Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy házaspárnál, ha egyik...

Egy házaspárnál, ha egyik elhuny, va násik a lakásnak haszonélvezője lesz automatikusan? Ki nem rakható az örökösök által, és az engedélye nélkül nem költözhet oda senki?

Figyelt kérdés
2018. aug. 21. 20:53
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
Ha Orbán Viktor ismerőse vagy, minden megoldható!
2018. aug. 21. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
14%
Haszonélvezeti jog csak akkor van, ha arról az örökhagyó gondoskodott...
2018. aug. 21. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Ha az egyik gyermekük haragban volt velük, akkor mit tud kárt tenni?
2018. aug. 21. 21:39
 4/8 anonim ***** válasza:

Ha a házaspár egyik tagja elhunyt, akkor a másik örököl tőle. Emellett lesz haszonélvezeti joga IS.

"Míg a korábbi öröklési rendben a túlélő házastárs az egész hagyatékon haszonélvezeti jogot szerzett, addig az új Ptk. e jogon szűkített és a holtig tartó haszonélvezetet a túlélő házastárs számára ,,csak" az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon biztosítja.

A haszonélvezeti jogon felül a túlélő házastársat a hagyaték többi részéből egy gyermekrész is megilleti, amelynek értelmében a túlélő házastárs is úgynevezett állagörökössé válik a leszármazók mellett.

Egy életszerű példán keresztül szemléltetve tehát, ha az örökhagyónak a túlélő házastárs mellett van két gyermeke is, akkor a hagyatékot 3 részre fogják osztani, amiből 1/3 rész jár külön-külön a két gyermeknek, valamint 1/3 rész a túlélő házastársnak is egyaránt."

Nem rakható ki, mert örökös IS lesz, ugyanúgy, mint a többiek és még haszonélvezeti joga is lesz arra, ahol addig is laktak. Ha pedig a vásárláskor neki is lett tulajdona a lakásban - vagyis ha a tulajdoni lapon ő is tulajdonosként van bejegyezve, akkor csak a lakás azon részét osztják fel örökségképpen, ami a házastárs nevén volt.

Mondjuk 1/2-1/2 tulajdoni hányaddal van bejegyezve a lakás a tulajdoni lapon, akkor eleve a fele az özvegyé, csak a másik fél rész oszlik meg egyenlő részben az örökösök között, akik között ott van az özvegy is.

Ha a lakás közös tulajdonnak minősül a házasság szempontjából, akkor válás esetén a fele része akkor is a házastársat illeti meg, ha nem volt a tulajdoni lapra bejegyezve a tulajdonrésze, gyanítom, hogy halálozás esetén is így lehet, de ezt nem tudom.

2018. aug. 21. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, elsőre egy kicsit magas nekem. Tehát a nem kîvánt örökös beköltözött e másnap a házba?
2018. aug. 21. 21:51
 6/8 anonim ***** válasza:

A házastársé a haszonélvezeti jog azon a házon/lakáson, ahol addig is élt. Ez azt jelenti, hogy hiába van még rajta kívül más tulajdonos, örökös, csakis ő dönthet arról, hogy ki lakjon ott és mit kezdjenek a házzal. Úgy is dönthet, hogy senkit nem enged oda és még ő is elköltözik, üresen kell maradjon a lakás, vagy kiadhatja albérlőnek a szobát és akkor övé a bérleti díj.

A tulajdont szerzi meg az örökös, de ha van haszonélvező, akkor ezzel a tulajdonával csak annyit kezdhet, hogy vagy ő próbálja meg megvásárolni a többi tulajdonostól a részét és "megvenni" a haszonélvezeti jogot pl. úgy, hogy fizeti valahol máshol a lakhatását élete végéig az özvegynek (de csak ahol az özvegy is lakni akarna helyette), vagy kéri, hogy adják el a házat, hogy megkaphassa a tulajdona árát, vagy hogy a többi tulajdonos fizesse ki a részét. A haszonélvezeti joggal rendelkezőt - az özvegyet - illeti meg a döntés joga a lakást illetően mindenben, csak el nem adhatja.

Ha egyedül nem tudja fenntartani, sok a rezsi, akkor kiadhatja bérbe és valami kisebb lakásba költözhet helyette, amit ebből a bérleti díjból viszont fenn tud tartani. Osztozhat a lakáson más örökössel is, de nem kötelező oda senkit beengednie.

2018. aug. 22. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
A közösen lakott ingatlanon az özvegyi haszonélvezeti jog értéke egy gyermekrész, azaz az örökölt tulajdonjogot eggyel többfelé kell osztani, HA azt az özvegy kéri. Az örös eladhatja a ssját tulajfonrészét a haszonélvezettel terhelten, azaz jóval olcsóbban, ha talál így vevőt, az özvegy viszont továbbra is rendelkezik a lakással haláláig, lakhat benne, kiadhatja stb., és csak az költözhet oda, akinek megengedi.
2018. aug. 22. 02:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Apukám meghalt. Én örököltem a házból, de anyukám a ház 100 százalékára haszonélvezetet kapott. tehát a 100 százalékára, A haszonélvezet erősebb jog, mint a tulajdonjog.
2018. szept. 22. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!