Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezet, tulajdonjog....

Haszonélvezet, tulajdonjog. Melyik az erősebb? Eladhatom-e az ingatlant?

Figyelt kérdés
Megörököltem az ingatlant, aminél édesanyám a haszonélvező. (özvegyi haszonélvezet) Én elakarok költözni, ő nem. Én elakarom adni a házat, ő nem. Most van egy komoly vevő, aki már nyáron költözne. Anyám viszont úgy fest sztornózza az ingatlaneladást. Kérdésem az lenne, ha a tulajdonjog az enyém, eladhatom-e úgy az ingatlant, hogy anyám nem egyezik bele. (eladási ár felét édesanyámnak adom persze, ez az elejétől így volt megbeszélve köztünk.)

2019. febr. 18. 11:35
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
11%

NEm adhatod el.

A haszonélvezet élete végéig él. És az erősebb, mint a tulajdonjog.

Max úgy adhatod el, hogy a haszonélvezet marad, de akkor töredékárat kapsz érte.

2019. febr. 18. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 anonim ***** válasza:
100%

A tulajdonod felett te rendelkezel!

Eladhatod, nem szükséges a haszonélvező hozzájárulása.

A kérdés, hogy haszonélvezettel terhelten mennyit ér/kapsz érte!

2019. febr. 18. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 A kérdező kommentje:
De most ez hogy néz ki a gyakorlatban? Ha én eladom, anyám nem akarja....haszonélvezet megmarad, ő a házban marad továbbra is??? Miközben az új tulaj megkezdi az átalakítást? Én ezt nem értem.
2019. febr. 18. 12:02
 4/20 anonim ***** válasza:
#3 pontosan. Azt az egyet nem tudom, hogy van-e a haszonélvezőnek beleszólási joga pl a felújításba.
2019. febr. 18. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
A haszonélvező marad az ingatlanban és leboxolja a kérdéseket az új tulajjal. Ilyenkor s tulajnak nagyon korlátozott jogai vannak ezért nem valószinű hogy, bárki is megveszi tőled a házat.
2019. febr. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 anonim ***** válasza:
100%
#1 saját magadat cáfolod meg három mondatoddal később.
2019. febr. 18. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/20 anonim ***** válasza:
100%

Mint tulajdonos, eladhatod. Anyukád, mint haszonélvező, továbbra is jogosult használni, függetlenül attól ki a tulajdonos.

Nem akarja eladni, nem mond le a haszonélvezeti jogáról, akkor a tulajdon jogot, nagyon nyomott áron szokták megvenni.

2019. febr. 18. 12:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 A kérdező kommentje:
Ez így nagyon szuper amúgy. Hogyha az embernek nincs tőkéje, de van egy öröksége.....és elakar költözni, de nagyon arról a településről ahol van (munka, szomszédok, egyéb tényezők)...nem tud egy ilyen hülye varriálás miatt. És most félreértés ne essék, nem kisemmizni akarom édesanyámat, mert kb 6 millióval "válnék külön" tőle. Abból tud egy lakást, vagy kisebb házat venni magának. De váltani nem akar....mert ő fél az újtól. A munkahelye is ideköti...és szó szerint tapad rám. Ezért hiába van úgymond pénzem a házban......menjek albérletbe, ha külön akarok végre költözni. Remek....
2019. febr. 18. 12:31
 9/20 anonim ***** válasza:
100%

"Ha én eladom"

Eladhatod.


"anyám nem akarja."

Nem az övé, nincs köze hozzá.


"...haszonélvezet megmarad, ő a házban marad továbbra is?"

Igen.


"Miközben az új tulaj megkezdi az átalakítást?"

Az új tulaj be se mehet, csak előre egyeztetett időpontban, a tulajdonának az állapotát szemlézni. Addig míg édesanyád él, semmit nem alakíthat át. Be nem költözhet.

2019. febr. 18. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
86%

Szóval a fele a tiéd, fele az övé? Akkor a te, haszonélvezettel terhelt, részedet bocsáthatod eladásra, amit nyilván nagyon alacsony áron tudnál értékesíteni. Édesanyád azt enged be, tilt ki, akit akar, mivel azon a részen, ami nem az övé, haszonélvezete van.


Anyukádnak joga van abban a házban megöregedni, amihez az emlékei kötik. Nem kötelezheted a saját tulajdona eladására, s a haszonélvezetről lemondásra sem.

2019. febr. 18. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!