Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az egyenjogúság miből következ...

Az egyenjogúság miből következik és miért tartjuk értéknek?

Figyelt kérdés
Az biztos, hogy emberi konstrukció, hiszen az állatvilágban nem akarunk egyenjogúságot. Nem rökönyödünk meg azon, hogy az oroszlán és a bárány nem egyenjogú és az erősebb kutya ... De még azon se ha egyes fajoknál a az egyik nem megeszi a másikat, stb. (Ami egyébként vicces, mert vannak az állatoknak is jogaik és így nem egészen konzisztens a dolog, hogy miért pont az egyenjogúságot nem terjesztjük ki rájuk, de ez most nem ide tartozik.) Valamiért az emberek esetében a két nem mára egyenjogúvá vált, meg úgy egyébként is elítéljük az erőszakot, azaz ha valaki erős és a természetben legyőzné a másikat egy konfliktusban, a mai társadalmunkban ezt nem teheti meg, ami egyébként biológiailag és evolúciósan előnyére válna, nem használhatja ki. Ezzel szemben kihasználhatja az eszét, és ha trükkel átvágja a másikat, azt nem ítéljük úgy el. Ha mondjuk egy pofátlan gyenge beáll egy izmos csávó elé a sorba és az izmos leüti, akkor az utóbbit csukják le. Lehet nem a legjobb példa, de a lényeg, hogy a jog véd bármilyen szemétséget, ha nem érsz hozzá a másikhoz. És akkor ott a két nem kapcsolata. Azt tudjuk, hogy a hímek célja minnél több nősténnyel való közüsülés, míg a nőstények célja egy stabil párkapcsolat. Mármost a hímek biológiai céljukat erőszakkal is elvégezték régen, hiszen eltérőek a célok, tehát nem is akarja annyi nőstény a szexet és olyan gyakran, amennyire a hímek akarják, tehát semmiképpen nem lehet mindkét félnek jó, és nem lehet egyensúly. Ha ezt mersterségesen és jogilag szabályozzuk, nem értem, hogy ez miért jó. Miért jó a biológia ellen menni a joggal. Tudom mindenki le fog hurrogni, de nem értem akkor se, hogy ez az egyenlőségesdi miből származik.

2019. jan. 3. 23:55
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem próbálj meg néha nem állatokként gondolni az emberekre.

A kérdésedre a válasz a maga tündöklő egyszerűségében az, hogy emberek vagyunk, és társadalomban élünk.

2019. jan. 4. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

"a jog véd bármilyen szemétséget, ha nem érsz hozzá a másikhoz"

Ez nem igaz. A jog bünteti a szélhámosságot, a csalást, a korrupciót, az "unokázást", a bankjegy- és okirathamisítást, stb., egy csomó olyasmit, ami úgy szemétség, hogy közben nem érsz hozzá a másikhoz.

2019. jan. 4. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 Molyember ***** válasza:
100%

Gondolom, férfi vagy. Milyen kifogásokat emelnél az ellen, hogy egy nálad erősebb férfi összeverjen, kiraboljon, megerőszakolja a nődet, meg nyomatékként téged is? Mert így az ő génjei mennek tovább, és ha elvesz tőled valami használhatót, akkor anyagilag is jobban jár, amire a te logikád szerint minden joga megvan, hiszen erősebb nálad.

Ez az "egyenlőségesdi" abból a feltételezésből jön, hogy a többi ember ugyanolyan valóságos, mint te, ugyanúgy éreznek fájdalmat és szomorúságot, mint te, és a puszta tény, hogy valakinél fizikailag erősebb vagy, még nem jogosít fel arra, hogy bántsd az illetőt. Ez téged is véd, hiszen nálad is van erősebb.

Egyébként a gyakorlatban nincs egyenlőség. Ha még nem tapasztaltad meg, akkor majd fogod. Rossz lesz.

2019. jan. 4. 06:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
50%

"nem értem, hogy ez miért jó"

Azért, hogy ne ugorhasson rád a villamoson bárki bármikor, hogy ő most közösülni akar veled. Vagy szerinted az lenne jobb, ha bárki, bármikor, bárhol megtehetné büntetlenül? :)


"Miért jó a biológia ellen menni a joggal"

Hogy nyugodtan, békésen élhessünk társadalomban - aminek egy csomó előnye van, pl. hogy nem kell neked utat építened, ha el akarsz jutni A-ból B-be, hanem használhatod azokat az utakat, amiket a társadalom megépített, hogy van közvilágítás, stb.


"ez az egyenlőségesdi miből származik"

Mondjuk abból, hogy mindenkit Isten teremtett. De vannak, akik másból vezetik le. "Az emberi méltóságból" pl., ha mond ez valamit.

2019. jan. 4. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 A kérdező kommentje:

"A kérdésedre a válasz a maga tündöklő egyszerűségében az, hogy emberek vagyunk, és társadalomban élünk."


A kérdésem az volt, hogy a társadalom miért alakította ezt ki, miért tartja ezt így etikusnak, milyen elvből következik ez a számára? Az már csak zárójel, hogy állatok is élnek társadalomban, de nyilván nem ez volt a fontos abban, hogy emberek vagyunk, hanem az, hogy fejlett tudatunk és etikánk van. De miből származik ez az etika. Nekem például nem etikus, hogy aki erős azt elnyomják az okosok, ez szerintem diszkrimináció. Egyébként mondom ezt úgy, hogy én egyáltalán nem vagyok erős.

2019. jan. 4. 11:08
 6/25 A kérdező kommentje:

"Ez nem igaz. A jog bünteti a szélhámosságot, a csalást, a korrupciót, az "unokázást", a bankjegy- és okirathamisítást, stb., egy csomó olyasmit, ami úgy szemétség, hogy közben nem érsz hozzá a másikhoz."


Én a hétköznapi életről beszéltem. Arról amikor a sorban beállnak eléd, amikor bunkó valaki az autóban, amikor tiszteletlen valaki a buszon, stb. De érvényes ez persze magasabb szinten is, igaz ugyan, hogy papíron elítéljük a csalást, de a helyzet az, hogy nagyobbra értékeljük az ésszel való előbbrejutást, és akinek esze van milliárdokat csalhat el, de ha valakinek jól odaütsz, aki megérdemli, akkor börtönbe kerülsz.

2019. jan. 4. 11:12
 7/25 anonim ***** válasza:
45%

Kérdező, ez olyan, mint a demokrácia. Rossz, de legalább stabil, más rendszerekhez képest biztonságos. Egyébként én se értek egyet vele. (5-ös voltam)

A fő probléma, hogy ki mondja meg, mi a jó, mi az etikus? Mindenki mást mondana. Ezért mindenkire együttesen bízzák a döntést, korlátok között. Pl. ki értéktelen a társadalomban? Mindenki mást mondana, máshol húzná meg a határt, sokan eltüntetnék azokat, akiket mások nem. Habár a szélsőjobbnak szinte mindenben igaza szokott lenni, ezt sokan elismerik. Őket vádolják, főleg szélsőbalról arroganciával, beképzeltséggel.

2019. jan. 4. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 A kérdező kommentje:

"Gondolom, férfi vagy. Milyen kifogásokat emelnél az ellen, hogy egy nálad erősebb férfi összeverjen, kiraboljon, megerőszakolja a nődet, meg nyomatékként téged is? Mert így az ő génjei mennek tovább, és ha elvesz tőled valami használhatót, akkor anyagilag is jobban jár, amire a te logikád szerint minden joga megvan, hiszen erősebb nálad."


Az állatvilágban ez a természetes, és tudom hogy emberek vagyunk, és nekem is szar lenne, de úgy érzem, hogy mi meg túltoltuk a kerékpárt. Jó kérdés, hogy hol a határ, de ennek megállapításához elvek kellenek. Én úgy érzem hogy az elveink teljesen elszakadtak attól, hogy mi is biológiai lények vagyunk, és a társadalmunkban is érvényesülni kéne a biológiai egyensúlynak.


"Ez az "egyenlőségesdi" abból a feltételezésből jön, hogy a többi ember ugyanolyan valóságos, mint te, ugyanúgy éreznek fájdalmat és szomorúságot, mint te, és a puszta tény, hogy valakinél fizikailag erősebb vagy, még nem jogosít fel arra, hogy bántsd az illetőt."


De miért? Ez a kérdés. Kimondod az állítást, de mi az indoklás? Ezt kérdem én is. Az állat is érez fájdalmat és szomorúságot, ezért ez nem elég indok, amit mondasz. Továbbá miért ne lehetne valaki szomorúbb a másiknál?

2019. jan. 4. 11:16
 9/25 A kérdező kommentje:

"Azért, hogy ne ugorhasson rád a villamoson bárki bármikor, hogy ő most közösülni akar veled. Vagy szerinted az lenne jobb, ha bárki, bármikor, bárhol megtehetné büntetlenül? :)"


Aki ráugrik, annak jó lehet. De, ha a környezet elítéli, megakadályozza, stb. akkor beáll az egyensúly, és ez nem feltétlenül történik meg úgy ahogy leírod, de úgy érzem, hogy most jogilag a társadalom ezt túlszabályozza. A majmoknál sem ugrik minenki mindenkire, pedig nincs bíróságuk.

2019. jan. 4. 11:21
 10/25 A kérdező kommentje:

"egy csomó előnye van, pl. hogy nem kell neked utat építened, ha el akarsz jutni A-ból B-be, hanem használhatod azokat az utakat, amiket a társadalom megépített, hogy van közvilágítás, stb."


Amiről én beszélek az független a közvilágítástól.

2019. jan. 4. 11:22
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!