Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet hülye kérdés, de egy...

Lehet hülye kérdés, de egy államfő/király/miniszterelnök miért tartja be a törvényeket még egy diktatúrában is?

Figyelt kérdés

Még a szocializmusban is volt, bírósági tárgyalás, alkotmány, stb pedig mindenki tudta, hogy csak formalitás,

de akkor mi szükség volt rá, ha az akkori vezető kb bármit csinálhatott? Vagy akár ma, ha egy miniszterelnök nem tartana be egy törvényt és mondjuk királlyá nevezné ki magát, mi tartaná vissza?



2018. aug. 27. 11:20
 1/2 anonim ***** válasza:
67%
Mondj már egy történetet, mikor bíróság elé vitték Horthy--t Mátyását, vagy Kádárt
2018. aug. 27. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Mert valami különös oknál fogva a tömegeknek az a tévképzetük, hogy egy ember irányítja az országot. Meghatározó véleménynek lenni és mindent megtehetni két annyira különböző dolog, mint tűz és víz.


Legutolsó kérdésedre: mi tartja vissza? a közröhej. Senki se szeret röhejes lenni, annál inkább igényli a tiszteletet. Legalább a környezetéét.


A tévképzet hatalmas, amely ezt hiszi, a diktatúrában (szocializmus, nácizmus, bármi izmus) minden formalitás. Ezekben a rendszerekben is túlnyomórészt a törvény ural mindent. Csak kizárólag egyetlen dologban nem: a politikai hatalomban. Ha a politikai haver gyilkol és az veszélyezteti a hatalmat, még súlyosabb büntetést kap. Ha nem veszélyezteti, akkor csak formálisat. Ha a politikai haver ellop egy gyárat és ez veszélyezteti a hatalmat, súlyosan lecsukják. Ha nem veszélyezteti, lesz formális eljárás. Ha a politikai haver politikai tevékenységében téveszt, és ez veszélyezteti a hatalmat, örülhet, ha csak menesztik és nem teszik tönkre. Ha nincs jelentősége, szólnak, máskor jobban figyeljen. Vagy jót röhögnek.


Valami fatális tévképzet, hogy a diktatúra/totális monarchia a törvénytelenségről szól. Éppenséggel ott a legkeményebb a törvényesség, csak éppen torz. Ott minden a hatalomról szól. Ha a hatalmat nem veszélyezteti egy tevékenység, mindenki teheti a dolgát (és tegye is, különben rosszul jár). Ügyészség, bíróság, ellenőrzés, minden normális. Ám ha a tevékenység a hatalmat veszélyezteti, akkor abból kemény büntetés lesz és ez nem függ attól, másutt minek tekintik azt a cselekményt.

Orbán is kerítést bont (törvénytelenül) ha ez a hatalmát szolgálja. Durván megbünteti, aki kerítést bont, ha ez a hatalmát veszélyezteti. Kegyes és tárgyal, enged, jópofi, ha a hatalmat a dolog nem érinti. Ha érinti, nincs kegyelem, semmi nem számít. Ezt meg kée végre érteni. Meg kéne végre érteni a hatalom természetét.

2018. aug. 28. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!