Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Egy büntető ügyben mit jelent...

Egy büntető ügyben mit jelent az, hogy a bűnösséget minden kétséget kizáróan kell igazolni?

Figyelt kérdés

Ez jelentheti azt, hogy maradnak kizáratlan kérdések?

Hozhat a bíróság olyan itéletet hogy úgy figyelmen kívül hagyja az orvosszakértői véleményt, hogy a sértett vallomása ellentétben van a szakértői véleménnyel?



#bíróság #szakértő #bűnös #minden kétséget kizáróan. Sértett #igszságtalan
2018. szept. 20. 13:15
 1/9 anonim ***** válasza:
66%

Ez arra vonatkozik igazából, hogy attól mert valaki furcsa, gyanús, unszimpatikus, nem lehet elítélni valakit.


Ettől függetlenül előfordulhatnak kizáratlan kérdések.

A bíróság pedig hozhat olyan döntést, ami nem egyezik meg az orvosszakértői véleménnyel, ha a többi bizonyíték egyértelműen bizonyítja a bűnösséget.

2018. szept. 20. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy büntetőügy sokféleképpen zárulhat. Egyik az, amikor megállapítják, hogy nem történt bűncselekmény.

De olyan is lehet, hogy az eset megtörtént, de biztosan nem a vádlott követte el.

Mindkét esetben igaz az, hogy teljesen jogkövetkezmény nélkül zárul számára az eset (bocs, nem vagyok jogtudós, ha szakmailag helytelenül is használok szavakat, átlag ember számára érthető).

Ha kára keletkezett a gyanúsítótnak, vádlottnak, kártérítésre tarthat igényt.

Sajátos eset az, amikor történt bűncselekmény, szinte biztos, hogy a vádlott az elkövető, de nem lehet rábizonyítani. Pl. azért mert nincsenek közvetlen bizonyítékok, vagy azok nem elegendőek.

Példa: a saját lakásomban az ujjlenyomatom mindenfele ott lehet. A gyilkos eszközön is. Így az nem alkalmas önmagában a tettességem bizonyítására. Ha soha nem jártam nálad, de mégis teleszórtam a lakásodat az ujjnyomommal, az már érdekes lehet, de csak arra bizonyíték, hogy jártam ott. Ha a késeden is ott van, akkor volt a kezemben.

De mikor? A gyilkosság előtt, után, vagy közben?

Betörtem, találtam egy hullát, megfogtam a kést, megrettentem és elfutottam? Vagy betörtem hozzád, megláttalak elevenen, felkaptam a kést, s beléd vágtam.

Az ujjnyom nem segít az eldöntésében.

Ilyenkor szokott jönni a bizonyítottság hiányában felmentés.

Ez mindenkinek rossz. Ha te voltál, akkor is fejed fölött lebeg Damoklész kardja, de akkor sem lehetsz nyugodt, ha ártatlan vagy. S ilyenkor, ha károd keletkezett, nem tarthatsz igény kártérítésre.

Nem, hiszen a bíróság nem az ártatlanságodat mondta ki, hanem azt, hogy nem tudják rád bizonyítani.

Márpedig elítélni csak akkor szabad, ha teljesen igazolt, hogy te voltál.


Sajnos az élet ennél bonyolultabb. Ott volt pl. O.J. Simson feleséggyilkossága. Sikerült ravaszkodással kimosni, később kiderült, ő ölte meg az asszonyt.

Vagy a móri mészárlás, ahol Kaiser Ede az akkor kiszabható legsúlyosabb büntetést kapta, életfogytiglani börtönt (ha lett volna halálbüntetés, akkor felkötik).

Teljesen bizonyosnak tűnt, hogy ő volt az egyik elkövető.

7 évvel később felmentették. Kiderült róla, hogy bár bűnöző életmódot folytat, nem kispályás a fickó, de móron nem volt ott.

Úgy nem lehet orvosszakértői véleményt figyelmen kívül hagyni, hogy a bíró passzióból teszi.

Elutasítani sokféle okból lehet. Pl. kiderül a szakértő nem szakértő, nem kompetens. A vélemény érdektelen az ítélet szempontjából. Ha tárgyi bizonyíték vizsgálatáról van szó, akkor azt szabálytalanul szerezték meg.

( O.J. Simsont is ilyen marhaságok miatt sikerült felmenteni), vagy más eljárása hiba történt.

(bár nem szakértői vélemény, de ilyen hiba volt egy szolnoki gyilkosság esetében a helyszíni szemle. A gyilkosság a temetőben történt, novemberben, sötétedés után. A szemtanú a rendőrségen találkozott a gyanúsítottal. Helyszíni szemlét azonos időpontban tartottak, de nyáron. A tanútól megkérdezték, felismer-e valakit a jelenlévők közül? Rámutatott a gyanúsítottra.

Persze, hogy felismerte, mert már a rendőrségen látta.

De hogy a novemberi sötétben hogy mit láthatott messziről és sötétben… Hiába volt sikeres a szembesítés, nem lehetett figyelembe venni a vázolt okokból.

Később kiderült, mégis ő volt. Sajnos közben ugyanott és ugyanúgy megölt valakit, s felakasztották.

Akkor már kínosan ügyeltek minden mozzanatra.

2018. szept. 20. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Itt az összes vádpont ingatag állítás volt, tehát semmilyen egyértelműségről nem lehetett beszélni. Ráadásul a sértett állítása, és az orvosszakértői vélemény teljesen ellent mondtak egymásnak. Az esetben két résztvevő volt. az egyik megégett, a másik nem. Az volt az érzésem, hogy a bíróság úgy gondolkodott, hogy sajnálták azt aki megégett, így a másikra húzták a vizes lepedőt.
2018. szept. 20. 19:31
 4/9 A kérdező kommentje:

Pont az orvosszakértői vélemény taglalása mutatott volna rá arra, hogy a sértett hazudik, vagyis valójában ő maga volt a baleset okozója. A bíró nem értette az orvosszakértői vélemény részleteit. ez a vádiratból kiderül.

Tehát ha mondjuk figyelmen kívül hagyjuk azt, hogy az úton szög volt, akkor a kerék nem mehetett bele a szögbe, tehát a kerék nem kaphatott defektet. Egy gond van ezzel, hogy a kerék lapos.

2018. szept. 20. 19:39
 5/9 A kérdező kommentje:

"Ettől függetlenül előfordulhatnak kizáratlan kérdések.


A bíróság pedig hozhat olyan döntést, ami nem egyezik meg az orvosszakértői véleménnyel, ha a többi bizonyíték egyértelműen bizonyítja a bűnösséget."


Mi dönti el, mi nevezhető egyértelmű bizonyítéknak? Valahol ez szabályozva van? Mondjuk van egy könyv, mint pl a kresz, esetünkben az egyértelmű bizonyítékok könyve, ami az összes egyértelmű bizonyítékok definiálva vannak. Ebből aztán a bíró kiemeli az ide vonatkozót és alkalmazza. Ez jónak is tűnik. De valahogy az az érzésem, hogy ilyen nem létezik és a bíró hangulatára, benyomására, unszinpátiájára van bízva, ő mit nevez egyértelműnek.

2018. dec. 4. 10:20
 6/9 A kérdező kommentje:

Ettől függetlenül előfordulhatnak kizáratlan kérdések.


A bíróság pedig hozhat olyan döntést, ami nem egyezik meg az orvosszakértői véleménnyel, ha a többi bizonyíték egyértelműen bizonyítja a bűnösséget.

2018. dec. 4. 10:22
 7/9 A kérdező kommentje:

Ettől függetlenül előfordulhatnak kizáratlan "kérdések.


A bíróság pedig hozhat olyan döntést, ami nem egyezik meg az orvosszakértői véleménnyel, ha a többi bizonyíték egyértelműen bizonyítja a bűnösséget."


Ebben azért az is benne van, hogy simán elitélhetnek egy ártatlan embert. Ha Magyarországon is lenne esküdtszék,nem lett volna olyan bírói tévedés, mint pl a Móri eset.

2018. dec. 4. 10:31
 8/9 anonim ***** válasza:
Miért nem?
2018. dec. 5. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Nem semmi kérdés!!!
2018. dec. 14. 14:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!