj.


Szóval nem véletlenül alakította ki ezt a rendszert, hanem mert a diákjainak a viselkedése erre kényszerítette rá.


És igen, valóban ott a veszélye annak, hogy valaki ellopja más telefonját ilyen esetekben - pontosan ezért nem is támogatom még a saját gyerekem iskolájában sem, ott is beszedik reggel a telefonokat. Minden osztályét. De sokkal több baja van vele a tanároknak, mint haszna, így lassan kikopik az ötlet és remélem jövőre már nem lesz.

Másik gyerekemnél senkit nem zavar ha szünetben a telefonon lógnak, csak órán ne azzal foglalkozzanak.

Nálunk ha valaki előveszi vagy pl. zenét hallgat rajta óra közben és lebukik, akkor elvesszü, az igazgatói irodába kerül és a szülőnek kell bemennie érte. A második eset után a szülő fogja számnkérni a gyerekét, mert nem akar állandóan az iskola igazgatóijába menni.

A lényeg, ha TI nem használnátok oyankor a telefonokat egyebeket, amikor óra van, a tanárnak - éppen mert idősebb - soha eszébe nem jutott volna, hogy el kell vennie őket tőletek óra előtt.

2018. máj. 6. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!